George W. Bush resim sergisi açarsa...

Kendi tanımlamasıyla anlatacak olursak Bush'un "içine Rembrandt kaçmış" Kaçıvermiş.
George W. Bush resim sergisi açarsa...

Sergi alanına girdiğinizde uluslararası bir siyaset zirvesine girmiş gibi oluyorsunuz. Duvardan size bakanların arasında kimler yok ki? Başta Putin, Karzai, Blair ve Sarkozy yanyana dizilmiş gelenlere bakıyorlar. Sonra ilerlerde Berlusconi, Merkel, Müşerref ve Dalai Lama’ya rastlıyorsunuz. Evet burası bir resim sergisi, üstelik de sanatçısı bir zamanların ABD başkanı George W. Bush. 

New York Times’taki haber sergiyi böyle anlatıyor. Kendi tanımlamasıyla anlatacak olursak Bush’un ‘içine Rembrandt kaçmış’. Kaçıvermiş. O da başlamış resim yapmaya. Önceleri ipad de bir programda elini resme alıştırıp, sonra fırçayı eline almış. Bir süre önce e-maili hacklenip kendini banyoda yarı çıplak duş yaparken resmettiği resimler internete düşünce görülmüş ‘ilk eserleri’. Amatör birinin, hatta bir çocuğunkiler gibi naifmiş fırça darbeleri. Ama yılmamış W.Bush, çalışmaya devam etmiş. Sanki dünyanın en büyük müzelerinden olan St. Petersburg’daki Hermitage Müzesi’ni yarım saatte turlayarak gezen adam gitmiş, yerine yeni biri gelmiş. Artık tuvalin başında gün be gün saatlerce oturur, dünya lideri ‘arkadaşlarını’ resmeder olmuş.

Savaşların Başkanı W. Bush, bundan bir kaç gün önce Dallas’taki Southern Methodist Üniversitesi’nde bir sanat galerisinde ilk kişisel sergisini açtı. Üstelik verdiği röportajlardan belli ki işin sırlarını öğrenmiş. İmzanın resimden önemli olduğunu söylemiş mesela bir röportajında. “Belli ki artık son nefesime kadar resim yapacağım” diye de eklemiş.

George W. Bush kanlı siyasetini bırakıp kendini sanata adayan ilk lider değil. Bunun en yakın örneğini yaşayan bir ülke olarak, insanları öldürüp sonra tuvalde yenilerini yaratanları görmeye biz de yabancı değiliz. Yok yere bir ülkeye savaş açanlarla, “asmayalım da besleyelim mi” diyenlerin sanata dönmesi ne kadar naif gözükse de, işin aslı hiç de öyle değil. Hadi birileri çıkıp söylesin. “Sanatla aklanamazsınız efendiler” desin. “Aldığınız canların kanı o tuvalin arkasında duracak” desin. Desin ki bazılarının isimleri tarihte ait oldukları karanlık yerlerden başka yerlere geçmesin.

Gelin bu hafta sanatla iştigal eden siyasetçilere bakalım..

Soru: Sanatla uğraşan başka ABD başkanları da var mı? @politik-sanat

Görünüşe bakılırsa W. yalnız değil sevgili @politik-sanat. Eisenhower ve Jimmy Carter’ın da resim yaptığı biliniyor. Öyle ki Carter’ın yaptığı bir manzara resmi 2012’deki bir müzayedede 250.000 dolara satılmış. Tabi bir de geçtiğimiz yıl internete düşen, Bill Clinton’ın toplantı sıralarında yaptığı ‘çiziktirmeler’ var, onları da es geçmeyelim.

Soru: Bizde de sanatla uğraşan siyasetçiler var mı? @at-resmi

Sevgili @at-resmi biliyorsun ki, Picasso’yu görüp “Bunu ben de yaparım” diyen, Ankara’da gezdiği bir sergideki resmi “Üç tane erkek, arka arkaya çıplak birbirlerini şey yapıyorlar” diye kaldırtan bir ressam-cumhurbaşkanımız vardı. Evren’in 93’te Aksanat’ta açtığı sergi sanatçılardan da büyük tepki almıştı. Evren daha sonra empresyonist manzara resimlerine devam etse de hiç bir zaman ‘sanatçı’ sıfatıyla anılmadı. Ne diyelim, hak yerini bulur!

İyi haftalar!

Güncel sanatla ve hayatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için:
guncelsanatkafasi@gmail.com 
Twitter: @sanatkafasi @isilegri