30 euroluk turizmle havlu bile değişmez

Rahmi Koç, turizmde sayıdan çok kaliteye önem verilmesi gerektiğini söylüyor. Her şey dahilden vazgeçip parası olan her pazara yönelmeyi öneriyor.
30 euroluk turizmle havlu bile değişmez

oç Holding’in turizm şirketi Setur, kişiye özel turizm turlarına başlıyor. Butik turlar için oluşturulan marka Sedventure. Turlara katılacaklara fotoğraf sanatçısı Süha Derbent, sağlık, iklim, giyim gibi tüm konularda kişiye özel danışmanlık verecek. Yeni markanın lansmanı Rahmi Koç Müzesi’nde Rahmi Koç ve Semahat Arsel’in ev sahipliğinde yapıldı.
Setur Genel Müdürü Üstün Özbey, yeni marka ile sektöre yeni bir soluk getireceklerini söylüyor. Davette Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’la Türkiye turizmi konusunda kısa bir sohbet imkânı da bulduk. Koç, Türkiye’nin hâlâ ucuz turist cenneti olduğu görüşünde.
“30 euroya her şey dahil turlar yapılıyor, bu para havlu değiştirmeye yetmez. Sayıdan çok kaliteye önem vermeliyiz turist çekmeye çalışırken. Rusya’da, Hindistan’da çok para var, parası olan her pazara yönelmek lazım” diyor.
Koç, İspanya’da uzun yıllar turizm bakanının doğrudan doğruya başbakana bağlı olduğunu da hatırlatıyor ve şöyle anlatıyor:
“İspanya golfe açıldı. Ondan sonra Araplara kucak açtılar. Cami yaptılar, banka kurdular. İspanya bizden çok daha önce, 30 yıl önce bu işe başladı. Çok yol aldı. Bizim de onlar gibi olmamamız için hiçbir neden yok.”
“Çamlıca Tepesi’ne yapılacak caminin turistik yatırım olup olamayacağı” sorusuna ise Koç, “Siyasete giriyorsunuz. Cami her yerde olacak tabii, nasıl her yerde kiliseler var, Yunanistan tepelerinde, o da olacak. İspanyollar Suudileri çekmek için yapmışlardı, onu söylüyorum. Turistle caminin ilgisi yok ama” yanıtını veriyor.
Koç oğlu Mustafa Koç’un safari müdavimi olduğunu hatırlatıyor, Setur’un programına “Bedava bilet bulursak gideriz” diyor. Kuzey Afrika’daki bütün ülkeleri gördüğünü de belirten Koç, kasım ayında ise geçen yıl Güney Afrika’da satın aldıkları fabrikayı görmeye gideceğini söylüyor.
Yıllardır Türkiye’de paralı turisti çekecek alternatif turizm seçeneklerinin oluşturulması gerektiği söylenir. Koç Grubu ilk adımı Sedventure ile atıyor. İki günlük kişiye özel tatilin 7 günlük fiyatı 3990 eurodan başlıyor. Dünya zenginleri Türkiye’ye gelmeye başladığında Bodrum’da 50 liraya lahmacun yemek artık şaşırtıcı olmayacak!

Turizmde gerileme 25 bin yataktan
Turizmde gelen ilk rakamlar biraz gerilemeyi işaret ediyor. Mayıs ayında yüzde 5 oranında gerileme oldu. Sezon boyunca gerilemenin sürmesi bekleniyor. Hatta Antalya bölgesinde bazı otellerde yüzde 10’un üzerinde düşüşten söz ediliyor. Bazı turizmciler bunun nedenini krizdeki İspanya’nın fiyat kırması ve Rusların bu ülkeye yönelmesi olarak açıklıyor. Türkiye’deki turizmcilerin ise yüksek fiyatlarının gerilemeye yol açtığı öne sürülüyor. Ancak davette karşılaştığım Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy bu görüşte değil. Ulusoy’a göre bu gerilemenin nedeni özellikle Antalya bölgesinde devreye giren 25 bin yeni yatak kapasitesi. Bunun 1 milyona yakın turist anlamına geldiğini söyleyen Ulusoy, ‘yatırımlarda artık Antalya değil İstanbul’un öne geçmesi gerektiğini belirtiliyor.

Adalet Bakanı neden kadın olmasın!
İktidarının ikinci döneminde AKP neden hâlâ başarılı? Oy oranı neden yüzde 50’nin altına düşmüyor? Bu sorulara yanıt genellikle Başbakan’ın güçlü liderliğinde aranıyor. Kuşkusuz bu bir gerçek ancak tek neden değil.
AKP’nin mayısta seçilen yeni İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin Topal’la dün Malta Köşkü’nde bir araya geldik. Çalışmalarını, hedeflerini dinledik. Anlattıkları bu başarının ardındaki isimsiz kahramanları işaret ediyor. Topal, AKP’nin güçlü bir kadın kolları yapılanması olduğunu söylüyor. Üye sayısının 4 bini bulduğu bir ağ şeklinde örgütlendiklerini anlatıyor. Kadınların sadece kâğıt üzerinde bir üye değil sahada görev yaptığını, her sandık bölgesinde kadın, erkek ve gençlerden oluşan 9 kişinin ailelerle iletişim kurduğunu belirtiyor.
Topal, siyasete giren kadınların yüzde 80’inin kadın kollarından geldiğini de vurguluyor ve birkaç rakam vererek devam ediyor: “İstanbul’da ilçe belediye meclislerinde 160 kadın üyeden 97’si, İl Genel Meclisi’nde 22 kadın üyenin 13’ü, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 31 kadın üyenin 25’i AKP’li. “Öte yandan bu sayının yetersiz olduğunu, 40 büyükşehir belediyesinde hiç kadın olmadığını da hatırlatan Topal, kadınların siyasette daha fazla yer alması için çalıştıklarını anlatıyor. Hedefi de büyük. Artık sadece kadından sorumlu bakanlık istemediğini söylüyor ve “Adalet Bakanı neden kadın olmasın” diyor.

Etüt sınıfı kapatılmamalı
Topal avukat. Çalışırken üç çocuk büyütmüş. Çalışan kadının sorunlarına vâkıf. İstanbul Milli Eğitim Müdürü’nün açıkladığı etüt sınıflarının kapatılmasına yönelik kararı nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruyu da şöyle yanıtlıyor: “19 okulda etüd sınıfı kaldırıldı. Eşitlik için kaldırıldığı söylendi. Eşitlikse sayıyı arttırmak daha doğru olur.”
AKP bir yandan kadınlara ciddi önem veriyor diğer yandan kürtaj, sezaryen tartışmalarıyla kızdırıyor. Kadın kollarının işi çok da kolay görünmüyor.