Baraj inmelidir

Daha düşük barajla yapılacak seçim rejimin sigortası olur, Türkiye'ye zaman kazandırır...

Genelkurmay bildirisinin Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi web sitesinde durmaya devam etmesinin simgesel bir önemi var: Bu bildiri, Türk demokratik sisteminin tepesinde sallanan bir kılıç gibi.
Ama görüldüğü kadarıyla bildirinin birinci dereceden muhatabı Adalet ve Kalkınma Partisi dahil demokratik sistem bildiri ile ağırlaşan havayı unutmayı seçmiş durumda, şimdi hepsi birden can derdinde.
Tamam siyasi partilerin seçim döneminde can derdine düşmesi normal belki ama şu anda normal bir zamanda yaşamakta olduğumuza, demokratik sistemin normal işleyişini izlemekte olduğumuza en azından beni inandırmaları çok zor.
Burada AKP'nin de ciddi hataları var. Yeterince iyi hazırlanılmamış Anayasa değişiklikleri yerine daha temel bazı taleplerle seçime gidilebilirdi. Seçim zaten kaçınılmazdı, bu seçimde yüzde 10 yerine yüzde 7 gibi bir barajın uygulanmasını, 25 yaşa seçilme imkânı veren değişikliğin hayata geçmesini de ekleyerek seçime gidebilirdi AKP.
Barajın düşmesini AKP'nin kabul ettiği bir ortamda CHP'nin
kim bilir hangi gerekçeler bularak buna karşı çıkacağını izlemek isterdim doğrusu. Kaldı ki barajın düşürülmekte olduğu bir ortamda CHP-DSP ve DYP-ANAP işbirliklerinin suya düşmesi de büyük ihtimaldi.
Ama AKP o kadar hazırlıksızdı ki, bırakın barajı indirmeyi, çok önem verdikleri 25 yaş konusunu bile hayata geçiremiyorlar bu seçimde.
Aynı şekilde, AKP cumhurbaşkanı seçimi ve genel seçim sandığı şeklinde iki sandığı halkın önüne koymayı da başaramıyor. Üstelik şimdi yeni bir kâbusları var:
Ya 22 Temmuz genel seçim günü bir de Cumhurbaşkanını halk seçsin mi seçmesin mi referandumu yapılırsa? Ya genel seçimin kendisi de AKP açısından bir referanduma dönüşürse?
Siyasette her zaman normali makulde aramak gerek. Genelkurmay bildirisi sonrası krize giren demokrasimizi bu krizden çıkarmaya başlamanın ilk adımı seçimdi.
Seçimi kılçıksız, zorlamasız yapmak gerekirdi.
Ama demokrasiyi krizden çıkarmaya seçim de yetmezdi, belki zaman kazandırırdı o kadar. Darbe ihtimalini sonsuza kadar toprağa gömmek için gereken şeylerin çok kapsamlı Anayasa değişiklikleri olduğunu günlerce yazdım, daha da yazacağım. Seçimle gelecek yeni Meclis'i bir kurucu meclis gibi çalıştırmak için seçmenden onay istemek, önerilen Anayasa değişikliklerini ve demokrasiyi güçlendirecek, sivil idareyi kalıcı kılacak önerileri seçim kampanyasında söylemek en doğrusu. Bunlara Cumhurbaşkanını halkın seçmesi de dahil!
AKP'nin 'demokrasinin vazgeçilmez unsurları' olarak tanımlanan diğer siyasi partilerden yardım göremeyeceği çok açıktı. Bizim siyasi partilerimiz, rejime asker gölgesi düşmemesi gereği prensibi konusunda bile hemfikir olamıyorlar maalesef.
AKP ilk gece aceleciliği içinde ortaya attığı önerilerini daha iyi hazırlamış olsaydı, mesele demokrasinin özünü ilgilendirdiği
için bunların kabulü için oldubitti yöntemi yerine daha demokratik yollar aramış olsaydı bugün çok daha farklı bir konumda olabilirdik.
Aslında vakit hâlâ çok geç değil. AKP, 25 yaşla ilgili Anayasa değişikliği önerisine barajı indirmeyi de ekleyerek ve mevcut kötü yazımı düzelterek bugün harekete geçebilir. Geri kalan değişiklikleri ise seçim sonrasına erteleyebilir.
Baraj inmelidir. Daha düşük bir barajla yapılacak seçim rejimin sigortası olacaktır, Türkiye'ye zaman kazandıracaktır.