Rüşvet turizmi

Prag'da bir kaç yıl önce başlayan "Corrupt Tour" (Rüşvet Turu) çeşitli opsiyonlarla ülkenin meşhur rüşvet skandallarını gezme imkanı sunuyor.

Gazetelerin tatil eklerinde egzotik adalar, tarihi ülkeler, sonsuz lezzetli mutfaklar görmekten sıkılanlar için bu hafta alternatif bir tatil önerisiden bahsedeceğim size, rüşvet turizmi.

Rüşvetin ne olduğunu hepimiz biliyoruz, ama rüşvetin mimarisini görmek isteyenler için artık somut opsiyonlar sunan bir tur şirketi var. Prag’da bir kaç yıl önce başlayan “Corrupt Tour” (Rüşvet Turu) çeşitli opsiyonlarla ülkenin meşhur rüşvet skandallarını gezme imkanı sunuyor.

 

Belki başta şaka gibi görünse de Rüşvet Turu gerçekten var, Praglı bir sanatçı kolektifi tarafından başlatılan proje bir kaç sene içinde gelişerek uluslararası medyada yer almaya bile başladı.

Kimi zaman yürüyerek kimi zaman da bir otobüsle şehrin içinde gezerken, size sunulan rüşvet paketlerinden birini seçebiliyor, turunuzu buna göre yönlendirebiliyorsunuz. Prag’s Best of The Worst adlı tur (Prag’ın en iyi en kötüleri) şu ana kadar en çok satılan tur olmuş. 30 Euro’ya alabileceğiniz bu turda otobüsle gezerken rüşvetin en çok gerçekleştiği devlet binaları, parasını bastırıp en iyi mezuniyet derecesini alabileceğiniz okullar, hastaneler ve rüşvetin akıtıldığı mimari yapıları görebiliyor, bilgi alabiliyorsunuz. Aralarda ise rüşvete bulaşmış politikacı ve işadamlarının evlerinin önünden geçiyor, evlerini hangi parayla nasıl inşa ettiklerinin hikayesini dinliyorsunuz. Bu mimari yapılar gelecek nesillere aktarılmak üzere çoktan ülkenin rüşvet mirası listesi arasına alınmış.

 

2012 yılına kadar Çek Cumhuriyeti’nde açık açık konuşulması zor olan bir konu olan yolsuzluk ve rüşvetin bir anda kamusal alana dökülmesi ise kolay olmamış. Tur şirketinin kurucularından sanatçı Peter Sourek’e göre, ülkedeki yolsuzluktan bıkan Çek vatandaşları için her şeyin başladığı nokta ise bir tele-kulak skandalı olmuş. Tutuklamalara ve dönemin Başbakanı’nın istifasına yol açan yolsuzluk bir işadamının evindeki kutucuklarda sekiz milyon doların bulunmasıyla başlamış. Sourek o günden sonra halkın artık bu konuda susmadığını söylüyor. Geçrkten de tur paketleri hem ülke vatandaşları hem de yabancı turistlerin radarına girmiş. Üstelik malzeme bol olduğu için yeni paketler de ekleniyormuş seçenekler arasına.

 

Corrupt Tour’un tanıdık gelebilecek hikayelerini ilk elden dinlemek isteyenler için aşağıya web sitelerini ekliyorum. Öte yandan insan merak etmeden edemiyor, acaba Corrupt Tour Türkiye’de olsa kaç opsiyonlu, kaç rotalı bir paket program sunardı? Hangi şehir hangi mimari yapılar? Saymak zor. Önerilerinizi bekliyorum.

İyi haftalar!

http://www.corrupttour.com/

guncelsanatkafasi@gmail.com

@sanatkafasi @isilegri