Yeni Bakanlar Kurulu üzerine

Yeni kabine hayırlı uğurlu olsun. Başbakan Erdoğan'ın, Meclis Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'ndan sonra Bakanlar Kurulu düğümünü çözmekte fazla zorlanmadığı anlaşılıyor.

Yeni kabine hayırlı uğurlu olsun. Başbakan Erdoğan'ın, Meclis Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'ndan sonra Bakanlar Kurulu düğümünü çözmekte fazla zorlanmadığı anlaşılıyor.
Yeni kabinenin teşkilinde Başbakan'ın, AK Parti iktidarı icraatında başarılı gördüğü bakanlıkların bakanlarını muhafaza ettiği, hatta eski bakanlıklarında tuttuğu müşahede ediliyor. Vecdi Gönül, Hüseyin Çelik, Hilmi Güler, Mehmet Aydın, Kürşad Tüzmen, Nimet Çubukçu, Kemal Unakıtan, Faruk Nafiz Özak, Recep Akdağ, Binali Yıldırım ve Mehdi Eker bu kategorideki 11 bakanı meydana getiriyor.
Gene eski kabinede bakan olan Cemil Çiçek Başbakan Yardımcılığı'na, Murat Başesgioğlu Devlet Bakanlığı'na, Mehmet Ali Şahin Adalet Bakanlığı'na, Beşir Atalay İçişleri Bakanlığı'na ve Ali Babacan Dışişleri Bakanlığı'na getirilmiş. Böylece bu bakanlar (Murat Başesgioğlu hariç) bir bakıma terfi ettirilmiş oluyorlar.
Sonuç olarak, Başbakan haricinde 24 kişilik kabinede 16 bakan, yani kabinenin üçte ikisi yerlerini muhafaza etmiş bulunuyorlar. Buna, yeni bir kabine yerine, kabine değişikliği demek daha doğru olur.
Yeni bakanlara gelince, yeni iki başbakan yardımcısı olan Hayati Yazıcı ile Nazım Ekren'in partideki Başbakan'a yakın çalışmaları ve statüleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de Grup Başkan Vekili olarak atak çalışması dolayısıyla bakan oldukları değerlendiriliyor. Aslında, bu milletvekillerinin tabiatıyla bundan başka meziyetleri de var.
Mehmet Şimşek, finans konusundaki dikkate değer başarıları göz önüne alınarak; Ertuğrul Günay, hem dolu dağarcığı, hem de imajı gözetilerek; Veysel Eroğlu, Başbakan'ın Belediye Başkanlığı'ndan itibaren yanında olan başarılı bir teknokrat sıfatıyla; Zafer Çağlayan iş âleminden değerli bir transfer olarak; Mustafa Sait Yazıcıoğlu da Grup'ta çok sevilen, sayılan değerli bir ilim adamı vasfıyla Bakanlar Kurulu'na alınmışlar...
* * *
AK Parti'nin 340 kişilik grubunda bakan olabilecek elbette çok sayıda milletvekili var. Daha önce bakanlık yapanların değiştirilmesi ve yepyeni bir kabine teşkili de mümkündü. Anladığım kadarıyla Erdoğan küskünlükleri asgarîye indirmeye çalışmış.
Milletvekili olmayan Abdüllatif Şener ve Ali Coşkun dışında, eski kabineden sadece 3 isim dışarıda kalmış. Bunlardan Osman Pepe'nin, Çevre ve Orman, Attila Koç'un da Kültür ve Turizm ayrılınca tekrar bakan olma ihtimalleri bulunuyor.
Bu durumda kabak, bizim Abdülkadir Aksu'nun başında patlamış oluyor.
Halbuki, Aksu'nun İçişleri Bakanlığı'na devam etmese bile, Başbakan Yardımcısı veya Devlet Bakanı olarak yeni kabinede bulunacağı tahmin ediliyordu.
Sayın Başbakan kusura bakmasın ama bence Abdülkadir Aksu'ya haksızlık yapılmıştır. Aksu, çok problemli bir dönemde başarılı bir İçişleri Bakanlığı yapmış, ancak bunu kendi Başbakanı'na dahi anlatamamıştır. MERNİS Nüfus Projesi, KÖYDES Projesi tamamen Aksu'nun eserleriyken başkaları bu başarılara sahip çıkmıştır. Terörle mücadele ve asayişin temini konusunda da, Aksu döneminde dev adımlar atılmış, ancak tezgâhtarlığı yapılamamıştır. Başbakan Erdoğan gibi vefalı bir siyaset adamından, başlangıçtan beri sadıkane şekilde yanında olan Aksu'yu, bir takım kıskanç politikacı esnafının lafıyla harcamamasını beklerdik.
* * *
Yeni Bakanlar Kurulu'nun, Türkiye'nin gelişmesi ve ilerlemesi için faydalı çalışmalar yapacağı inancıyla, Başbakan'ı ve bakanları tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.