Hagi, Komanaci, Perjovschi!

50 bin kişinin evinden edilmesi sonucu yapılan dev bir bina bugün nasıl işlev kazanır?

Dünyanın en büyük binalarından birinin önünde bir grup turistle beraber bekliyoruz. Birazdan gelen rehberimiz bize teker teker odaları gezdirmeye başlıyor ve aynı soğuk sesle her bir odada bulunan tonlarca ağırlıktaki kristal avizeleri, ülkenin en pahalı mermerlerinden yapılma duvarları ve seramikleri gururla gösteriyor. 700 mimar ve 30.000 işçinin çalışarak inşa ettiği ve üç milyar Euro’ya mal olan bu saray bir zamanların en acımasız diktatörlerinden Nikolay Çavuşesku’nun güç gösterisi niteliğinde. Ve dışarıdan ne kadar heybetli görünse de Rumen halkı için kendini ve etrafını sömüren bir kara delik olarak yaşıyor.

Etrafı upuzun duvarlarla örülü ve güvenlik tarafından sürekli korunan bu dev yapının bir özelliği daha var. O da binanın bir tarafının bugün artık Romanya parlamentosu, diğer tarafının ise ülkenin Çağdaş Sanat Müzesi olarak kullanılıyor olması. İçeri girmek için gerçekten de dakikalar boyunca yürümeniz ve sıkı bir güvenlik çemberinden geçmeniz gereken müze, sanatçılar için ayrı bir tartışma konusu açmış. Dan Perjovschi gibi oldukça bilinen bazı sanatçılar tarihlerinde kara bir leke olarak gördükleri bu travmatik binada bir müze olmasını reddederken, kimi sanatçılar da müzeye eser koyarak bu durumla yüzleşmeyi seçmiş. Öte yandan hepsinin neredeyse ortak bir sorusu var: Yapılması için 50.000 kişinin evinden edildiği ve beş yıl boyunca ülkenin tüm gelirlerinin akıtıldığı bu yapıyla nasıl yüzleşmeli?
;Madem konumuz sanat, gelin bu hafta tarihle ve tarihteki kara deliklerle yüzleşen işlere bakalım.

Soru: Romanya deyince aklıma Hagi ya da Nadya Komanaci geliyor. Romanya’da yaşayan güncel sanatçılar kimler? @popescu
Sevgili @popescu aslına bakarsan Romanya’da son yıllarda giderek yükselen bir film ve güncel sanat potansiyeli var. Örneğin Subreal adlı sanatçı kolektifi geçen yıl burda, Salt Beyoğlu’nda da kapsamlı bir sergi açmıştı. Daha çok Romanya hakkında üretilen temsiliyetler üzerine çalışan Subreal’ın konularından biri de Drakula. Bu taraflarda daha çok ‘Kazıklı Voyvoda’ olarak bilinen Drakula’dan yola çıkarak Romanya’ya ait kalıp hikayeler üzerinde çalışan grup çığ sarmısaklardan oluşan dev bir Romanya haritası da yapmıştı.

Soru: Kendi tarihleriyle ilgili iş üreten başka Rumen sanatçılar da var mı? @avrupa_birliği
Elbette var sevgili @avrupa_birliği. Örneğin Rumen sanatçı İrina Botea ‘Devrim İçin Seçmeler’ adli video işinde Çavuşesku’nun devrilmesi sonrası yaşanan televizyon görüntülerini yeniden canlandırmıştı. Devrim sonrası devlet televizyonunu işgal eden ve Avrupa’ya devrimi nasıl yaşadıklarını göstermeye çalışan protestocuların repliklerini bu kez ABD’nin Şikago kentinde yaşayan amatör oyuncularla tekrarlayan bu iş; geçmişin başka bir yerde, başka bir zamanda tekrar edildiğinde ne gibi yeni anlamlar üreteceğini de sorguluyor.

Soru: Ben de Romanya ile ilgili iş üretmek istiyorum, nerden başlamalıyım? @artizm
Sevgili @artizm isteğin gayet güzel ama belki ise önce kendi etrafından başlayabilirsin. Sahi bizim buralardaki kara delikler neler, hiç düşündün mü?

Not: Güncel Sanat Kafası’nı yazmaya başlayalı tam bir yıl oldu. Okuyan, destekleyen, soru ve e-mail atan herkese çok teşekkürler. Haftaya görüşmek üzere!

Güncel sanatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com
Twitter: @sanatkafası @isilegriD