Gol olsa ayıp olurdu

Biri Türkiye Süper Lig Şampiyonu, öteki Türkiye Kupası sahibi... Üstelik iki hafta önce Süper Kupa finalinde seyir zevki yüksek bir maç çıkarmışlar...

Biri Türkiye Süper Lig Şampiyonu, öteki Türkiye Kupası sahibi...
Üstelik iki hafta önce Süper Kupa finalinde seyir zevki yüksek bir maç çıkarmışlar...
Bir bakıma Süper Kupa’nın rövanşını oynuyorlar... Ama inanın yazacak bir
şey bulamıyorum. İki takımın da yapamadığı şeyler dışında...
Başlama düdüğüyle birlikte oyun orta çizginin iki yanındaki 15’er metrelik alana sıkışıyor. Galatasaray’da Ümit Karan, Kayseri’de Premier Lig’den gelen Aghahowa ileride tek başına.
Şişirilen topları kuş gibi avlarlarsa ne âlâ...
Galatasaray’da Kewell, Kayseri’de Mehmet Topuz orta dörtlünün önünde serbest oynayacak hesapta. Kewell, Arda’nın önünü tıkamaktan başka bir şey yapmıyor. Topuz ise Olembe ile birlikte sağbek Linderoth’un kanadından yüklenince bir şeyler yapıyor. Bu kanattan atılan iki taçla 30. ve 35. dakikalar arası biraz kıpırdıyor maç. De Sanctis ilk kez kendini gösterme fırsatı buluyor.
Bunun dışında ilk yarı sanki “Kim daha ağır kareket edecek?” yarışması... Kimse bir şeyler yapacak kadar sahip olamıyor topa... Galatasaray ‘kaleciden aldığı topu dolaştırıp kaleciye verme’yi oyun kurma diye yutturuyor. Ya da topu ileri şişiriyor. Bir kez 15. dakikada hızlanıyorlar. Aydın’ın araya pasına Ümit yetişemiyor.
Sağbek Linderoth için bir şey demiyorum artık. Sen Galatasaray ol, ülkede şampiyonluğa, Avrupa’da finale oyna, sağbekin Linderoth olsun. Sen Linderoth ol, yıllarca İsveç ulusal takımında orta alanda oyna, şimdi sağbekte bütün topları seyret, “Eh elinden geleni yapıyor işte” diye değerlendiril... Ne diyeyim.
Genelde öyle bir maç ki, oyunun durduğu anlar oynandığı anlardan fazla. Her şeye faul çalarak hakem Gezer de topun gezmesini önlüyor. Premier Lig maçlarının faul ortalaması ilk yarım saatte aşılıyor. Abartmıyorum serbest atışlar bile ortalama 1 dakikada kullanılıyor.
İkinci yarı Arda sağa geçip daha serbest oynuyor. Galatasaray biraz hareketleniyor. Her zaman kaleyi gördüğünde vuran sarı-kırmızılılar bir kez Mehmet Topal dışında şut atmayı denemiyor... Baros ısınırken “Skibbe gol için yüklenecek” diyorum. Ne o?
Gole en yakın adam Ümit Karan çıkıyor! Milan Baros değil, Milan takımının tamamı girse gol olacağı yok. Olsa futbola ayıp olacak.
Maçın adamı: Bu sıkıcı futbola tribünde ve ekran başında katlanan biz futbolseverler.
Maçın seyirliği: Kolay. 33. dakikada Kayseri sol kanadından taç kullandı. Aptullah içeri kesti. Arka direkte Olembe sert vurdu, De Sanctis harika çıkardı. Kayserililer tekrar vurdu, top bu kez Topal’dan döndü.