Sandığa bakış

Hem 'demokratik laik cumhuriyet'ten söz ediliyor, hem de sandıktan 'karanlık' denilen 'şey' çıkarsa, demokrasinin rafa kalkmasına onay veriliyor..." /> Sandığa bakış

Hem 'demokratik laik cumhuriyet'ten söz ediliyor, hem de sandıktan 'karanlık' denilen 'şey' çıkarsa, demokrasinin rafa kalkmasına onay veriliyor..." /> Demokrasi tramvayı - İSMET BERKAN - Radikal

Demokrasi tramvayı

<em><font color="#FF0000">Sandığa bakış</font></em><br></br>Hem 'demokratik laik cumhuriyet'ten söz ediliyor, hem de sandıktan 'karanlık' denilen 'şey' çıkarsa, demokrasinin rafa kalkmasına onay veriliyor...

Gazete diyor ki, 'Sandıktan karanlık çıkmasına izin vermeyin.' Peki iyi güzel de, sandıktan karanlık çıkar mı? Karanlık nedir? Beğenmediğimiz şey, sırf biz onu beğenmiyoruz diye 'karanlık' olabilir mi?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oldukça uzun bir zamandan beri verdiği bir demeç yüzünden tartışılıyor. Bu demeçte Erdoğan, demokrasinin amaç değil araç olduğunu söylemişti.
Erdoğan'ın 'Demokrasi tramvayı şeriat durağına geldiğinde ineceği' uzun yıllardır söylendi, hâlâ söyleniyor.
Kuşku belirtenlerin, Erdoğan'ın takiye yaptığını söyleyenlerin kimi haklı gerekçeleri ve korkuları olabilir, bunlara söyleyecek çok fazla bir şeyim yok. Benim esas söylemek istediğim, 'Aman sandıktan karanlık çıkmasın' diye herkesi korkutmaya çalışan gazetenin de aslında takiye yaptığı.
Bir yandan, 'demokratik laik Cumhuriyet'e sahip çıkmak'tan söz ediliyor ama bir yandan da onların 'karanlık' olarak nitelediği 'şey'in sandıktan çıkması halinde askeri darbeye, yani demokrasinin rafa kaldırılmasına yeşil ışık yakılıyor.
Gerçekten çok çarpıcı bir tesadüf oldu, söz konusu gazetenin 'karanlık' reklamıyla Radikal'in aydınlık reklamı aynı günlere denk geldi, iki gazete arasındaki temel fark ortaya kondu.
Şimdi bunları yazıyorum diye benim şeriatı savunduğumu söyleyecek, bana hakaretler yağdıracaklar çıkacaktır eminim ama unutmayın: Bugün gözünüz kararmış şekilde askeri darbenin kötü bir şey olmayabileceğini savunuyor olmanızı bile demokrasiye borçlusunuz. Demokrasinin olmadığı, rafa kaldırıldığı bir ortamda umarım bir daha hiç yaşamayız.

Öztrak'ın açıklaması
Önceki gün bu köşede çıkan 'Mazot ve Faik Öztrak' başlıklı yazı için eski Hazine Müsteşarı, CHP Tekirdağ milletvekili adayı Faik Öztrak aradı ve benim yazımda kaynak olarak kullandığım Sabah gazetesindeki söyleşide sözlerinin eksik aktarıldığını söyledi. Öztrak, CHP'nin iktidara geldiğinde mazotu UCUZLATMAYACAĞINI, onun yerine çiftçi ve tarımdaki üreticiye mazot için ödedikleri ÖTV'yi (sadece ÖTV, KDV yok işin içinde) İADE EDECEKLERİNİ söyledi. Bu tabii önemli bir fark. Düzeltmeyi borç bildim.