1.4 milyar insan gibi mi yaşayalım!

Enerji Bakanı, 'Her enerji kaynağına itiraz var. Doğalgaz ithal etmeyelim, nükleer patlıyor, rüzgâr kuşları engelliyor, suda tencere tava çalıyoruz, kömür zaten kirli. Ne yapacağız?' diyor
1.4 milyar insan gibi mi yaşayalım!

Bütçe açığı nedeniyle alkollü içkiden otomotive kadar birçok üründe yapılan ÖTV artışından sonra sıra doğalgaz ve elektrik zamlarına geliyor. En az yüzde 10 olacağı tahmin edilen artışın bugün yarın açıklanması bekleniyor. Zam beklentisi nedeniyle gözler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın üzerinde. Yıldız, önceki gün gazetelerin ekonomi müdürleriyle bir araya geldi. Enerji sektöründeki gelişmeler konusunda içini döktü... Yerel kaynaklar ve tasarrufa ısrarla dikkat çeken Yıldız, toplantıya salondaki ışıkları da kapattırarak başladı. Yıldız, doğalgaza ilişkin ay sonuna kadar karar alınacağını söyledi. Fiyat artışlarının mantığını “Alkollü içeceğe zam yaparak bu yükü yalnızca içenlere mi yüklemek doğru, yoksa içmeyenlerin de olduğu 75 milyon vatandaşımıza da mı bu yükü dağıtalım? 75 milyonun tamamına dağıtmaktansa kim neyi kullanıyorsa onun bedelini ödesin diyoruz” şeklinde özetledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “BOTAŞ çok büyük zarar ediyor” sözlerini hatırlatan Yıldız, Türkiye’nin doğalgazı 27 AB ülkesinden daha ucuz kullanan ülke olduğunu ekledi. “Her şeyin bir bedeli var” sözleriyle zammın ipucunu veren Yıldız, “BOTAŞ, doğalgazı aldığı fiyattan daha düşük satıyor. Bu da ciddi bir yük” dedi.
Yıldız, Türkiye’nin büyümeye devam edeceğini, bu nedenle enerji ihtiyacının artacağını bir kez daha tekrarlarken bu yüzden ithal enerji kaynakları yerine ‘yerel kaynakların’ devreye girmesi gerektiğine dikkat çekti ve şunları söyledi:

Türkiye büyüdüğü sürece elektrikte fiyat indirimi mümkün değil. Enerji verimliliğini arttırmak gerek. Türkiye’nin 2023’e kadar yüzde 20 enerji tasarrufu yapma imkânı var. 10 yılda bir nükleer enerji santralı kadar yani 23 milyar dolar tasarruf edebiliriz.

Uluslararası piyasaya bakıyoruz, yüzde 23 zam oldu son dört ay içinde. Bu kadar olacağını öngörmüyordum. O yüzden yerli kaynak diye bas bas bağırıyoruz. Arkadaşlar tencere tava çalmayın, diyoruz. Tavanda mı tabanda mı buluşacağız?

Şunu öneriyoruz: Hoyrat çalışan müteahhitler tabii ki yaparken çevreye dikkat etmesi lazım. Ama bu yatırımlardan tümden vazgeçmek yanlış olur.

Çevreyi mutlaka dikkate almamız gerektiğine inanıyorum. Ama bu temel resmi bozmamalı. Temel resim şu: Su kaynaklarının, güneşin, rüzgârın değerlendirilmesi lazım.

Her enerji kaynağına itiraz var. Doğalgaz ithal etmeyelim, nükleer patlıyor, rüzgâr kuşları engelliyor, suda tencere tava çalıyoruz, kömür zaten kirli. Ne yapacağız? Bunları kalkınmaya itiraz olarak algılıyorum.

Elektrik kullanmayacaksak bir problem yok. Hep beraber karar alalım sistem bozulmasın. Coğrafyaya hiç dokunmazsak, elektriksiz 1.4 milyar insanın hayatını yaşayabiliriz.

Yıldız’ın ortaya koyduğu tablo bu. Gelişmekte olan tüm ülkelerin argümanlarıyla yatırımların sürmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Özellikle de nükleer santral yatırımları konusunda kararlı. İkinci nükleer santral için bu ay sonunda firmaları belirleyeceklerini anlatan Yıldız, Greenpeace’in Mersin Nükleer Santralı’nın eksiklerini ortaya koyan ÇED Raporu için ise sadece “Kurallara uygun yapacaklar. Eksikleri varsa düzeltecekler” diyor.

Yıldız, doğalgaz bulunan Istranca kuyusunun kapatıldığına ilişkin iddiaları da yanıtladı: “Exxon, Chevron, Petrobras ve BP ile yaptığımız kuyularda bir sonuca ulaşamamıştık. 2007’den bu yana 4 milyar dolar kadar da para harcadılar ama bulamadılar. Ardından da TPAO tek başına bir yer kazdı, doğalgaza rastlandı. Bu proje ekonomik mi, boru hattı döşemeye değer mi onu inceleyeceğiz. TPAO’nun kuyusundan çıkınca dev enerji firmalarından telefonlar gelmeye başladı. Ümit verici diyorlar. Beton dökme, kapatma haberleri art niyetli.”

Fiyat politikasını değiştirir
İran gazıyla ilgili tahkim sürecinden de bahseden Yıldız, “İranla ilişkilerini en fazla geliştiren ülkelerdeniz. Görevim öncelikle kendi vatandaşımın hakkını gözetmek. Oradan gelen gaz, uluslararası fiyatların üzerinde. İran da bize sattığı gazın fiyatının yüksek olduğıunun farkında. Biz de bunu biliyoruz. Ciddi bir fark var arada. Ben iranın bu fiyat politikasını tahkimin bitmesinden daha vönce sonuçlandırıcağını ümit ediyorum” diyor.