Diyarbakır'ın Bağlar'ı

Siyasetçi ne için var? Özellikle de yerel siyasetçi?</br>Bu iki sorunun tek cevabı var: Hizmet.

Siyasetçi ne için vardır? Özellikle de yerel siyasetçinin varlık nedeni nedir? Bu iki sorunun tek bir cevabı var aslında: Hizmet.
Siyasetçi, seçmeninden ve onun da ötesinde halkından gelen talebi değerlendirip sonra da işe ve hizmete çeviren insandır.
Amerika'da yaygın bir söz vardır: Siyaset yereldir, diye. Gerçekten de, aslında siyaset insanlara ulaşma, onların dertlerini veya taleplerini dinleme, bunlar ışığında yönetimi daha iyi hale getirme çabasıdır ve bu doğası gereği de yereldir.
Ama bakın dünkü Hürriyet'te Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın çok yerinde bazı gözlemleri vardır, Diyarbakır'ın Bağlar semtiyle ilgili, buradaki yerel belediyeyle ilgili.
Diyarbakır bir Büyükşehir Belediyesi. Belediye başkanı Osman Baydemir, Demokratik Toplum Partisi mensubu. Bağlar Belediye Başkanı da aynı partiden. Ama maalesef Bağlar'da belediye hizmetleri uzunca bir süreden beri dökülüyor.
Hizmet dökülüyor ama aynı partininin isimleri bu semtten seçilmeye devam ediyorlar. Vatandaş dökülse de hizmetten memnundur, diyebilir miyiz?
Bence diyemeyiz. Çünkü düne kadar o semtte başka parti siyaset yapmıyordu. Hatta o parti bile yapmıyordu, vatandaş ister istemez gidip oyunu veriyordu.
Şimdi bölgede uzunca bir süreden beri ilk kez siyasi rekabet var. 2009'da yerel seçim yapılacak ve ben çok merak ediyorum Bağlar'da seçimi kim kazanacak? Bırakın Bağlar'ı Diyarbakır'da kim kazanacak acaba?
Kanalizasyon yapmak yerine sanat festivali düzenleyen, mali kaynaklarını kentli insanların hayat standardının yükselmesine, sokak çocuklarının rehabilitasyonuna, mesleksiz kalabalıkların meslek sahibi olmasına, göç yüzünden kente gelenlerin hiç değilse akar suya kavuşmasına, daha iyi sağlık hizmetlerini vermeye yeterince akıtamayan bir belediyeyi bakalım Diyarbakırlılar, Bağlarlılar yeniden seçecekler mi?
Siyaset, hiçbir zaman kelimenin dar anlamıyla 'siyaset' değil. Siyaset, esas olarak hizmet yarışı olmalı. Zaman zaman siyasetin hizmet yarışı olmaktan çıktığına, salt siyaset için yapıldığına tanık olmuyor değiliz ama bu durum siyasetin doğasındaki hizmet yarışı özelliğini ortadan kaldırmayan geçici bir durumdur olsa olsa. En sonunda iş gelir dayanır yeniden hizmete.
Keşke DTP'li siyasetçiler vatandaşlarına, hemşerilerine daha iyi hizmet sunsalar, daha iyi bir hayatın kapılarını onlara açsalar. O zaman seçimi kazanmalarından daha doğal bir şey olmaz, olamaz.
Ama silahların gölgesinde siyasetin başka partilere yasaklandığı bir dönemde tek kale maç oynamanın rahatlığına anlaşılan fazla alıştılar.
Kuşkusuz belediyenin görev tanımında halkına kültürel hizmet götürmek de var. Bunu yapıyor diye DTP'li belediyeleri kınamak yersiz ama bu belediyelerin zaten çok kısıtlı olan mali kaynaklarını da daha iyi, daha verimli kullanmaları gerekmez mi? Bence gerekir.
O bakımdan DTP'li belediyeler ciddi bir sınavdan geçiyor.