Seçime 20 gün kaldı

Üç hafta sonra bugün gazetelerin manşetlerinde seçimi hangi partinin kazandığına, kaç milletvekili çıkardığına, olası hükümete dair haberler okuyacaksınız.

Üç hafta sonra bugün gazetelerin manşetlerinde seçimi hangi partinin kazandığına, kaç milletvekili çıkardığına, olası hükümete dair haberler okuyacaksınız. Sadece 20 gün sonra seçim var. 21. günde de sonuçları öğrenmiş olacağız.
Ama Allah aşkınıza elinizi vicdanınıza koyup söyleyin, bu ülke hiç 20 gün sonra seçim yapılacak bir ülke gibi duruyor mu? Hayır durmuyor.
Ve yine Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyup söyleyin, bugüne kadar hangi siyasi partimizin Türkiye'nin hangi önemli meselesini
nasıl çözeceğine dair küçük de olsa bir fikir edindiniz mi? Hayır edinemediniz.
***
Ben gazeteciyim. Mesleğim gereği, her gün güne hemen hemen bütün gazeteleri okuyarak başlarım. Yani sizden farkım, ben aynı zamanda profesyonel gazete okuyucusuyum. Sadece ilgimi çeken haber ve köşe yazılarını değil magazinden ekonomiye ve spora kadar her şeyi okurum, bu benim işim.
Sizlerden bir farkım daha var. Gazetelerde gördüğünüz haberlere konu olan açıklamaların, raporların, yazılı metinlerin orijinalleri de masamdan geçer, onları da okurum. Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi'nin 'Pusula' adını verdikleri seçim beyannamesiyle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin beyannamelerini de okudum.
Maalesef ben bile, partilerimizin kimi temel konularda gerçekte bize ne vaat ettiklerini veya vaat ettikleri şeyleri nasıl yapacaklarını bilmiyorum.
Çok temel, çok önemli konularımız var.
Mesela, okul öncesi eğitimde okullaşma oranını nasıl yüzde 100 yapacağız? 'Yapmalıyız, yapacağız' diyen çok da nasıl yapılacağını, yolda giderken karşılaşılacak sorunların en önemlisi olan derslik, ders araç gereci ve öğretmen açığının nasıl kapatılacağını söyleyen yok. Bence düşünmüş olan da yok!
Bir başka önemli konu, yetişkinlerin meslek eğitimi. Türkiye'de işsizliğin önemli nedenlerinden biri mesleksizlik. Yetişkin kitleler mesleksiz. Bunlara meslek öğretmedikçe, onların inşaat amelesi olma şansları bile çok az. Peki bu sorun nasıl çözülecek?
Eğitimden başladık, devam edelim. Meslek eğitimi ve din eğitimi konularını hem birbirlerinden ayırıp hem çözmemiz gerek ama nasıl? Projesi
olan bir partimiz var mı?
Devletimiz vergi gelirlerinin ezici bir çoğunluğunu dolaylı vergilerden elde etmeye devam etsin mi istiyoruz? Partilerimize soracak olursanız, hayır, hepsi KDV ve ÖTV gibi zenginden de fakirden de eşit oranda alınan dolaylı vergilerden şikâyetçi. Peki nasıl yapacağız da vergi gelirlerindeki bu dengesizliği düzelteceğiz? 'Kayıt dışılık azaltılacak.' Ben bugüne kadar 'Kayıt dışıyı destekliyoruz, daha da artıracağız' diyene rastlamadım ki zaten.
Laikliği çok tartışıyoruz, CHP'ye göre AKP'nin Türkiye'de rejimi değiştirmesine 'çok az kaldı.'
Yani yeniden iktidar olurlarsa, bu dört yıllık iktidar döneminin sonunda Türkiye şeriat devletine dönüşmüş olacak! Durum bu kadar vahim! Peki
CHP kendisi iktidara gelirse laikliği yeniden nasıl restore edecek? Bir proje, bir şey var mı? CHP iktidarında laikliğin yeniden tehlikeye düşmemesi için herhangi bir kalıcı önlem alacak mı? Bunların hiçbirine cevap vermiyor CHP'nin seçim bildirgesi.
20 gün sonra seçim var. Farkındasınız değil mi?