Bir selfie uğruna...

Obama'dan Fatih Terim'e, Papa Francis'ten Faruk Çelik'e uzanan selfie çılgınlığı sanat mı?

Obama’nın Danimarka Başbaşakanı ile verdiği meşhur poz sayesinde haber bültenlerinde tanımıştık selfie’yi. Oscar töreninde Hollywood yıldızlarını tek karede toplayarak bir kez daha gündemlere girdi, sonra Fatih Terim’in milli takım futbolcularını toplayıp verdiği pozdan Papa Francis’e uzandı, yetmedi siyasetçilerin seçim konuşması sonrası kollarını uzatıp seçmenleriyle verdikleri mutluluk pozlarına dönüştü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bile bütçe konuşmaları sırasında çektiği selfie ile gündeme geliyorsa, bu işte bir keramet var deyip selfie dünyasına girdik.

Bundan bir sure önce New York Magazine’de sanat eleştirmeni Jerry Saltz tarafından yayımlanan bir makaleye göre selfie sanat açısından da bir mihenk taşı. Öte yandan dudak şişirmelerin, kas göstermelerin, öpücük atmanın dışında bir selfie türünden bahsediyor Saltz. “İnsanın kendi avatarını yaratıp bunu bir PR mekanizmasına dönüştürmesini anladık ama bir de kendini içinde korku, fantazi ve bolca paranoyanın yer aldığı kurgu bir dünyanın içine oturtanları nasıl anlayacağız?” diye soruyor. Auschwitz’e gidip bir gaz odasının içinde ölüyormuşçasına poz verenlerin selfielerine kafayı takıyor. Bunun içten içe ölümle başetme çabası olduğunu da ekliyor.

Selfie’lerle ilgili daha çok yazılıp çizileceğe benziyor. Gelmiş geçmiş en meşhur selfie’lerin, en tuhaf, en seksi pozların üzerimize boca edildiği şu günlerde gelin biz de selfie’nin bir sanat türü olarak geçmişine bakalım. Bakalım ve bu yeni sanat türünü daha iyi anlayalım.

Soru: Gelmiş geçmiş en eski selfie kime ait? @ben-kimim

Selfie’lerin DNA haritasını çıkarmak biraz karmaşık sevgili @ben-kimim. Kişinin kendi portresini yapmasını Courbet ve Van Gogh gibi usta ressamlara uzandırabiliriz aslında. Öte yandan bazılarına göreyse ilk selfie 1839 yılında çekilmiş. Robert Cornelius’a ait bu selfie, fotoğrafın öncü tekniklerinden olan Dagerreyotipi yöntemiyle çekilen ilk görüntü. Cornelius kolunu uzatıp çekmediği için selfie sayılır mı bilemem ama iyi bir tarihi referans olduğu kesin!

Soru: Selfie’lerin kullanıldığı sanat eserleri var mı? @selfi-bey
Aslına bakarsan geçtiğimiz ay kış olimpiyatlarının yapıldığı Soçi’de üzeri dijital selfie’lerle kaplı bir bina hizmete açıldı. Binanın içine giren insanların yüzlerinin algılanıp dijital imgelere çevrildiği, daha sonra da binanın dış yüzüne yansıtıldığı bu bina kimilerine göre interaktif bir sanat eseri niteliğinde.

Soru: Bu haftaki Uykusuz dergisinin kapağında yer alan, içinde Tayyip Erdoğan, Bilal Erdoğan, Muammer Güler, Ebru Gündeş ve Reza Zerrab’ın da olduğu selfie de bir sanat eseri mi? @tape-is-the-new-selfie
Gerçek bir selfie olmasa da iyi bir potansiyeli olduğu kesin sevgili @tape-is-the-new-selfie. Yalnız dikkat et sen de bu karenin içine gireyim deme!

İyi haftalar!

Meraklısına linkler:

http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2014/feb/07/sochi-unveils-the-worlds-first-selfie-building

Güncel sanatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için:
guncelsanatkafasi@gmail.com Twitter: @sanatkafasi @isilegri