Aşkın kanatları

Selçuklu Belediye Başkanı Altay'ı en çok heyecanlandıran proje 'Aşkın Kanatları' adını verdiği kelebek müzesi ve doğal park.

Konya, son yıllarda yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdiği şehirlerin başında geliyor. Yıllık turist sayısı 2 milyonu geçmiş durumda. Bu gelişmede Elif Şafak, Ahmet Ümit, Sinan Yağmur gibi yazarların Mevlana ve Şems’i anlatan kitaplarının kuşkusuz ciddi rolü var.
Selçuklu ise 500 bin nüfusuyla Konya’nın en büyük ilçelerinden biri. Anadolu Selçukluları’na 200 yıl başkentlik yapmış. Türkiye’nin de 17’nci büyük ilçesi.
Belediyenin başında ise Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından biri olan 34 yaşındaki Uğur İbrahim Altay var. Mühendislik eğitimi almış Altay, İstanbul’a geldi ve projelerini anlattı.
Selçuklu’nun en fazla göç alan ilçelerden biri olduğunu, her yıl 20 bin nüfus artışı yaşadıklarını söyleyen Altay, buna rağmen gecekondulaşmanın hiç olmadığını belirtiyor. “Planlı bir şehirleşme uyguluyoruz. Kişi başına düşen yeşil alan miktarımız 4 metrekare. Spor salonları, parklar, yaşlılar için ücretsiz Umut Evlerimiz var” diyor.
Borçsuz bir belediye olduklarını da ekleyen Altay, 137 milyon TL olan bütçesini 2012’de 250 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.
Tabanlıoğlu Mimarlık ile bölgenin en büyük kongre merkezlerinden birini gerçekleştirmeye hazırlanan Altay’ın en heyecanlandığı proje ise tasavvufla ilişkilendirdiği ve ‘Aşkın Kanatları’ adını verdiği kelebek müzesi ve 385 bin metrekarelik doğal bir park. Altay projesini şöyle anlatıyor:
Türkiye’nin ilk suni Kelebekler Vadisi projesine başladık. Bir zamanlar molozların döküldüğü bir bölgede yeni cazibe merkezi yaratacağız.
Parkta egzersiz alanları, çocuk oyun alanları, spor alanları, oturma ve dinlenme yerleri, büfeler, satış birimleri, sosyal yaşam alanları, kafeler, havuzlar, suni kızak pisti gibi donatılar olacak.
Kelebekler, doğada tozlaşmada etkin rol oynayan canlılar. Bu nedenle kurulacak bu parkımızda kelebeklere uygun yaşam alanları oluşturulacak.
Parkımıza gelen vatandaşlarımız, kelebeklerin pupa döneminden ölümüne kadarki süreci gözleriyle görme şansı elde edebilecek.
Ayrıca kuracağımız kelebek seraları canlı birer laboratuvar olarak hem vatandaşlarımız hem de bilim insanları tarafından kullanılabilecek.
Kurulacak seralarda tropik bitkiler yetiştirilecek ve yerli ırk kelebekleri parkımıza çekebilmek için cezbedici bitkiler yetiştirilecek.
Ölen kelebekler ise bu müzede sergilenecek. Ayrıca müze içinde bir böcek müzesi de kurulacak. Park 2013 yılında açılacak.
Altay, Konya’nın hızlı trenle Ankara’ya 1 saat 15 dakikada bağlandığını, İstanbul’a ulaşımın da 3 saate düşeceğini söylüyor ve ekliyor:
“Konya artık bir taşra değil. Bu algıyı kırmak için çalışıyoruz.”
AK Parti’nin projelerinden biri, Türkiye’de marka kent sayısını arttırmaktı. Konya bunu başaranlardan biri.
Şimdi ise tüm yatırımları yine İstanbul’a yığma projeleri gündemde. İkinci İstanbul, Kanal İstanbul vb. Oysa Türkiye’nin göçü önleyecek Konya gibi örneklere ihtiyacı yok mu?
Anlamak mümkün değil.