Alex?li ama Alex?siz

Dünkü maçın ilk yarısına bakanlar ligin kalburüstü iki takımının maç yaptığına inanamaz... İlk beş dakikada beş faul oluyor, oyun 15 kere duruyor. Maç başladı mı belli değil.

Dünkü maçın ilk yarısına bakanlar ligin kalburüstü iki takımının maç yaptığına inanamaz... İlk beş dakikada beş faul oluyor, oyun 15 kere duruyor. Maç başladı mı belli değil. Fenerbahçe 4-2-3-1 gibi dizilmiş ama aslında 6-2 oynuyor. “İki kişi nereye gitti?” diyeceksiniz. Emre bu kez solda gözüküyor ama yine yok. Aragones ‘başkanın oğlu’na 45 dakika dayanıyor.
Alex’e gelince... ‘Onsuz Fener olur mu?’ paniğiyle tam iyileşmeden sahaya sürülmüş belli ki... Pek ortalarda yok. Sadece serbest vuruşları kullanarak oynuyor. Amerikan futbolundaki extra sayı atıcısı gibi... Buna karşın Fenerbahçe’nin gol pozisyonlarında yine onun ayağı var. İlk yarı alt köşeye yolladığı serbest vuruşu kaleci çıkarıyor. Sonra kornerine iyi yükselen Selçuk topu kaleye yolluyor... Fenerbahçe’de ileride Guiza ve Kazım çabalıyor. Bunun dışında Fener birinci bölgeden çıkamıyor. İkinci yarı Sivas’ın gelip gol atmasını bekliyor.
Kimse Maldonado’nun pas istatistiğinden söz etmesin. Önce yana ver geriye attığı pasları saysın, kaç metreye pas attığına baksın, ondan sonra konuşsun. Fenerin oyun ritminin ‘slow-motion’a düşmesinin baş müsebbibi o... Öyle ki bir süre sonra hakem Gezer de düdüklerini ağır çekimde çalıyor.
Sivasspor ise nedense bu Fener karşısında temkinli... Balili’yi oyuna sürmek ve
futbola benzer bir şeyler oynamak için illa 0-1 geriye düşmeleri mi gerekli?
Oyuna  4-1-4-1 gibi bir dizilişle başlıyorlar. İleride Mehmet Yıldız’a top yolluyorlar kolayından. O da rakip kaleye sırtı dönük biçimde bunlardan pozisyon yaratmaya çalışıyor. Yiğidolar topu yere indirdiklerinde iyi paslaşıyorlar ama son gol öncesi paslarda beceriksizler.
Savunma önündeki Kanfory Sylla 21. dakikada antrenman mankeni gibi duran Fenerlilerin arasından sarkıyor kaleci Volkan Babacan golü önlüyor. Ardından Musa’nın ölü yaprak vuruşu üst direkten dönüyor. 
Fenerbahçe’nin golü ise savunmanın talihsizlik artı beceriksizlik karışımı bir hediyesi... Fabio Bilica rahat pozisyonda topu kornere atıyor, kornerde Petkoviç boşa çıkıyor...
Milli takım kaptanının ve hocasının hareket çektiği bir ülkede Sivaslı Abdurrahman “Hadi lan” dediği için kırmızı kart gördü geçen hafta. Bu yüzden Sivas savunma göbeğinde başarılı maçlar çıkartan Murat Sözgelmez sol bekte. Sivas’ın solda sorunu olmuyor. Maçın en iyilerinden Sözgelmez golünü de atıyor. Bu sezon Sivas’ı sırtlayan Sezer sonlara doğru sazı eline alıp bir serbest vuruş ve bir sert şutla takımının Fenerbahçe karşısındaki makus talihini de yeniyor.
Maçın Sorusu: 73. dakikada Petkoviç degaj yaptığında M. Yıldız ofsayt pozisyonda. Ancak Önder araya giriyor, top kafasından sekip Yıldız’a geliyor. Son adam Lugano onu faulle durduruyor. Burada ofsayt kararı çıkıyor. Soru: Önder topa dokunduğunda yeni bir pozisyon doğmaz mı? Topun rakipten geldiği bu pozisyonda ofsayt ortadan kalkmaz mı?
Maçın adamları: Sözgelmez ve Sezer’in yanı sıra kaleci Volkan Babacan. Mecburen de olsa gençlere fırsat verildiğinde pekala oynuyorlar işte.
Maçın seyirliği: 65. dakikada Uğur Boral sola kaçarken terse ara pas atıyor ve iki arkadaşını gol pozisyonuna sokuyor. Alex kesmek istiyor ama topu yükseltemiyor.