Sadettin

Öyle ki Banksy bile bu kez gerçekten Türkiye'ye gelip Sadettin için bir graffiti yapmış.

Sadettin isimli 50 yaşlarında bir adam varmış. Sadettin’in hayatta tek bir sorusu varmış. Tek bir soru. İlk tanıştığı biri, ya da 40 senedir tanıdığı olsun herkese aynı soruyu sorarmış.

“Neden böyle?”

Bazı insanlar Sadettin’in şaka yaptığını sanar, onu ciddiye almazmış. Ama bazen de sinirlenenler oluyormuş, çünkü Sadettin’in insanlara yaklaşma şekli çok değişik olabilirmiş. Mesela geçen gün yoldan geçen arkadaşı Coşar’ı gürünce koşmuş yanına. “Sen çok eğitimli bir adamsın, o yüzden de sorumu ancak sen cevaplayabilirsin” demiş. Bunu duyan Coşar içten içe sevinmiş eğitimli biri olarak görüldüğü için. Ama Sadettin’in sorusunu duyunca sinirlenmiş.

Bazen de cevap verenler, ona bişeyler açıklamak isteyenler olurmuş. Mesela çocukluk arkadaşı Osman onu karşısına alır, uzun uzadıya anlatmaya çalışırmış. Ama o yine de cevabı duymaz, aynı soruyu üst üste sorarmış. “Neden böyle?”

“Ne böyle nee?” demiş Osman bir yandan sorulardan baymış, gözücuyla facebook’una bakarak. O sırada facebook’ta bir paylaşıma takılmış gözü. “Vatanını milletini seven paylaşsın” yazıyormuş paylaşımda. Domates tezgahında, domateslerinden ay yıldızlı Türk bayrağı yapmış bir pazarcı varmış resimde.

Sadettin bir televizyon programına çıkıp sorusunu tekrarladığında ise bütün ülke çalkalanmış. İçten içe terör propagandası yapıyor olabilirmiş. Bazı gazeteler, Sadettin’in isim ve soy isminin baş harflerinin illegal bir örgütle aynı olduğundan emin olmuş hemen. Ayrıca harf karakterlerin toplamı ABD’deki bir eyaletle aynı sayıdaymış ki bu da ismi anılamayacak kadar kötü bir terörist liderle bağlantısı olduğuna dair önemli bir işaretmiş. Marksist Leninist Dadaist ya da Futuristlerden biriymiş ya da hepsi.

Aynı zamanda Sadettin’in destekçileri de ortaya çıkmış. #nedenböyle hastagiyle twitterda başlatılan kampanyada Sadettin için binlerce twit atılmış. Nedenböyle bir graffiti olarak sokağa yayılmış. Öyle ki Banksy bile bu kez gerçekten Türkiye’ye gelip Sadettin için bir graffiti yapmış. Resimde Sadettin binlerce kişiye yüzünü dönmüş, elinde twitter kuşuyla özgürlük işareti yapıyormuş. Kısa sürede instagrama düşen graffiti bir anda kaybolmuş ve bir anda Londra’da bir koleksiyonerin evinde bulmuş kendini.

Sadettin kısa süre sonra ortadan kaybolduğunda ülkesinde aranan bir terörist, başka yerlerde ise seminerlere davet edilen bir aktivistmiş. Ekvador, Rusya ya da İsviçre konsolosluklarından birinde yaşadığı söyleniyormuş, oysa ki Sadettin’in yabancı dili “helo” dan öteye geçemezmiş, fakat gazetelere göre bu da düzmece bir şifreymiş. Yıllar sonra mayosunun altına giydiği patenlerle konser veren bir pop şarkıcısı çıkıp “Sadettin” adıyla bir şarkı yaptığında insanlar onu törenlerle anmışlar. Ama kimse “neden böyle” sorusuna cevap verememiş. Oysa Sadettin cinsin biriymiş işte. Duvardaki tuğlaların arasından sıyrılmaya çalıştığı küçük dünyasında yaşayıp giden biri... Bir daha Sadettin’den ses alan olmamış, zaten ortam da yeni ve tehlikeli Sadettinlerle doluymuş. O ise yeni ortağı Banksy ile graffitiler dünyasında coşuyormuş. Çok zengin olmuş, süper İngilizce konuşuyor, sergiler açıyormuş. Bansky’nin son sergisi Dismaland’in danışmanlığını bile o yapmış söylenenlere göre. Ne de olsa repertuarı bolmuş.

İyi haftalar!

Güncel sanatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: 

guncelsanatkafasi@gmail.com 
Twitter: @sanatkafasi @isilegri