95'liden dünyaya! Sesim geliyor mu?

Ergenliği küçümseyen ama bir yandan da ergen yaştaki çocukları askere göndermekten, öldürmekten, hapse atmaktan utanmayan yetişkinlere ne demeli?

Üniversitede çoğu 94 ve 95 doğumlu öğrencilere ders veriyorum. Ders sırasında bazen hareketlerine takılıyorum, kimi tartışmaya katılıyor heyecanla, kimi sürekli instagramına bakıp yanındakiyle fısıldaşıyor, kimi ellerime fikslenmiş, kimi de pencereye kaçırıyor gözlerini..Dışarda protestonun kalıntıları devam ediyor.

Öğrencilerle bu atmosferde nasıl ders yapılacağını konuşuyoruz. Belki de yapılamayacağını...Gerçekten de dışarda protesto olurken hiç birimizin canı ders yapmak istemiyor. Zaten birazdan bırakacağız. Öte yandan başka bir soru daha açılıyor. Biz ne yapabiliriz? Tartışma zorunlu askerlikten sokak hareketlerine, sanat okumak için okula gitmenin gerekli olup olmadığından, örgütlenme biçimlerine uzuyor.

Öğrencilerin keskin bir şekilde ikiye ayrıldıkları ifade biçimleri üzerinde oluyor. Bir kısım bir şeyler yapmanın imkansızlığında karar kılıp facebook ve twitter’ını bile kapatırken,  bir kısım da oturup yeni protesto formları üzerine kafa patlatıyor. Duran Adam’dan, Hong Kong’daki “Şemsiye Devrimi”’ne, halk meclislerinden, Occupy hareketi ve Gökkuşağı Merdivenlerine uzanan yeni tip protesto formları ve örgütlenme biçimlerinin kendilerine ne ifade ettiği üzerine konuşuyoruz.

Öğrencilerin haklı bir gözlemi var. Türkiye’de siyasetçelere karşı yapılan eleştirinin sürekli ‘ergen psikolojisi’ olarak adlandırılmasından çok rahatsızlar. Ergenliğin gelişmemişlikle ve beceriksizlikle eş tutulduğu bir eleştiri biçiminin çok eskide kaldığını düşünüyorlar.

Gerçekten de haklılar, çünkü onlar yetişkinlerin kafasından üretilen ve ergenliğin ne demek olduğuna dair basmakalıp söylemlerin çok ötesindeler. Bugünün protesto biçimlerini onlar ve onların yönlendirmeleri belirliyor. Bunu birebir biz de yaşadık.

Aklıma Şemsiye Devrimi’nin liderlerinden biri olan 17 yaşındaki Joshua Wong geliyor. 2011’de okuldan arkadaşlarıyla “Scholarism” adlı aktivist öğrenci grubunu kuran Wong ve grubu, 2012’de hükümetin “vatansever eğitim” planını “beyin yıkama programı” diye protesto ederek gündeme gelmişti. Wong’un etki alanı arttıkça, ergenliğini küçümseyen iktidar onu tutuklamakta beis görmemişti. Benzer örnekleri Erdal Eren’den Berkin’e varacak şekilde biz de gördük. Ergenliği küçümseyen ama bir yandan da ergen yaştaki çocukları askere göndermekten, öldürmekten, hapse atmaktan utanmayan yetişkinlere ne demeli peki?

Joshua Wong sadece bir örnek. Ergenlerden öğrenilecek daha çok şey var, mesele bunu görmekle başlıyor.

Herkese iyi haftalar!

Güncel sanatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için:

guncelsanatkafasi@gmail.com

Twitter: @sanatkafasi @isilegri