AKP'nin tek derdi

AKP'nin aslında tek hedefi var: MHP ve DYP'nin seçim barajına takılıp Meclis'e girmemesi.

Kendinizi Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerine koyun.
Bir grup arkadaşınızla birlikte, Türkiye'nin tarihinde görülmemiş bir siyasi dağınıklıktan ve ekonomik krizden geçtiği bir dönemde bir siyasi parti kurmuşsunuz.
Kurduğunuz parti, kuruluştan sadece birkaç ay sonra yapılan seçimde yüzde 35 oy almış ve seçim kanununun cilvesi sonucu tek başınıza iktidar olmuşsunuz. Bu seçimden bir yıl sonra bu kez yerel seçim yapılmış ve partiniz yüzde 42 oy almış.
Aradan beş yıla yakın zaman geçmiş, pek çok gözlemci iktidar döneminizde başarılı işler yaptığınızı söylemiş, genel anlamda karneniz iyi notlarla doluymuş ama yine de anketlerde oy oranınız bir türlü yüzde 40'ın üzerine çıkamıyormuş. Siz yeterince yükselmiyormuşsunuz da muhalefet mi yükseliyormuş? Hayır, onlar da yükselmiyormuş.
Bu durumda ne yapar, ne düşünürsünüz?
Benim gördüğüm kadarıyla, iktidar partisi her bakımdan genel seçime odaklanmış durumda. Sanılanın aksine Cumhurbaşkanlığı konusu doğru dürüst konuşulmuyor bile; daha doğrusu konuşulduğu zaman sadece başbakan Erdoğan'ın aday olup olmayacağı, yani genel seçimde partinin başında olup olmayacağı bağlamında konuşuluyor.
Bana göre, Başbakan'ın bugünlerde gittiği her yerde karşısına çıkan 'Seninle beş yılda daha' sloganları boşuna değil. Parti, Erdoğan'ı Köşk'te değil seçim meydanında görmek istiyor. Sanıyorum Erdoğan da böyle yapacak.
Çünkü başta anlatmaya çalıştım, Ak Parti görece başarılı bir iktidar dönemi geçirmiş olmasına ve muhalefetin cılızlığına rağmen oylarını mesela yüzde 50'ye getiremedi.
Ak Parti belki birinci parti ama tek başına iktidar olması çantada keklik değil. Daha doğrusu tek başına iktidar olup olmayacağı Meclis'e kaç parti gireceğine bağlı.
O yüzden yüzde 10 barajın tartışma konusu yapılmasına bile yanaşmıyor AKP. Onun zımni bir destekçisi de var: CHP. Bu parti de barajın düşmesini istemiyor çünkü baraj düşerse veya diğer partiler barajı geçerse kendi milletvekili sayısı azalacak.
Ak Parti, kendi iktidarının devamını, yani 'Seninle beş yıl daha'yı muhalefetteki iki partiyi, yani Milliyetçi Hareket Partisi ve Doğru Yol Partisi'ni baraj altında bırakmakta görüyor.
Esasen DYP baraja çok yakın da gözükmüyor ve bu partinin barajı aşma ihtimali MHP'ninki kadar yüksek değil. Ancak MHP konusunda iş ciddi. O yüzden, bazı AKP önde gelenleri, 'Biz beş puan fazla almışız, üç puan eksik almışsız önemli değil, önemli olan MHP ile DYP'nin barajı geçememesi' diyorlar. Hem de açık açık, herkesin önünde.
AKP'nin istediği olur mu, MHP ve DYP yine barajın altında kalırlar mı?
Bu çok uzak bir ihtimal de değil ama diyelim ki bu iki parti Meclis dışında kaldı, ondan sonra her şeye 'normal' diyebilecek miyiz?
2002'nin olağanüstü şartlarında yüzde 45 oyun Meclis'e yansımamasına kimse ses çıkarmadı, aynı 'hoşgörü' 2007'de de gösterilir mi sizce?