Seçim pusulasını yiyen adam kim?

Yavaşça uzanıp seçim pusulasını alıyor, birden odanın ortasında durup pusulayı ağzına tıkmaya başlıyor...
Seçim pusulasını yiyen adam kim?

Birazdan okuyacaklarınız başta bir şaka gibi görünse de gerçek. Olay bundan bir kaç hafta önce seçime giden Orta Amerika ülkesi El Salvador’da geçiyor. Ülkede seçimlerin ikinci turunda, başa baş giden iki partiden biri kazanacak. Kameramız sandık başında. Oy vermeye gidenlerden birini, bir adamı takip ediyor. Adam yavaşça uzanıp seçim pusulasını alıyor, sonra birden odanın ortasında durup pusulayı ağzına tıkmaya başlıyor. Evet yanlış görmüyoruz, adam ısıra ısıra pusulayı yiyor.

Adı Víctor ‘Crack’ Rodríguez. Sanatçı. Daha önce de kamusal alanda halkın tepkisini ölçmeye yönelik işler yapmış. Ama bu kez durum ciddi. Oy pusulasını yerken çektiği video bir anda binlerce kişiye ulaşınca, yetkililer duruma müdahalede geç kalmamış. Rodríguez ‘seçime hile karıştırma’ suçu ile altı yıla varan hapisle yargılanacak.

“Çoğumuzun inandığı bir siyasi parti veya aday yok. Öte yandan otoriteler bize oy vermenin ‘insanların en güçlü silahı’ olduğunu söylüyor. Ben böyle düşünmüyorum” diyor Rodríguez. Destekçileri de az değil, hapse girmemesi için kampanyalar çoktan başlatılmış. Yetkililer ise şimdilik sessiz, belli ki olayın dış basında yankılanmasını pek hoş bulmuyorlar.
Dünyanın bir tarafında tek bir adamın getirdiği yankıdan korkan bir rejim… Dünyanın öbür tarafında halkını korkutarak sindirmekten medet umanlar…

Bir tarafta neredeyse komik bir eylemi hapisle cezalandıranlar, diğer tarafta kendine karşı çıkan her sesi düşman sayanlar… Sebep ortak:
Kendi vatandaşından korkan bir iktidar.

Gelin seçim ertesi bu günde korkmadan tek başına sesini duyurmaya çalışanlara bakalım.

Soru: Sanatçı Víctor ‘Crack’ Rodríguez yaptığı eylem sanat mı yoksa bir protesto mu? @makara
Sevgili @makara, makara olsun diye yapmadığı kesin, öte yandan alışılageldik sanat işlerine benzemiyor haklısın. Her ne kadar Rodríguez pusulayı yemeden önce “bu bir sanatçı eylemidir” diye bağırsa da iş sanatın sınırlarını çoktan aşmış durumda. Ama durumu daha ilginç yapan da bu değil mi?

Soru: Tek başına yaptığı eylemle ses getiren başka sanatçılar da var mı? @eylem-nerde
Sen böyle sorunca elbette ki önce Duranadam’ı hatırlayacağız sevgili @eylem-nerde. Öte yandan sanatçı olsun olmasın, evdeki boş ayakkabı kutusunu balkonundan sallayanları, eline tek bir ekmek alıp oturarak kalabalıklar yaratanları da unutmamak gerek.

Soru: Peki o Twitter gerçekten diz çöktü mü? @8.8.8.8
Bu sorunun cevabını bulmak için açıp bir Twitter’a bakman yeter sevgili @8.8.8.8. Korkmadan sesini duyuranları orada bulabilirsin.

İyi haftalar!

Güncel sanatla ve hayatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com Twitter: @sanatkafasi @isilegri