Antalyalılar çiçek gibi yasa bekliyor

Hollanda'daki Botanik Expo'sunda Türk bahçesi ile yer alan Antalyalılar 2016 Exposu için yasanın bir an önce çıkarılmasını bekliyor.
Antalyalılar çiçek gibi yasa bekliyor

Osman Bağdatlıoğlu, Çetin Ali Budak ve Ali Çandır Hollanda da Türk Bahçesi nin önünde.

Genç yaşlı, çoluk çocuk binlerce kişi uzun bir kuyruk oluşturmuş, bekliyor. Ne bir futbol maçı ne de konser var. Hollanda’nın 100 bin nüfuslu küçük kenti Venlo’ya akın eden bu insanlar, 600 dönümlük bir alana kurulan Floriade 2012 Botanik Expo’sunu görmeye gelmiş. Üstelik kişi başı 25 euro ödeyerek.
Kuyruğa rağmen organizasyon o kadar mükemmel ki hiçbir sıkıntı çekmeden fuar alanına giriyoruz. Yüzlerce bitkinin yer aldığı yemyeşil alanda 42 ülke kendi bahçelerini kurmuş…
Nisan ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hollanda Kraliçesi Beatrix’le birlikte açtığı Türk Evi’ni ziyaret etmek için buradayız. Fuarda da Türk Günü kutlanıyor.
Fuara gelmemizin asıl nedeni ise dünyanın en büyük fuar organizasyonu olan ve futbol ve olimpiyatlardan sonra en fazla ilgi çeken Expo fuarlarının ne demek olduğunu yerinde görmek..
Çünkü son yıllarda Türkiye bir Expo rüzgârına kapılmış durumda…Önce 2015 sanayi Expo’sunu almak için Milano ile mücadele eden ve kaybeden İzmir’le kamuoyu bu organizasyonu tanıdı. İzmir şimdi 2020 için mücadele ediyor.
Bir başka mücadeleyi ise Antalyalılar verdi. Ve 2016 yılında Botanik Exposu’nu Antalya’ya getirme başarısını elde etti.
Bu başarının başrolünde Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak ile Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır var.
Tek yürek olan işadamları ve kentin yerel yönetimi halkla birlikte şimdi fuara hazırlanıyor. Ancak bazı sıkıntılarla karşı karşıyalar. Hollanda bu organizasyonu yapmak için tam 8 yıl çalışmış. Önderliği de belediye, sivil toplum örgütleri gibi yerel güçler yapmış.
Türkiye ise hâlâ bu organizasyonu nasıl yöneteceğinin kavgasını yapıyor. Yasa hâlâ çıkmamış. Kısa süre içinde de çıkması beklenmiyor. Fuarın yönetmeliğine göre halen koordinatör olan Osman Bağdatlıoğlu, aslında fuar için altyapı hazırlıklarının hepsini yaptıklarını söylüyor.
Bağdatlıoğlu “Biz hazırız ama yasa yok. Bir an önce yönetimin oluşması, ihalelerin yapılması gerekiyor. Şimdi boşlukta gibiyiz” diyor.
İzmir’in 2020 için ön hazırlıkları yapmasına rağmen yasasının hazır olduğunu hatırlatıyor. Ayrıca organizasyonları yöneten Uluslararası Sergiler Bürosu’nun (BIE) da yasayı sormaya başladığını anlatıyor. 

Expo kalkınma programı
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak ise Hollanda’nın güneyindeki bu küçük kentte düzenlenen Expo’nun bir kalkınma programı kapsamında yapıldığını anlatıyor.
Antalya’da düzenlenecek 2016 Botanik Expo’sunun da Antalya için bir kalkınma programı olabileceğine değiniyor. Dünyada yeni turizm anlayışlarının geliştiğini söyleyen Budak, “Deniz, güneş, kum dışında yeni bir anlayış için önemli bir adım” diyor.
Antalyalı işdünyası gerçekten övülecek bir birlik içinde kentleri için canla başla çalışıyor. Üstelik yasa yönetimde onlara yer verecek mi belli değilken bile. Ankara’nın artık merkeziyetçi anlayıştan kurtulması çok önemli. Ancak İzmir’de organizasyonda bulunan bütün sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin istifa etmesi bu anlayışın değişmeyeceğinin sinyalini de veriyor.

Çiçeklerle barış için geldik
Türk Günü etkinlikleri açılışında Floriade 2012 Genel Direktörü J.D. Gabor, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin 400 yıl öncesine yani Osmanlı İmparatorluğu dönemine uzandığını söyledi. Türkiye ise Çiçek Fuarı’nı Mehter Takımı’nın kahramanlık türküleriyle açtı. Osman Bağdatlıoğlu ise son derece ince bir davranışla Mehter Takımı’nın Hollandalıları rahatsız etme ihtimalini düşünerek “Bilmeden buraya Mehter Takımı’yla, yani askeri bir figürle gelmiş olduk. Neyse ki yanında Türkiye’nin çok güzel çiçekleri var. Çiçek ve çocuk temamızla barış için geldik” dedi. Mehter Takımı’nı kimin belirlediğini ise ne yazık ki kimseden öğrenemedik!

Antalya’ya 8 milyon turist bekleniyor
* Çiçek ve çocuk temalı Antalya Botanik Expo’su 1100 dönüm üzerine kurulacak.
* 100 ülkenin katılacağı fuarda sadece bahçe için 200 milyon dolar yatırım yapılacak.
* 6 ayda 3 milyar dolarlık ekonomik hareket yaratılması bekleniyor.
* Expo’yu 5 milyon yabancı turistin ziyaret etmesi ve bunun 2 milyonunun sadece Expo amacıyla Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.