AKM nereye koşuyor?

Dev bir karakola dönüştürülen AKM ideolojik hesaplaşmaların ötesine geçip üzerinde durduğu mekânla ilişkisini yansıtabilecek mi?

Önümdeki kaldırımda iki genç kadın yürüyor. Birazdan yanlarına yaklaşan polis “Buradan yürüyemezsiniz” diyor, “Araba yoluna çıkın”. Sessizce hepimiz araba yoluna iniyoruz. Önünden yürümeye çalıştığımız bina ise bir zamanlar dünyanın dördüncü büyük opera binası olarak anılan, şimdiyse içi kırık dökük, harap haldeki Atatürk Kültür Merkezi.

Sahi ne oldu da bir kültür-sanat merkezinin polis karakolu olması noktasına geldik?
‘Yenilendi’, ‘yenileniyor’, ‘birkaç aya açılacak’, ‘yıkılıyor’, ‘fon gerekli’, ‘fon bulundu’ haberlerinin arasında yıkımı askıya alınsa da bina eylem gerekçeleri ile beraber birden bir polis karargâhına dönüştürüldü. Akıbeti hakkında sorulan sorular, hatta Kültür Bakanı’na verilen soru önergeleri ise cevapsız bekliyor.

Söylenen o ki, planlandığı gibi gerçekleşemeyen Taksim Yayalaştırma Projesi AKM’yi de belirsiz bir gelecekle baş başa bıraktı. Kimileri Gezi Parkı’nın görünürlüğü artınca bu kez AKM’nin polislere sığınak olduğunu söylerken, kimi seçimlere kadar binanın bu şekilde kalacağını, sonra ise yıkılıp yeniden inşa edileceğini söylüyor. Peki ya yeniden yapılırsa ne olacak? İdeolojik hesaplaşmaların ötesine geçip bugün üzerinde durduğu mekânla ilişkisini yansıtabilecek mi? Yoksa cumhuriyet anlayışını resmedeyim derken diğer kartonpiyer kongre merkezlerine mi benzeyecek? Ya da turizm odaklı başka bir Dubaizasyon projesi mi olacak? Birlikte göreceğiz. Bu arada AKM’nin karakol olmaması için başlatılan bir imza kampanyası var. Linkini aşağıda bulabilirsiniz. Ama ondan önce AKM nereye
koşuyor birlikte bakalım.

Soru: Türkiye’de kaç tane Atatürk Kültür Merkezi var? AKM yeniden yapılırsa adı değişmeli mi? @kongre-sarayıGüzel bir soru sormuşsun sevgili @kongre-sarayı. Sen söyleyince şöyle bir baktım ve farklı illerde yirmiden fazla Atatürk Kültür Merkezi saydım (ki eminim daha fazladır). Aslına bakarsan İstanbul’daki AKM de ilk açıldığında adı Opera Binası idi. Fakat Mimar Aydın Boysan’ın anlattığına göre yetkililer “kim operaya gider canım” eleştirilerine karşılık binanın adını Atatürk Kültür Merkezi olarak değiştirdi. Bugüne gelecek olarsak, adının değiştirilmesinden çok, neye değişeceği daha önemli sanki. Bir zihniyet değişimi yaratması beklenirken başka bir zihniyetin temsili olacaksa pek bir faydası yok gibi değil mi?

Soru: Dünyada polis karakoluna dönüştürülen başka kültür merkez- leri var mı? @emlak-piyasası
Valla varsa da ben bilmiyorum sevgili @emlak-piyasası. Genellikle tam tersi durumlara rastlıyoruz aslında. Örneğin eski fabrikaların, Alcatraz gibi karanlık hapishanelerin ya da tarihi binaların kültür merkezine dönmesini görmeye alışmışken, AKM örneğinde ibre tam tersini gösteriyor. Liberya’da tatil köyüne dönüştürülen deniz kıyısında bir kültür merkezi vardı birkaç yıl önce. Bu da bizden farklı değil.

Soru: AKM dev opera binası yerine dev nazar boncuğu olabilir mi? @necati
Böyle bir öneri gelirse sanırım hiçbirimiz şaşırmayız sevgili @necati. Ama lütfen bunu sen önerme.

Soru: Cumhurbaşkanı Gül hafta sonu attığı twitte, “sokakları öyle korunmuş ki ne bir gökdelen ne de bir AVM var” derken İstanbul’u mu kastetti? @memleket-kafası
Sen nerede yaşıyorsun sevgili @memleket-kafası? İstanbul olmadığı kesin. Soruna gelince biz de Gül’ün imasını pek anlayamadık. “Madem böyle düşünüyor, bizde niye bu kadar çok” diye sormadan edemiyor insan. Sence de öyle değil mi?
Kampanyanın linki: http://chn.ge/1eIThPg
Güncel sanatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com Twitter: @sanatkafasi @isilegri