Şiiristanbul

Belli ki âlicenap devletimiz kanlı 1977 1 Mayıs'ının 30. yıldönümünü unutmamış, 'günün mana ve ehemmiyeti'ne uygun bir karşılama töreni hazırlamış!

Belli ki âlicenap devletimiz kanlı 1977 1 Mayıs'ının 30. yıldönümünü unutmamış, 'günün mana ve ehemmiyeti'ne uygun bir karşılama töreni hazırlamış! Bu göz yaşartıcı anmanın görüntülerini Arnavutluk televizyonunda izledim. Uluslararası Şiir Festivali Poeteka'nın üçüncüsü için gelmiştim. Arnavutluk televizyonlarındaki bültenlerin flaş haberleri Türkiye'dendi: Askerin muhtırası ve İstanbul'daki 1 Mayıs gösterilerinde polisin şiddeti. Festivalde katıldığım son etkinlik 'şiir ve şehir' üstüneydi. Ben de İstanbul'un bir şiir şehri olduğunu, hatta bizzat İstanbul'un bir şiir olduğunu anlattım. Eh pek de yalan sayılmazdı, şiir kaostan beslendiğine göre şiddet de şiirin bir parçası sayılırdı!
Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü öncülüğünde, şair arkadaşlarımız Adnan Özer ve Zeki Tombak tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İstanbul-Beyoğlu Şiir Festivali ya da güzel adıyla 'Şiiristanbul', bu yıl 14-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yerli-yabancı pek çok şairin katılacağı festivalde paneller, söyleşiler, okumalar var. Uluslararası şöhrete sahip Mahmut Derviş, Denise Boucher, Lasse Soderberg, Khaled Nejar, Cemalettin Latiç başta olmak üzere Kanada, Kore, Peru, El Salvador, Bosna, Makedonya, İtalya, Fransa, Fas, İngiltere, Almanya, Tunus, Kolombiya, Sao Tome Adaları, İran, Gürcistan, Ürdün, Filistin, Yunanistan gibi ülkelerin şairleri, Türkiye'den farklı kuşaklar ve şiir anlayışlarına mensup şairlerle buluşuyor. Sloganı 'Toprak, vatanım. İnsan, ulusum'. Yani anlayana 'şiir'.
'Şiirin Başkenti' İstanbul'a yakışan bu festival için Adnan Özer ve Zeki Tombak'ın çabalarını destekliyor ve kutluyorum. İzmir'deki Uluslararası Şiir Buluşmaları'nı gerçekleştiren Konak Belediyesi'ni, Sapanca Şiir Buluşması'nı düzenleyenleri ve Antakya'da özellikle Ortadoğulu edebiyatçıları buluşturan Edebiyatçılar Derneği, şimdi de Türkiye Yazarlar Sendikası'nı da kutlamak gerek. Şiiristanbul'da 'Gelenekten Modernizme' üstbaşlığıyla Kanada, İtalya, Kore, İsveç, Tunus ve İran şiirleri konuşulacak, şiir festivallerinin geleceği ve yerel yönetimlerle ilişkisi tartışılacak, Beyoğlu'ndaki çeşitli mekânlarda, açık havada şiir okumaları yapılacak. Velhasıl İstanbul şiirle dolu bir hafta yaşayacak.
Kaçak Yayın dergisi de mayıs sayısını 77 1 Mayıs'ında katledilen 36 insanın anısına hazırlamış. O dönemin sendikacıları, sol örgüt ve gençlik liderleri, o günü yaşayan edebiyatçıların tanıklıklarına yer vermiş. Ben de Tuğrul Tanyol'un çok sevdiğim şiiri 'Dost Günlerin Sonu'nu başlık yaptığım bir yazıyla katıldım dosyaya. Ankara'dan gelerek katıldığım o
acılı günü anlattım. Doğrusu 30. yılında böyle bir vahşetin yaşanacağına da pek ihtimal vermiyordum. Memlekete dönünce gazetelere bir göz attım ve devletimizin ne kadar 'kudretli' olduğunu bir kez daha anladım. Polisin Masis Kürkçügil'e, gençlere, gazetecilere, emekçilere, yurttaşlara, turistlere dipçikli, biber gazlı ve coplu saldırısını görünce, 30 yıl öncesinin dehşetini bir kez daha yaşadım.
Şimdi sevgili Adnan Özer ve Zeki Tombak'a bir önerim var: 2008'deki Şiiristanbul'u 1 Mayıs'tan başlatsınlar, şairler Taksim'de, Galatasaray'da, Tünel'de, Galata meydanında o gün şiirler okusunlar. Herhalde diplomatik skandal olmasın diye yabancı şairlere dokunmazlar, bizimkilere de 'Bunlar zaten şair, kendilerine hayrı yok, kaldı ki memlekete zarar versinler!' filan diye ses çıkarmazlar! Yani, öyle sanıyorum.
Yok eğer tersi olursa, yabancı şairler de biraz heyecan yaşamış olurlar, unutulmaz bir 1 Mayıs hatıraları olur. Dâhiyane bir fikir değil ama, memleketin demokrasininin trajikomik bir hal aldığı bugünlerde daha 'yaratıcı' bir fikir gelmiyor aklıma. Hem şairlerin de farklı 'demokrasi ve özgürlük' deneyimleri yaşaması kötü mü olur?
Bu arada şiir de sokağa, meydanlara çıkmış olur, şairler halkla tanışır, hayata karışır, İstanbul'daki bir şiir festivaline de bu heyecan yakışır!
Herkese açık ve ücretsiz olan Şiiristanbul etkinliklerine katılın, unutmayın insanlığın anadili şiirdir ve şiirin dili barıştır.