Operasyona izin şart mı?

<arabaslik>Kuzey Irak</arabaslik><br></br>Kuzey Irak'a operasyon için hükümet izni yeterli aslında. Ancak, ihtiyaç olduğu düşünülen şey, kalıcı bir şeyse, Meclis'ten genel izin söz konusu olur.

Ankara'da patlayan bomba, ardından Şırnak'ta askeri araca yönelik uzaktan kumandalı bombalı saldırıda verilen altı şehit ve son olarak Bingöl'de tren yolunda patlayan bomba, PKK'nın kendi kendine ilan ettiği 'eylemsizlik'i bozduğunun göstergeleri.
PKK'nın yeniden eylemlere başlaması ve şehit haberlerinin gelecek olması, Türkiye'yi bölücü terörle mücadelede yeniden en üst düzey alarm durumuna geçirdi. Korkulan şey, PKK'nın eylemlerini Ankara gibi diğer kentlere de taşıması. Nitekim, Adana ve İstanbul'da yakalanan intihar bombacıları o korkulanın da olmaya başladığını gösteriyor.
Bu, PKK'nın stratejisinde çok yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. İmralı'da yatan Abdullah Öcalan'ın 1999'dan beri söylediği her şey tersine dönüyor. 'Demokratik Konfederasyon' hedefinden de vazgeçildi demek; PKK kendi kaderini Kuzey Irak'taki Kürtlere bağlıyor ve Kuzey Irak yönetimini açıkça Türkiye düşmanı bir çizgiye çekiyor. Türkiye'nin büyük kentlerine yönelik bir-iki başarılı saldırı, Türkiye'yi Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan yönetimiyle savaş durumuna getirir.
Bu noktada, Ankara saldırısı sonrası yeniden gündeme gelen 'Sınır ötesi operasyon' meselesine biraz daha yakından bakmakta fayda var.
Konu aslında ilk olarak 12 Nisan'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın basın toplantısıyla yeniden canlandı. Büyükanıt o toplantıda, 'Operasyon gereklidir ve yararlı olacaktır' dedi. Sonra gazeteciler sorunca kafa karıştırıcı sözler söyledi. Büyükanıt'a göre operasyon için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin izni gerekiyordu ve Genelkurmay olarak hükümetten böyle bir talepte bulunmuş değillerdi.
Biliyorsunuz geçmişte Türkiye, özellikle 80'li yıllardan 1998'e kadar, Kuzey Irak'a sayısız defa operasyon düzenledi. Bu operasyonların büyük bir çoğunluğu en fazla tugay düzeyinde nispeten 'küçük çaplı' operasyonlardı. Ama bazıları, kolordu düzeyinde katılımla yapılan, mutlaka hava kuvvetlerinin jetleri tarafından da desteklenen büyük çaplı askeri harekâtlardı. Bu büyük çaplı harekâtların birinde askerlerimiz epey derine, Erbil'e kadar indiler. Bu satırların yazarı da, böyle bir operasyon sırasında Türk askeriyle birlikte bazı ele geçirilen PKK kamplarına gitti, operasyonu ve savaşın şartlarını yerinde izledi.
Bugüne kadar yapılan bütün operasyonlarımızın uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru sebepleri vardı. Uluslararası hukuk, saldırganların sınır ötesine kaçmaları halinde, saldırıya uğrayan ülkeye 'sıcak takip' imkânı veriyor.
'Sıcak takip' denen tarzda operasyonlar yapmak, teröristlerin saklandığı veya lojistik destek aldığı yerleri imha etmek için esasen Meclis'ten bir izne ihtiyaç yok bizim Anayasamıza ve yasalarımıza göre.
Ama Genelkurmay Başkanı Meclis izninden söz etti. Meclis 'yurtdışına asker gönderilmesi' gerektiğinde başvurulacak izin mercii bizim Anayasamıza göre.
Eğer planlanan veya ihtiyaç olduğu düşünülen şey, daha kalıcı bir şeyse veya güçlü bir politik-diplomatik mesaj verilmek isteniyorsa Meclis'ten genel bir izin almak söz konusu olabilir. Yoksa gerçekte yapılacak bir operasyon için hükümetin izni yeterli, konunun Meclis'e gelmesi şart değil.