Türkiye'de sanat okumak ya da Süperman olma halleri

Bu hafta Şirince'deyiz. Çoğunuzun Ali Nesin'in kurduğu Matematik Köyü olarak bildiği bu köyde artık bir de korsan eğitim veren sanat köyü var. Üstelik kızlı erkekli!

Mevzu büyük. Eğitim sisteminin her yıl değiştiği, milletin test çözmekten beyninin sulandığı bir ülkeden bahsediyoruz. Üstelik üniversiteye girer girmez ‘bitirince ne iş yapacaksın?’ sorularıyla boğuşurken bir de sanat okumak falan işin içine girince, olay iyice bir lüksmüş haline geliyor-getiriliyor. Hangi sınıfa ait olursanız olun, maalesef durum bu. Oğlu kızı sanat okuyor diye etrafa ne diyeceğini bilemeyen anne babalar, sanatçı deyince aklına şarkıcıdan başka bir şey gelmeyen konu komşu etrafı sarmışken, sanat okuyorum demek ya karşınızdakine dudak büktüren ya da anında savunmaya geçip Süperman’e dönüşmenizi sağlayan bir konu.

Ama kazın ayağı öyle değil. Bir yandan da kafası başka türlü çalışan, ama bir türlü özgüvenini ele alıp cesaretle yola çıkamayan gençler de var. İşte ‘Bu memlekette herkes siyaset ya da işletme mi okumak zorunda kardeşim?’ sorularına cevap bu hafta sizi korsan sanat eğitimi veren bir köye götürüyorum. Gerçekten de üniversite sınav sonuçlarının ve teog kaosunun ortasında biraz umuda ihtiyaç var.

İzmir Şirince’deyiz. Çoğunuzun Ali Nesin’in kurduğu Matematik Köyü olarak bildiği bu köyde artık yeni kurulan bir de sanat köyü var.  Eğitime bugün başlayacak olan bu köy üniversitelerin kalıp eğitim sistemine ve çalışmaktan enerjisini yitirmiş hocalarına alternatif olarak bu yıl kurulmuş. Enerjisini henüz yitirmemiş bir hoca olarak benim de eğitim vereceğim programda sanat teorisi, seramik, performans ve sanat ve siyaset gibi pek çok atölye bulunuyor.

 

Sanat Köyü’nde lise 3-4 ve üniversitelerin ilk senelerinde olan 17-21 yaş arası 30’a yakın öğrenci gençler iki hafta boyunca çeşitli atölyelere katılabiliyor, ucundan kıyısından ne yapmak istediklerine dair tecrübe elde edebiliyorlar. Üstelik öğrencilerin çoğu burslu olarak buraya katılıyor.

Sanat Köyü’nün organizatörü Işın Önol’a göre sanat eğitimindeki en önemli sorunlar özgür düşünce ortamının eksikliği, uzmanların üretime açık, istekli öğrencilere ulaşamayışı, ya da var olan koşulların sadece belli şehirlerle sınırlı kalıp, daha uzak bölgedeki bir çok gence ulaşamıyor oluşundan oluşuyor. Öğrencilerin gidip görebilecekleri sanat etkinliklerinin, bir kaç merkez dışında çok sınırlı olması, gençlerin sanatla hemen hiç karşılaşmaması da cabası.

Tıpkı Matematik Köyü gibi her yıl büyüyerek düzenlenmesi hedeflenen Nesin Sanat Köyü yeşilliğin ortasında sapsakin bir yer. Yine burada yer alan Tiyatro Medresesi de maalesef geçen yıl kızlar ve erkeklerin birlikte kaldığı haberleriyle gündeme getirilmiş ve hedef gösterilmişti. Valla doğru, gördüğüm kadarıyla kızlı erkekli bir ortam var. Üstelik birlikte ders alıyor, yemek falan da yiyorlar.

Sanat Köyü’nden bildirmeye devam edeceğiz. Şimdilik bu kadar, dersler bugün başlıyor ama ziyaret etmek isteyenlere kapı açık. www.matematikkoyu.org’dan köye ve derslere bakabilirsiniz. Şirince yeşillik hava temiz, ortam çok güzel, gelsenize!

Güncel sanatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com 

Twitter: @sanatkafasi @isilegri