Erdoğan Köşk'e çıkarsa ne olur?

Sanıyorum AKP'lilerle muhalefetin en çok kafa yorduğu soru şu: Erdoğan Çankaya'ya çıkarsa, partisi seçimde ne olur?

Sanıyorum gerek Adalet ve Kalkınma Partisi liderliği ve kurmaylarının gerekse bütün muhalefet partilerinin lider ve kurmaylarının cevabı hakkında en çok kafa yorduğu soru bu: Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa bu durum partisinin seçim performansını ne kadar etkiler?
Doğaldır ki bu soruya bugünden cevap vermek mümkün değil. Elbette her isteyen kendi meşrebine göre bir sonuç hakkında görüşlerini dile getirebilir. Mesela CHP lideri Deniz Baykal, açıkça söylemiyor ama Erdoğan'ın Köşk'e çıkması halinde AKP'nin seçimde daha az oy alacağını düşünüyor belli ve Erdoğan'ın Köşk'e çıkması için bir nevi baskı uyguluyor. Tabii bu Baykal açısından kaybı olmayan bir oyun, eğer Erdoğan Köşk'e çıkarsa partisi kötü etkilenecek diye düşünüyor, çıkmazsa da 'Ben çıkartmadım, korktu çıkmadı' diyecek ve böyle puan kazanmaya çalışacak.
Ancak hatırlanması gereken bir şey var: Erdoğan'ın Köşk'e çıkması halinde AKP'nin bundan kötü veya iyi etkileneceğini söylemek bu aşamada bir tahminden, zaman zaman da bir temenniden başka bir şey değil. Elimizde doğacak olası sonucu ölçecek herhangi bir cihaz veya yöntem yok.
Bu uzun girişten sonra dün vaat ettiğim konuya gireyim... AkYatırım, tabii ki başta bazı varsayımlarda bulunarak Erdoğan'ın Köşk'e çıkışının olası etkileri konusunda bir 'karar ağacı' oluşturmuş.
Bu 'karar ağacı'nın belli başlı varsayımları şöyle:
1. DTP'nin bağımsız adaylarla seçime katılma olasılığı yüzde 15.
2. Dört partili Meclis oluşma olasılığı yüzde 55.
3. Erdoğan'ın Köşk'e çıkması bu olasılığı yüzde 65'e yükseltecek.
4. Erdoğan'ın aday olmaya karar verme ihtimali yüzde 70.
Bu temel varsayımlara ilave olarak AkYatırım analisti kendince dört farklı senaryoyu ağırlıklandırmış. Onlara bakalım:
Erdoğan'ın partisinin başında kalması durumunda: 1. Meclis'e dört parti girme olasılığı yüzde 55; 2. Meclis'e dört parti ve DTP'li bağımsız adaylar girme olasılığı yüzde 10; 3. Meclis'e üç parti girme olasılığı yüzde 30; 4. Meclis'e üç parti ve DTP'li bağımısızların girme olasılığı yüzde 5.
Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda: 1. Meclis'e dört parti girme olasılığı yüzde 65; 2. Dört parti ve DTP'li bağımsızların girme ihtimali yüzde 11; 3. Meclis'e üç parti girme olasılığı yüzde 21; 4. Üç parti ve DTP'li bağımsızlar ihtimali yüzde 4.
Bu durumda, Erdoğan'ın partisinin başında kalması halinde AKP'nin tek başına iktidara gelme olasılığı birinci senaryoda yüzde 30, ikinci senaryoda yüzde 15, üçüncü senaryoda yüzde 70, dördüncü senaryoda yüzde 60.
Erdoğan'ın Köşk'e çıkması halinde, önceki paragrafta yazılan rakamların tersi AKP'nin koalisyon liderliği için geçerli. Yani birinci senaryoda yüzde 70, ikinci senaryoda yüzde 85, üçüncüsünde yüzde 30 ve dördüncüsünde yüzde 40 ihtimalle AKP koalisyonun büyük ortağı olacak.
Bu durumda, bütün senaryoların ve varsayımların özetine baktığımızda AkYatırım analisti Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmayı tercih etmesi durumunda AKP'nin yüzde 60.8 olasılıkla koalisyon kuracağı, yüzde 39.2 olasılıkla da tek başına iktidar olabileceği sonucuna varıyor.
Peki ya Erdoğan Köşk'e çıkmazsa? Aynı analizde bu kez AKP'nin tek başına iktidarı yüzde 42, koalisyon ortaklığı ise yüzde 58 olasılık taşıyor.
Baktığınız zaman çok da büyük bir fark değil ve Erdoğan Köşk'e çıksa da çıkmasa da en ağırlıklı ihtimal AKP'nin koalisyon kurması.
Eğer bu analiz doğruysa, Erdoğan'ın kararını Cumhurbaşkanı olmaktan yana vermesi bizim siyasi oportünizm anlayışımız çerçevesinde 'çok olağan' gibi duruyor. Öyle ya, eline geçen fırsatı değerlendireceksin!
Peki ama ya bütün bu analizlerin, yani geçen cumartesi, dün ve bugün özetlemeye çalıştığım dört önemli kuruluşun analizlerinin en ağırlıklı varsayımı olan dört partili Meclis olasılığı bir yanılsamadan ibaretse? Ya birileri, özellikle bir parti lehine saha araştırmalarını yönlendiriyorsa ve aslında o parti baraja hiç de yakın falan değilse?
Gelin yarın bu olasılığı değerlendirelim.