Tatilciler dönüp AKP'ye mi oy verdi?

Seçimden önceki salı günü İstanbul'da trafik sıfıra yakındı, akşam Bağcılar'da gazete binasından çıktıktan sadece 20 dakika sonra evime ulaştım.

Seçimden önceki salı günü İstanbul'da trafik sıfıra yakındı, akşam Bağcılar'da gazete binasından çıktıktan sadece 20 dakika sonra evime ulaştım. Oysa ertesi gün ansızın trafik kilitlendi İstanbul'da ve seçim gününe kadar da öyle kaldı. Akşamları eve dönüş sürem, kış aylarındakinden bile daha uzun sürüyor, bir saati aşıyordu artık.
Gazetede arkadaşlarla şakasını yapıyorduk: Tatilciler seçim için geri döndüler ama hâlâ tatilde oldukları için sabahtan akşama kadar otomobilleriyle sokakta dolaşıyorlar...
Benzer şekilde, seçimden hemen önceki hafta tatil yörelerinin boşaldığı, medyanın çok ilgi gösterdiği kimi yerlerde kimsenin kalmadığı vs. çok yazıldı çizildi. Gerçekten de, tatil yöreleri boşalmış, insanlar
oy vermek için geri dönmüşlerdi.
Halbuki, Yüksek Seçim Kurulu seçimi temmuzun 22'sine getirip koyduğunda özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'nden ciddi itirazlar gelmişti. Kimse açık açık söylemiyordu ama herhalde varsayım şuydu: Temmuz
ayının 22'sinde tatilde olacak kişilerin büyük çoğunluğu potansiyel CHP seçmeni. Yani, seçimin 22 Temmuz'da yapılması AKP'ye yarayacak, çünkü tatildeki 'laik' CHP seçmeni oy vermeye gelmeyecek!
Şimdi seçim yapıldı, bitti. Bir kere şunu biliyoruz:
22 Temmuz 2007 seçimi, bizim çok partili seçim tarihimizin en yüksek katılım oranlı seçimlerinden biri oldu. Yani, tatildeki 'laik' seçmen de dahil neredeyse herkes onca zahmete katlanıp seçmen olarak yazılı olduğu yere geri döndü ve oyunu kullandı.
Peki tatilciler dönüp oy kullandılar diye CHP bir oy patlaması mı yaşadı? Hayır, tam tersine oy patlaması yaşayan parti AKP oldu.
***
22 Temmuz seçimi pek çok şehir efsanesinin bilimsel olarak sona erdiği bir seçim olarak da tarihe geçecek.
Şehir efsanelerinden biri de, yazın tatil yapanların yoğunlukla CHP seçmeni olduğu efsanesi.
Oysa, sayısız araştırmanın da kanıtladığı bir şey var: Yazlık evlerin ezici bir çoğunluğu orta ve alt gelir grubundaki ailelere ait. Ve biliyorsunuz bu gelir grupları CHP'ye değil AKP'ye oy veriyor. (CHP zaten Türkiye'nin en zengin ve en eğitimli kesimi dışında kimseden pek oy da alamıyor. Bir araştırmacı dostum, tipik CHP seçmenini '44 yaş üstü, üniversite mezunu, kadın' diye tanımladı, ki biliyorsunuz bu tanıma uyan fazla kadın da yok zaten.)
Yani seçim öncesinde 'Aman geri dönsünler' diye bağırılan, geri döndüklerinde de kimi gazete köşe yazarları tarafından, 'Bak gördünüz mü aslanlar gibi geldiler, 22 Temmuz bunların iktidardan silindikleri gün olacak' diye övgüler düzülen tatilciler, aslında AKP'ye oy verdiler!
Kendi penceremizden gördüğümüz şeyi Türkiye sanmaktan bir vazgeçsek...