Erdoğan için papatya falı

Erdoğan için papatya falları açılıyor. Aynı anda hem Köşk'e çıkacağına hem de çıkmayacağına dair bahse girenler var.

Geçenlerde Hürriyet'in internet sitesi www.hürriyet.com.tr'yi yöneten Fatih Çekirge aradı, 'Erdoğan'ın Çankaya adaylığıyla ilgili bir haber yapıyoruz, tek kelimeyle tahminini söylesene' dedi. Ben kıvırtmaya, arasına ama'lar sıkıştırılmış cümleler kurmaya çalıştım ama Fatih izin vermedi, 'Ya çıkacak diyeceksin ya çıkmayacak.' Mecburen 'çıkacak' dedim.
Hürriyet'in internet sitesinde sadece biz gazetecilere değil, yanı sıra belediye başkanlarına ve başka siyasilere de aynı soruyu sordular. Bununla da yetinmediler bir de internet anketi düzenleyip aynı soruyu okuyuculara da yönelttiler.
Merakla sonucunu bekliyordum, dün açıklandı. Yaklaşık 2 milyon kişinin oy kullandığı internet anketinde katılımcıların ezici bir çoğunluğu, neredeyse dörtte üçü Erdoğan'ın Köşk'e çıkmayacağını söyledi. Yani ben hayatta bir kez daha azınlıkta kaldım.
* * *
Aslında epeydir Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı konusunda papatya falları açılıyor. Daha önce yazdım, bazıları, önce iddialı biçimde 'Çıkacak' diyor, bir süre bunu söylüyor, sonra araya zaman giriyor ve bu kez aynı iddialı tavırla 'Çıkmayacak' demeye başlıyor.
Etrafımda aynı anda hem Erdoğan'ın Köşk'e çıkacağına hem de çıkmayacağına dair bahse girenler var. Bahislerde en yaygın armağan kravat, ama takım elbisesine iddiaya girildiğini de duydum.
* * *
Benim bir türlü cevabını bulamadığım soru şu: Cumhurbaşkanlığı önemli bir makam mı değil mi?
Eğer cumhurbaşkanlığı önemsiz bir makamsa, üzerinde neden bu kadar fırtına kopuyor?
Yok eğer önemli bir makamsa, o zaman demokratik bir ülkede cumhurbaşkanı seçme metodumuz bu mu olmalı?
* * *
Ahmet Necdet Sezer, neredeyse son dakikada cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı. Sezer'in cumhurbaşkanı olacağından haberi, belki benden birkaç saat önce olmuştur, o kadar.
Sezer cumhurbaşkanı olarak seçildiğinde daha doğru dürüst bir hayat hikâyesi bile yayımlanmamıştı gazetelerde.
Şimdi seçime çeyrek var ama hâlâ ortada tek bir aday bile yok.
Dün sabah Başbakan Erdoğan'ın siyasi danışmanı Ömer Çelik televizyonda, 'Biz bu konuyu aramızda bile konuşmuyoruz' dedi.
Bu durumdan övünmüyordu Çelik ama durumun tuhaflığını ve demokrasiye uzaklığını vurgulamadı.
Ayrıca, muhalefet bu süreci ne denli kötü götürmüş olursa olsun, cumhurbaşkanlığı AKP'nin bir iç meselesi haline getirilmemeliydi ama maalesef geldi.
Dediğim gibi parlamentomuz eğer önemli bir makama önemli bir seçim gerçekleştirecekse, biz sıradan vatandaşların hiç değilse cumhurbaşkanı aday adaylarının isimlerini, siyasi biyografilerini bilmeye hakkı olmalı diye düşünüyorum.
Bilmem yanılıyor muyum?