Filistin'den sınır modası!

Bir 'güvenlik tehdidi' olan Filistinli erkekler birden bir moda ikonuna dönüşürse..

Şimdi okuyacaklarınız pek alışılagelmiş değil. Bir moda defilesine gittiğinizi hayal edin, ortam karanlık. Sadece spot ışıkları ile aydınlatılmış bir podyumda birden bir erkek model beliriyor. Göbeğini tamamen açıkta birakan, kısa ceketli bir takım elbise giymiş. Biraz sonra bir başkası çıkıyor podyuma, o da beyaz bir gömlek giymiş ama gömleğin yaka kısmı göğsünün ortasında bir delik gibi duruyor. Bir başkası bu kez gömleğini tersten giymiş, düğmeleri olmayan gömlekten sırtı görünüyor. Biri de dikenli tellere benzeyen bir kumaşa sarınmış çıkıyor, üstü çıplak.. Hızlanan müzikle birlikte defileye bir anlam vermek zorlaşıyor.

Bu görüntüler Filistinli sanatçı Sharif Waked’in bir videosundan alınma. Waked
‘İsrail kontrol noktaları için Moda’, (Chic Point: Fashion for Israeli Checkpoints) adlı işinde İsrail kontrol noktalarında geçen uzun ve çoğu zaman aşağılayıcı aramaları ele alıyor. Çoğu zaman bir tankın üzerinden kendilerine verilen komutlarla vücutlarının belirli bölgelerini (muhtemelen patlayıcı yapıştıracakları düşünülen göğüs ve karınlarını) açıp dakikalarca o şekilde dikilmeye zorlanan erkeklerin bu mağduriyetini ters yüz etmesi de bu yüzden. Bir ‘güvenlik tehdidi’ olan erkekler Waked’in videosunda birden bir moda ikonuna, hatta elde edilemeyen bir arzu nesnesine dönüşüyorlar.

Waked’in işine ‘Yoğun Bakım’ konulu bir video programında rastladım. Ülke olarak yoğun bakıma girdiğimiz şu dönemde, ağırlaşan gündemin, tüm kutuplaşmaların ve yasaklamaların ağırlığı altında bir sanatçının şu bakış açısı belki gerçekçi değil, ama varolmayan bir şeye işaret ediyor. Hayal eden, yoğun bakımdayken bile mücadele eden ve hatta içinde bulunduğu kronik durumla hafiften dalga geçen bir şeye..

Yoğun bakım demişken, hepimizin ruhu gerçekten yoğun bir tedavi istiyor şu günlerde. Trafikte beklerken, sokakta size ters ters bakan birini gördüğünüzde ya da bir anda içiniz sıkıştığınızda sahi bir düşünün, sizin yoğun bakımınız ne olurdu?
Gelin bu hafta yoğun bakımlık işlere bakalım.

Soru: Türkiye’de de Sharif Waked gibi işler üreten sanatçılar var mı? @ikoncan
Sevgili @ikoncan, aklıma ilk gelen sanatçı Burak Delier’in Parkalinç adlı işi oldu. Delier’in ürettiği, taş, sopa, cop ve yumruk darbelerinden etkilenmeyen bu kırmızı renkli parka kullanıcısına maksimum koruma sağlıyordu. Malum mayıs yaklaşıyor, şu günlerde senin de bunlar çok işe yarayabilir, bence bir tane almak lazım.

Soru: Kazova işçilerinin sattığı tişörtler de bir yoğun bakım ürünü mü? @diren-tekstil
Sevgili @diren-tekstil, Kazova işçileri çalıştıkları fabrika kapatılınca tazminatsız olarak işten atılmış ve bir süre önce kendi mağazalarını açarak satışa başlamışlardı. İşçilerin sattığı kazak ve tişörtlerin tasarımını da sanatçılar yapmıştı. Birlikte başlatılan bu girişim bence iyi bir tedaviye umut veriyor. Umarız ki kalıcı da olur.

NOT: Güncel Sanat Kafası okuyucuları, hepiniz bu Perşembe (17 Nisan) da açılacak sergime davetlisiniz. Gelin tanışalım. Ayrıntılar twitter’da.

Aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com
Twitter: @sanatkafasi @isilegri