scorecardresearch.com

Manipülasyon ve Ergenekon

Bir süre önce Sabah gazetesi çok önemli bir belgeyi ?ele geçirdi? ve yayımladı. Belge, Milli İstihbarat Teşkilatı?na aitti ve Sabah gazetesine göre adı Ergenekon soruşturmalarıyla...

Bir süre önce Sabah gazetesi çok önemli bir belgeyi ‘ele geçirdi’ ve yayımladı. Belge, Milli İstihbarat Teşkilatı’na aitti ve Sabah gazetesine göre adı Ergenekon soruşturmalarıyla ünlenen Tuncay Güney’in ‘MİT ajanı’ olduğunu kanıtlıyordu.
Belgenin yayımlandığı gün MİT bir açıklama yaptı ve Tuncay Güney’in teşkilatlarında hiçbir sıfat altında hiçbir zaman görev almadığını, aksine MİT’in Güney’i hedef olarak izlediğini bildirdi. (Yanı sıra, belgeyi üreten MİT biriminin daha sonra teşkilatın şemasından çıkarıldığını, yani kapatıldığını da açıkladı MİT ve ima yoluyla o birimin kurucusu Mehmet Eymür’ü suçladı.)
Sabah bir süre daha Tuncay Güney’in MİT ajanı olduğu konusunda ısrarlı davrandı, sonra bu konudaki yayınlar doğal olarak sona erdi. Ama dün, Bugün gazetesi aynı belgeyi bir kez daha yayımladı ve bu kez Sabah’tan farklı olarak belgenin sadece başlık bölümü değil tamamı yayımlandı. Ve biz belgenin tamamını gördüğümüzde, söz konusu olanın Tuncay Güney’in MİT tarafından sorgulanması olduğunu, MİT’in Güney’i JİTEM elemanı olması nedeniyle sorguladığı ortaya çıktı.
Demek ki, ilk yayın, Sabah gazetesinin bilerek veya bilmeyerek katıldığı bir manipülasyondu. Birilerinin Tuncay Güney’in MİT ajanlığını öne sürerek kimi çıkarlar veya Ergenekon’un kamuoyunda algılanışını değiştirme peşinde olduğu anlaşılıyor.
Tuncay Güney’in JİTEM’in değil de MİT’in adamı olduğunun ilanı kimin neden işine geliyor, bunu henüz bilmiyoruz, belki hiç bilemeyeceğiz.
Öte yandan Tuncay Güney’in JİTEM’in içindeki bir ajan olduğu iması ve iddiası da, ciddiye almamız gereken bir isim tarafından, eski MİT mensubu Mehmet Eymür tarafından dile getirildiğine göre, sormak gerekir:
Peki Tuncay Güney, JİTEM’in içine kim adına sızmış, edindiği bilgileri kime veya kimlere aktarmıştı?
Sabah gazetesini kullanarak manipülasyon yapmaya çalışanlar kim ya da kimlerdi? Amaçları neydi?
***
Biz Radikal gazetesinde başını sonunu bilmediğimiz, etrafındaki bütün gerçek konusunda ikna olmadığımız hiçbir belgeyi basmıyoruz. Belki de bu sebeple, Ergenekon belgelerini sızdırmaktan çıkarı olanların sıklıkla başvurduğu bir gazete de değiliz.
Artık kişisel olarak tamamen ikna olmuş durumdayım: Bir yanda son derece ciddi konulara belki de tarihimizde ilk kez eğilen çok önemli bir dava ve suç soruşturması var, buna Ergenekon diyoruz. Bir yanda da, o Ergenekon soruşturma ve kovuşturmasının sonuçlarını mahkemede almaya sabrı olmayan, büyük ihtimalle siyasi hesapları da olan birileri, Ergenekon kaynaklı ama mutlaka bilinçli biçimde yarım-yamalak bırakılmış bilgiler üzerinden kendi hesaplaşmalarını yürütüyor.
Bu ikinci kategorideki insanlar yüzünden, Ergenekon da kirleniyor, yıpranıyor.

http://www.radikal.com.tr/91595591595525

YORUMLAR
(25 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Ergenekon varsa da yok olmya başladı! - orhan keskinsoy

Türkiye'nin yakın geçmişinde,özellikle sol ve sol düşünceye yakın insanlar kıyıldı.Yok edildi.Ülkenin istihbaratı ve kolluk güçleri solu yok etme üzerine eğitildi. Bu bağlamda,sistem içinde yasal olmayan yapılar oluşturulduğu görülüyor. Ama öyle insanlar yanyana getirilmeye çalışılıyor ki,varsa bile,insanlara en sonunda"Hadi canım sende" dedirtecek gibime geliyor.

muvazzaflar.. - umbaz

ne de olsa emekli olmuşlardı, iş görmezlerdi artık.. ne zaman ki, muvazzafların(iş görürlerin) da tutuklanmasının -doğrudan- tsk'nın onurlu adını kirleteceği düşünüldü (özünde bahane edilince), bıçak/süngü kemiğe dayandı.. nereye kadar bu saçmalık (herkes durduğu yeri bilsin)!!.. savcıya "DurDe" demesi için, toplantı da ertelenir, başkabakanı(m)nın da (hanimiş de paşasının bi'tanesi), cumhurbaşkanı(mız)nın da (tsk bu konuda taraftır ve cumhurun başkanının savunusudur) kapısını çalmaktan çekinmez.. merakla bekliyorum: birileri savcıya, "nereye kadar!, oldu olacak paşalarımızı da darbeci yap! otur oturduğun yerde ve bil oturduğun yeri, bak bizim gibi! biz ki bildik bu yeri, feda ettik amed'i! ya sevsinler ya da gitsinler, ya da oturduğu yeri bilsinler, tek devleti!" diyecek mi..

BİLİNCLİ - gurbiss

OLARAK YAPILDIGI ANLASILAN MANİPÜLASYONLAR NEDENİYLE SAYIN BERKANIN BELİRTTİĞİ ÜZERE HERİEY KİRLENİYOR. SU AN RADIKALDE BU KONUYLA İLGİLİ YAPILAN TÜM KONULARDA YORUMCU ARKADASLAR GİBİ BENİM DE AKLIM BATAKLIK SUYU GİBİ BULANIK. İŞ GİTTİKCE YILLARIN VERDİĞİ BİRİKİMLE İKTİDARIN İNTİKAM ALMA OYUNUNA DONMEYE BASLADI. CUNKU BU TİP BULANIKLIGI YARATAN ILGILI GAZETELER IKTIDARA YAKINLIGI SU GOTURMEZ GAZETELER.

"Ergenekon" sakat doğmuş bir bebekti zaten - redmoonstar

Bu ikinci kategorideki insanlar yüzünden, Ergenekon da kirleniyor, yıpranıyor. "Ergenekon" temiz miydi?

Demokles'in kılıcı... - kuzeybuzdenizi

Bu "ergenekon davası" daha ne kadar ülkenin insanları üzerinde demokles'in kılıcı olarak duracak bakalım. Benim şöyle bir iddiam var: bu dava hep yeni ekler de eklenerek uzadıkça uzayacak ve belki 7-8 yıl sonra bir kısım mahkumiyetlerle karara çıkacak. 2-3 yıl Yargıtayda temyiz aşamasında kaldıktan sonra "eksik inceleme ve soruşturma" nedeniyle karar bozularak mahkemesine gönderilecek. Zaten ulaşılamamış veya bulunamamış belgeler(!) uzunca bir süre aranıp 6-7 yıl sonra yeni bir karar verilecek. Yeniden temyiz vs. vs. Bu arada çoğu yaşlı oldukları ve cezaevi koşulları nedeniyle büyük ihtimalle ölmüş olacaklardır. Türkiye bitmeyen davalarına yeni bir dava daha ekleyecek.

Hukuk Süreci - artiss

İnanılmaz ölçüde kararlı bir güç (devlet) Ergenekon Terör örgütünü çözüp, çökertmek için çalışıyor. Şu an görevde olan ordu mensubu şahısların da sorgulanmak için ilgili makamlara götürülmesi, siyasi ve askeri bir uyum içinde olunduğunun işareti olarak görülebilir. Askeri kanadın haberi olduğu açık olan bu gözaltıların ülkemiz demokrasisi açısından sevindirici olduğunu vurgulamak isterim. Şanlı Türk Ordusu kalbimiz en güzel yarinde bir gül gibi durmaya hep devam edecektir. Ordumuzun son yıllarda siyasete fazla karışmaması ve çok uygun bir üslup kullanak açıklamalar yapması sevindiricidir. Ben olayın askeri kanadının bu ölçüde uyumlu bir şekilde yürümesinin, askerden korkmak yerine yine orduya güvenin en üst noktaya taşınmasına yol açacağına inanıyorum. Türkiye'de ciddi bir devlet anlayışının ve demokrasinin oluştuğunu ve yavaş yavaş oturduğunu görmekteyiz. Ekonomi yönetimi çok etkili olmayan AKP iktidarının devlet ciddiyeti ve kurumsallaşma anlamında sevindirici ve önemli işler yaptığını söylemek yarinde olur sanırım. Ergenekon soruşturmasını yapan devlet görevlilerinin de kimi sorgulayacaklarını bilecek kadar zeki olduklarını bilmek gerekir. Devlet görevlileri hiç delil olmadan birilerini neden alsınlar? neden tutuklasınlar? Bazı çevreler devlet görevlilerine saygılı olmalılar diye düşünüyorum.

Ortalık toz duman! - missisipi1

Şu anda kimin ne yazdığı hangi amaç ile yazdığı hangi tarafı tuttuğu muamma,haber olsun diyemi taraf tuttuğu içinmi anlaşılmıyor.Gerçekte arzu edilen Basın yolu ile bir haber sonrası resmi kurumları açıklama yapma durumunda bırakıp haber üretmek oluyor, bir an önce Yargı ileri safhalara gelipte kimin ne gibi rolü olmuş açıklasa diye bekliyoruz.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1431528828102-6'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.defineSlot('/68858259/Radikal_Genel_Footer_970x250', [[728, 90], [970, 250]], 'div-gpt-ad-1431528828102-7').addService(googletag.pubads()); googletag.pubads().enableSingleRequest(); googletag.pubads().disableInitialLoad(); googletag.enableServices(); }); googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1431528828102-7'); });