Seçimin gündemi, halkın gündemi...

Kutuplaşma söylemlerinin dışında, ne diyor partiler? Sorunlar hiç konuşulmayacak<br> mı?

Tam sekiz pazar sonra sandığa gidip oy vereceğiz. Peki ama kime neden oy vereceğiz?
Evet ülkede bir kutuplaşma var, bu kutuplaşmadan etkilenen, kendisini taraf hissedenler var. Onların kime oy verecekleri veya vermeyecekleri belli.
Ama herhalde bütün toplumun kutuplaşmanın tarafı haline geldiğini düşünmüyoruz.
Yani, aslında seçmen kitlesinin ezici çoğunluğu, partilerinden bu kutuplaşma söylemlerinin dışında şeyler de duymak istiyor. Duyacak ve ona göre tercihini yapacak.
Evet, partilerimiz henüz seçim meydanlarına çıkmadılar. Halen aday belirleme işlemleri yapılıyor. Herhalde önümüzdeki hafta bütün partiler sokağa çıkacak.
Peki ne diyecekler sokağa çıktıklarında? Bu kutuplaşma söylemlerinin dışında, ne diyor partiler?
Ben bilmiyorum ne dediklerini.
Umarım siz biliyorsunuzdur.
Ekonomiyi hiç konuşmayacak mıyız? İşsizliği? Eğitimi? Dış politikayı? Güvenliği? Terörle mücadeleyi? Kürt sorununu?
Bunları konuşmak, tartışmak, yapılan vaatleri yerli yerine koymak için sadece 7 haftamız var.
Mesela, 2003 Haziran'ından beri Avrupa Birliği'ne bazen mahçupça, bazen açıkça karşı çıkan Cumhuriyet Halk Partisi'nin ansızın AB taraftarı kesilmesini, 'Ne Amerika ne AB' diye slogan atılan, 'NATO'dan çıkalım' diye slogan atılan mitingleri sahiplenen CHP'nin 'Amerika dostumuz ve müttefikimizdir' demeye başlamasını nasıl değerlendireceğiz?
Aynı CHP'nin, 'AK parti sadaka ekonomisi uyguluyor' dedikten sonra devamında 'Biz bütün yoksul ailelere ayda 250 lira maaş vereceğiz' diye vaatte bulunmasını kimse eleştirmeyecek mi? Koskoca CHP'nin 5 yıl düşündükten sonra bulduğu 'sosyal politika' bu mu yani?
Ya AKP? Onlar ne diyor, biliyor muyuz? Hadi onların iktidar olmak gibi bir avantajları var, 'Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır' diyebiliyorlar. Ama bu parti hiç mi özeleştiri yapmayacak? Hiç mi, 'Biz şunu şunu daha iyi yapabilirdik' demeyecek?
Demokrat Parti'de henüz birleşme olmadı, olup olmayacağını da bugün anlayacağız ama iki başkan geçen gün Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın önüne çıktı, ekonomiyle ilgili olmayacak şeyler söyledi. Sahiden bu partilerin ekonomi programı bu mu? Eğer buysa ve onlar kazayla iktidar olurlarsa bu programı uygulamak isterlerse batmamız kaç gün sürer acaba?
MHP nerede? Gören, bilen var mı? Gelen haberler bu partinin kuvvetli bir reklam kampanyasıyla seçim sahasına çıkacağı yönünde. Ama bu partinin detay politikalarda neyi savunduğunu, kendi geçmiş iktidar dönemiyle nasıl hesaplaştığını, aynı yanlışları yeniden yapıp yapmayacağının garantisi olup olmadığını nasıl öğreneceğiz?
Gazetelere ve siyasetçilere bakacak, seçimin gündemi laiklik-irtica ikilemi ve buna bağlı diğer tartışmalar.
Oysa seçmenin gündemi bundan çok farklı. Onlar gerçek sorunlarına gerçek çözümler arıyorlar, bu çözümleri gösterecek partilerin peşinden gitmeye de hazırlar.