Ruh botoksu

Bu sıcak günlerde belki de birkaç doz ruh botoksu en iyisi. Üstelik ağrısız sancısız. Birkaç doz.
Ruh botoksu

Hava sıcak. İnce giyinerek sokağa çıkmak, rahat hareket etmek, kimseyle bakışmadan kafa önde dik yürümek istiyoruz. Ama nafile, memlekette kadın olup kafana göre hareket etmek zor. Bakışçısı, tacizcisi, edep-ölçercisinin yanında bir de oramızı buramızı ölçüp biçen, neyin ne incelikte, kalınlıkta olması gerektiğini anlatanlarla dolu etraf. Burdalar. Susmuyorlar. Ses tonumuzun inceliği kalınlığına bile karışacaklar yakında.

Hal böyle olunca akıllara bir kadın geliyor. Orlan. Mutlaka tanıyanlarınız çıkacaktır. Fransız bir sanatçı, bazılarına göre ise kendi vücudunu ameliyat masalarında harcamakta beis görmeyen delinin teki. Seveni kadar sevmeyeni de çok Orlan’ın. Neden derseniz bugüne kadar geçirdiği estetik operasyon sayısına bakmak yeterli. Orlan güzelleşmek için ameliyat olmuyor. Daha doğrusu onun güzellik anlayışı diğerlerininkine pek uymuyor.

Orlan’ın geçirdiği yirmiye yakın operasyonun her biri ayrı bir performans. Kiminde Boticelli’nin Venüs tablosundaki kadın figürüne benzemeye çalışıyor, kiminde ise Mona Lisa’ya. Her defasında yüzünün ya da vücudunun ayrı bir bölümünü masaya yatırıyor, üstelik seyirci de bu ameliyat-performansları izleyebiliyor. Kendi ifadesiyle vücudunu bir heykel gibi yontuyor. Fakat güzelliğinin tanımı iş büyüdükçe değişiyor. Örneğin 1993’te geçirdiği bir operasyonda alnının iki tarafına kemik çıkıntıları yerleştirmek istiyor. Bu defaysa şeytana benzediği eleştirileri geliyor.

Orlan yaptığı işi güzellik anlayışı ters tarafa doğru akıyor. Kimileri ona anti-feminist dese de o ‘bana istediğinizi deyin takmam’ havalarında. Öte yandan ameliyatlarının teatral, hatta bir şov tarafı da var. Paco Rabanne ya da Issey Miyake gibi modacılar Orlan’ın ameliyatlarında giymesi için kıyafetler tasarlıyorlar. Hatta bazı ameliyatlar uyduyla dünyanın her tarafından seyredilebiliyor. İşler sadece ameliyatla bitmiyor, belki okurken yüzünüz kızaracak ama çıplak göründüğü, V ile başlayan o organından androjen bir mankeni doğurduğu fotoğrafları da var. Kısacası kadın görüntüsünün nasıl olacağını orasından burasından çekiştirerek gösteriyor Orlan.

Hava sıcak. Bu sıcak yaz günlerinde ince giyiniyoruz, birileri giyinmemize karışıyor. Neremizi açıp neremizi kapayacağımıza erkekler pek güzel karar veriyor. O da olmazsa neremizin ne incelikte olması gerektiği söyleniyor. Davranışlarımız hanımlığımızın bir ölçüsü. Kahkaha atmaksa başlı başına bir edepsizlik. Nasıl konuşacağımızı, nasıl bakacağımızı, nerede neyi yapmamız gerekeceğini anlatan erkeklerle dolu etraf. Bu günlerde belki hepimizin inadına Orlan olası geliyor. Peki ya erkekler? Onlara ne önerilmeli? Bu sıcak günlerde belki de birkaç doz ruh botoksu en iyisi. Üstelik ağrısız sancısız. Kuvvetlisinden birkaç doz.

Aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com Twitter: @sanatkafasi @isilegri