Kahraman anne mi demiştik?

Anne olmak zor iş denir, hem anne hem kahraman olmak ise ayrı bir incelik. Gelin bu hafta bu kahramanların hikayelerine bakalım.

Kocaman bir duvarın önünde olduğunuzu düşünün. Duvara yerleştirilmiş 250 kadar florasan lamba yanıp yanıp sönüyor. Arka fonda hafif hafif çalan bir melodi. Tanıdık gelen bu müzik aslında Brahms’ın ninnisi. Bu ışık ve ısı kaynağı önce sizi kendine çekiyor, ısıtıyor sonra ise gözünüzü kamaştırıp, terletiyor. Bir bakıyorsunuz ki florasanlar aslında ‘Anne’ yazısını oluşturuyor.

Sanatçı Hakan Onur’un ‘Anne’ adlı bu işindeki her şey, yani ışık, ses ve ısı bir anlamda kendi içinde bir zıtlığı da barındırıyor. Bir yandan kendine çekiyor, sonra hareketsiz bırakıyor, sonra yine kendine çekiyor. Aslında anne ile kurulan gel-gitli bir iktidar ilişkisini de çağrıştırmıyor değil.

Anne ve iktidar demişken bu hafta başka bir hikaye gözümüze çarptı. Bir PKK üyesine gönderilecek bazı kitapları sattığı için hapis cezası ile burun buruna olan bir annenin hikayesi. 2 yıl 1 aylık mahkumiyet kararı Yargıtay tarafından onanan Mülkiye Demir Kılınç’ın 19 Mayıs’ta ikiz bebekleri ile beraber cezaevine girmesi bekleniyor. Suçu terör örgütüne yardım. Suçlunun suçsuza dönüştüğü şu günlerde iktidarın Kılınç ile kurduğu bu ikircikli ilişkiyi kim açıklayacak, merak ediyoruz.

Anne olmak zor iş denir, hem anne hem kahraman olmak ise ayrı bir incelik. Gelin bu hafta bu kahramanların hikayelerine bakalım.

Soru: Güncel sanatta annelik ile ilgili iş üreten sanatçılar var mı? @ana-kucağı
Sevgili @ana-kucağı, aslına bakarsan bundan 50 yıl önce kadın sanatçılar bu konuyu dillendirip işlerinin bir parçası haline getirmeye başladılar. Bu köşede daha önce de değindiğimiz Mierle Ukeles gibi sanatçılar hem anne, hem ev kadını, hem sanatçı olmanın zorluğunu daha protest işlerle ele almışlardı. Bugün ise annelik kurumu işlerin ve hayatın bir parçası haline getirilme yolunda. Örneğin sanatçı Deirdre M. Donoghue’un başlattığı ve Türkiye’den Oda Projesi’nin de katıldığı yeni bir proje dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçı anneleri bir araya getirip annelik ve entelektüel bilgi üretimi üzerine düşünmeye davet ediyor.

Soru: Türkiye’den de anneliği işlerinde dert edinen sanatçılar var mı? @sütanne
Tam sorunun cevabını karşılar mı bilmiyorum sevgili @sütanne ama aklıma sanatçı Canan’ın yaptığı ‘çeşme’ adlı iş geldi. Marcel Duchamp’ın ‘çeşme’ adlı ünlü yapıtına da bir göndermesi olan bu videoda yakın çekimden bir çift şişkin kadın göğsünden ağır ağır süt akmasını izliyoruz. Anneliğin kutsallığı ve süt vermeyi ters yüz eden bu iş aslında annelik üzerinden kurulan kadın kimliğini de ironiyle gösteriyor.

Soru: Peki Mülkiye Kılınç’ın davası ne zaman çözülecek? @anneler-günü
Sevgili @anneler-günü Adalet Bakanlığı yetkililerinin Kılınç’ın cezaevine girmemesi için çözüm bulacaklarına söz verdiği söyleniyor. Senelerdir cumartesi annelerinin sessiz bekleyişine tanıklık ettiğimiz bu ülkede Kılınç’ın sesini duyurabilmesi gerçekten önemli. Umarız Kılınç ve bebeleri cezaevinde büyümez. Sonucu birlikte göreceğiz.

Herkese iyi haftalar.
Güncel sanatla ve hayatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com Twitter: @sanatkafasi @isilegri