Ekmek

Güncel sanat kafasında her hafta okuyucuların sorularını cevaplıyorduk. Bu hafta tek bir soru var sadece, hepimizin sorusu..
Ekmek

Bazen hani sadece bizim anlayabileceğimiz, yabancılara bir türlü anlatamayacağımız şeyler vardır. Karşımızdaki bize gözleriyle ‘eyvallah’ sinyalini verirken, dışardan gelenin anlamsızca bakacağı türden şeyler. Bazen bir günde pek çok şeyin anlamı değişir, artık aynı gözlerle bakamaz oluruz onlara. Yazlık ayakkabılarımızı tozlanmasın diye koyduğumuz kutularından çıkarırken aklımızdan bin bir tür düşünceler geçer. Evdeki çekme kasetlere bakınca buruk bir ifade oturur yüzümüze. Bazen bakkaldaki camlı büfenin içinde bekleyen ekmeği başka gözle görürüz. Bu günler öyle günler deyip, ekmeği göğsümüzde sıkıca tutarak gideriz eve.

Bazen insan evden çıkar da başına ne geleceğini bilemez. Rus öykücü Daniil Kharms’ın öykülerinde evden çıkan bir marangoz düşüp alnını yarar mesela. Eczaneden bir bant alıp yapıştırır, gene çıkar evden. Bu kez gene düşüp çenesini yarar, bir bant daha alıp çenesini bantlar. Yola çıkar marangoz ama gene düşer, hep düşer. Burnunu bantlar, dişlerini bantlar, gözlerini bantlar… Ta ki bantlardan yüzü tanınmaz hale gelip de evdekiler onu içeri almayana kadar.

Bazen biz de düşeriz. Sokakta oynarken düşeriz mesela, ayağımız takılır düşeriz. Bazen gecenin kör kuyularında açılan, etrafı toprakla örtülmüş çukurlara kapılıp gideriz. Cesedimizi metrelerce aşağıda bulurlar. Bazen de üzerimize bir şeyler düşer. Kafamıza, omzumuza, boynumuza öyle bir düşer ki ayaklarımız yerden kesiliverir. Elinde ne var ne yoksa bırakası gelir insanın. Nefesi kesilir.
Keserler.

Düşmek bu ülkede yaşayanlar için tuhaf değildir. Düşenler yaralarını bantlayıp, yollarına devam eder, diğerlerine de yardım ederler. Bazısı diğerinin sesine elini uzatır, ama bazıları var ki onlar uzaklara gitmiştir çoktan. Dünyanın yarabandını alsak gene işe yaramaz. İşte o zaman biz kalanlar aynı gözle bakamayız artık etrafa. Bakkaldan her ekmek aldığımızda içimiz parçalanır. Aynı gözle göremeyiz o ekmeği.

Güncel sanat kafasında her hafta okuyucuların sorularını cevaplıyorduk. Bu hafta tek bir soru var sadece, hepimizin sorusu..
Katiller ne zaman hesap verecek?

İyi haftalar,

Güncel sanatla ve hayatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com
Twitter: @sanatkafasi