Kraliçe'nin 'şey'ini yağmalamak

2015 yılında her bulduğu kara deliği birinin vajinası olarak adlandıran sanatçı ya da medyaya ihtiyacımız var mı?
Kraliçe'nin 'şey'ini yağmalamak

Geçtiğimiz haftanın sanat haberleri arasında en sansasyonel olanı ünlü heykeltraş Anish Kapoor’un Versailles Sarayı’na yerleştirilen Dirty Corner adlı heykelinin saldırıya uğramasıydı. Haberlere göre Kapoor’un sarayın bahçesine yerleştirilen heykeli bazı ‘vandallar’ tarafından sprey boya ile boyanmış ve zarar görmüştü.

Haber hangi kaynaktan okunursa okunsun altı en çok çizilen satır Kapoor’un heykelinin Kraliçe’nin vajinasına benzeyip benzemediği ve bunun hakaret içerip içermediğine dair söylemlerdi. Kimi kaynaklara göre Kapoor bir röportajında heykelin vajinaya benzetilebileceği söylemiş ama asla kraliçe dememişti. Kimine göre ise Kapoor Marie Antoinette’e referans veriyordu. Kimine göreyse Fransızlar çok alınmıştı. Nasıl olur da dünyaca ünlü bir heykeltraş bunu söylerdi?

Bu yazının amacı bir sanat eserinin zarar görmesini, yağmalanmasını ya da saldırıya uğramasını eleşirmek değil. Bunun doğru ya da yanlışlığının etik tartışmasını yapmak da değil. Belli ki heykele saldıranların zarar vermenin dışında eleştirel bir söylemi yok, yapılan spray boya bir karalama. Yani vandalizmin her türlüsü vandalizm. Buna bir diyeceğimiz yok.

Öte yandan şöyle sorular ortaya çıkıyor:

Sanat tarihi yeterince erkekler tarafından vajina üzerine/hakkında üretilmiş sanat işleriyle dolu. Courbet ve Duchamp’tan itibaren bu geleneğin esintilerini yeterince yaşadık. 2015 yılında her bulduğu kara deliği birinin vajinası olarak adlandıran sanatçı ya da medyaya gerçekten ihtiyacımız var mı?

Anish Kapoor'un 'vajina' heykeli saldırıya uğradı


Bu vesileyle erkek sanatçılara ve sanat yazarlarına bir iki çift laf:

- Ne kadar ünlü, başarılı ya da popüler olursanız olun her yaptığınız-gördüğünüz işi birinin bir yerine benzeterek sansasyonel olmaya çalışmayın artık. Ne ilginç ne yenilikçi oluyorsunuz.

- Biraz sanat tarihi okumak her zaman faydalı. Niki de Saint Phalle’de tutun Guerilla Girls’e pek çok kadın sanatçı kendi ‘şey’leri ile ilgili işleri yaptılar.

Yoksa siz hala kendinizi yenilikçi mi zannediyorsunuz?

- Kara delikler astrofiziğin de konusu. İlla ki bir şeye benzetmek isterseniz biraz da bu taraflardan faydalanın yahu. Çok daha ilgi çeker. Siz de rahat edersiniz, biz de. Vallahi.

Herkese iyi ve huzurlu haftalar..  Bu yoğun gündem haftasında kendi kara deliklerinizde boğulmayın!

Güncel sanatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com 

Twitter: @sanatkafasi @isilegri