"ABD'li çocuk Jobs ya da Zuckerberg,Türkiyeli çocuk memur olmayı düşlüyor"

TOBB Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini açıkladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimci sayısının artması gerektiğini söylüyor ancak "ABD'de çocuklara kim olmak istedikleri sorulduğunda Steve Jobs, diyor. Türkiyeli çocuklar ise memur olma peşinde" diyor.
"ABD'li çocuk Jobs ya da Zuckerberg,Türkiyeli çocuk memur olmayı düşlüyor"

Türkiye yine kendi kendini tüketen bir döneme girdi. Adeta her on yılda bir yaşamak zorundaymışız gibi, siyasi ve ekonomik çalkantılar yine kapımızı çalıyor. Acil önlem alınmazsa, ekonomik durgunluk ve siyasi çalkantı sorunlarımızı daha derinleştirecek. Türkiye’ye yatırım için gelen yurtdışı doğrudan sermaye yılın ilk üç ayında sadece 3,5 milyar dolar oldu. Üstelik durgunluk döneminde olduğumuz halde, cari açık da büyüyor.

 

Yıllardır ekonomistler anlatıyor biz yazıyoruz. Türkiye her yıl 700 bin gence iş bulmak zorunda. Bunun için de en az yüzde 4 ile 5 oranında büyümek gerekiyor. Büyüme ise öyle sıradan üretimle artık hiç kolay değil. Katma değerli, markalı ürünler, şirketler ve eğitimli iş gücü gerektiriyor.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TEPAV ve AllWorld Network işbirliği ile girişimciliği teşvik etmek için üç yıldır başarılı girişimcileri ödüllendiriyor. Bu yılın sonuçları önceki akşam Çırağan’da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı bir ödül töreniyle açıklandı.


“Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi” sıralamasının bu yıl ki birincisi Kahramanmaraş’tan Kipaş’ın iştiraki Maren Maraş Elektrik oldu. Maren, iki yıllık dönemde satışlarını yüzde 8 bin 754 oranında artırdı.

 

23 farklı ilden çıkan şirketlerin 45’i İstanbul’dan. Ankara, Kocaeli ve İzmir’in yanı sıra, bu yıl ilk kez Kastamonu, Yalova ve Ordu’dan da şirketler sıralamada yer alıyor.

 

Bu şirketlerde çalışan sayısı ise 28 bin civarında. Klasik şirketlerin yanı sıra teknoloji şirketlerinin payı giderek artıyor. Bu yıl sektör sıralamasında ilk sırayı bilgi teknolojileri oluşturmuş. Sevindirici noktalardan biri bu.

 

Sıralama, satış gelirlerindeki artış hızı baz alınarak yapılıyor. Sadece başvuran şirketler değerlendiriliyor. Türkiye’de hala bilançosunu, gelirini paylaşmak istemeyen, kayıt dışı kalmayı tercih eden şirketlerin arasında bu şirketlerin sadece başvurması bile ödüllendirilecek bir adım. Şirketleri önce kurumsallaşmaya değer vermelerinden dolayı tebrik etmek lazım.

 

Hisarcıklıoğlu, bu çalışmaya çok önem verdiklerini ve gelenekselleştirmeye karar verdiklerini söylüyor. “Büyüyen şirket, Türkiye’nin geleceğine yatırımdır” sözleri de bu kararın arkasındaki nedeni anlatıyor gibi.

 

Anadolu’da inovasyon yapmaya çalışan, büyüme yolları arayan bu şirketlere küresel dünyada görünür olmalarını sağlayacak destekleri hedeflediklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu şirketlerin uluslararası bağlantılarını kuvvetlendirme imkanı da bulacağını ekliyor.

 

TOBB Başkanının sıklıkla vurguladığı gibi, girişimciliğin artması iş imkanları giderek kısıtlanan Türkiye için önemli. Hisarcıklıoğlu, başarılı girişimcilerin rol model olmasına, daha fazla kadın ve genç girişimcinin ortaya çıkması gerektiğine de dikkat çekiyor.

Hisarcıklıoğlu, dünyayı başka bir boyuta geçiren teknoloji şirketlerinin çıktığı ABD ile Türkiye’nin karşılaştırıldığı bir örneğe de dikkat çekerek, şunları söylüyor:

 

“Amerika’da çocuklara ileride kimin gibi olmak istedikleri sorulduğunda, Steve Jobs veya Mark Zuckerberg gibi isimler öne çıkıyor. Ama Türkiye’de kimse ünlü bir girişimci olmayı amaçlamıyor. Hatta hayal bile etmiyor. Çünkü çocuklarımıza böyle bir vizyon verememişiz. Bunun yerine biz ne yapıyoruz. Onları memur yapmak için uğraşıyoruz. Kimse risk almak istemiyor.”

KPSS’ye giren üniversite mezunu sayısının 1 milyonu aştığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “İşte bu algıyı değiştirmek zorundayız. Gençlerimizi girişimciliğe yönlendirmek zorundayız” diyor.

Memur olmak istedikleri için gençleri suçlamak zor. Çalışma hayatında artık hiçbir garanti yok. Üniversite mezunu olsa bile gelecek umudu yok. 

Ayrıca bu algı nasıl değişir derseniz? Bu eğitim sistemiyle ne yazık ki neredeyse imkansız. İşte tam da bu yüzden, eğitim maddesi, koalisyon görüşmelerinin de en can alıcı ve sorunlu maddeleri arasında yerini alıyor…

EN HIZLI BÜYÜYEN İLK 5 ŞİRKET

Küresel ölçekte dikkat çekmek için yürütülen Türkiye 100 Yarışması’nda;

Maren Maraş Elektrik’i,

Karbil Yazılım (yüzde 2.501),

Emza Enerji (yüzde 2.361),

Lokman Hekim Sağlık Hizmetleri (yüzde 1.722) ve

PAYTR Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri (yüzde 1.196) izledi