'Ulu Mâbedde Karıştım Vatanın Birliğine'

Sevgili okuyucular, 12 Ekim 2007 tarihli, yani bundan yaklaşık iki ay önce yazdığım 'Bayram Gelmiş Neyime' başlıklı yazımda, geçen Ramazan Bayramı'ndaki üzüntümü ve melâlimi anlatarak millete tercüman olmaya çalışmıştım.

Sevgili okuyucular, 12 Ekim 2007 tarihli, yani bundan yaklaşık iki ay önce yazdığım 'Bayram Gelmiş Neyime' başlıklı yazımda, geçen Ramazan Bayramı'ndaki üzüntümü ve melâlimi anlatarak millete tercüman olmaya çalışmıştım.
O günleri hatırlarsınız... Kanlı terör örgütünün cânileri kalleşçe saldırıp arslan gibi vatan evlâtlarını şehit ediyorlar. Hükûmet, bir türlü sınır ötesi operasyon kararı verip tezkereyi çıkaramıyor. Amerika'dan cesaret alan üç paralık peşmergeler Türkiye'ye ve Türk askerine olmadık hakaretler yağdırıyorlar. ABD, oyalamaya devam ediyor. Diyaspora'nın Taşnak Ermenileri'nin elinde oyuncak olan ABD Dışişleri Komisyonu , Ermeni iftiralarını kabul ediyor. Biz ise, bütün bu olan biten karşısında dilimizi yutmuş bir hâlde bekliyoruz.
Ben de bu hâletiruhiye içinde kaleme sarılarak, 'Bayram gelmiş neyime/Kan damlar yüreğime' diye bayram yazısı döktürmüştüm.
* * *
Gün doğmadan neler doğar derler. Türk Milleti büyük millet, Türk Devleti büyük devlet... Yüce Allah'a hamd olsun ki, iki ayda bu karamsar tablo tamamiyle değişti ve yüzümüz güldü...
Hükûmet, sınır ötesi operasyon tezkeresini Meclis'e gönderdi. TBMM, millî birlik ruhuyla ve büyük bir ekseriyetle tezkereyi kabul etti. Aleyhimizdeki hava hemen değişmeye başladı. Başbakan, ABD ziyaretinde Türkiye'nin kararlılığını gösterdi. Bütün dünya haklılığımıza ikna edilerek önce bir diplomasi zaferi kazanıldı. Daha sonra kahraman Türk Ordusu, Hükûmetle işbirliği hâlinde, havadan ve karadan sınır ötesi harekât gerçekleştirerek terör örgütünü dümdüz etti.
Türkiye gücünü herkese gösterdi. Bir tek Mehmetçiğimizi feda etmeden teröre ve savunucularına karşı zafer kazandık. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı. Kırılan gururumuz onarıldı. Bu mübarek Kurban Bayramı sabahında, büyük bir millete mensup olmanın tadına varıyoruz.
Merhum Yahya Kemal'in deyişiyle, 'Kendi gök kubbemiz altında bu bayram saati'nde, alnımız açık, başımız dik, huzur içinde bayramın sevincini yaşıyoruz. Büyük şairimizin şu mısraını bütün mevcudiyetimizle hissediyoruz:
'Ulu mâbedde karıştım vatanın birliğine'.
* * *
Türkiye'de halkın tamamına yakın kısmı Bayram Namazı'nı kılar. Siz yazımı okurken, bol tekbirli bayram namazını kılmış ve kurbanlarımızı kestirmiş olacağız. Sonra evlerimizde çoluk çocuğumuzla bayramlaşacağız. Ailemizle bayram sofrasında buluşacağız.
Bu Kurban Bayramı'nda çok şükür artık rahatsız eden, huzurumuzu bozan eski tartışmalar da yok. Kurban derisi kavgası artık sona erdi. Televizyonlarda kurban aleyhtarı tezvirattan da bu bayram kurtulduk. Belediyelerin aldığı tedbirler sayesinde, kurban vecibesinin ifası sırasındaki nahoş manzaraların azaldığını görüyoruz.
Şimdi bütün endişemiz, vatanı için karlı dağlarda savaşan Mehmetçiklerle ilgili. Bütün duâlarımız onlar için. Sağ salim evlerine, yurtlarına dönmeleri için duâ ediyoruz.
Allahım, sen insanımızı, milletimizi, vatanımızı, devletimizi koru. Birlik ve bütünlüğümüz bozulmasın. Bu mübarek vatan topraklarında ezan sesi susmasın, şanlı bayrağımız inmesin...
Kurban Bayramınız mübarek olsun.