Avrupa'da kriz yok rezervasyonlar arttı

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Talha Görgülü, Türkiye'nin Avrupa'daki krize rağmen 2011'de yüzde 10 büyüdüğünü 2012'de de büyümenin aynı oranlarda olacağını söylüyor.
Avrupa'da kriz yok rezervasyonlar arttı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) İkinci Başkanı ve Kayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, 1998’den beri turizm sektörü içinde yer alan bir işadamı. Antalya’nın ünlü konsept oteli Adam and Eve, Almanya’dan turist getiren GTI Travel ve Sky Airlines’ın sahibi. Sektörün üç farklı ayağında faaliyet gösteriyor. Görgülü, 2012 için yüzde 10 büyüme öngörüyor. Avrupa’da kriz olmadığını savunan Görgülü, “Almanya’dan rezervasyonlarımız yüzde 35 arttı. Bu nasıl kriz” diyor. Görgülü, turizmin teşvik almayan tek sektör olduğunu, sadece krizlerde hatırlandığını da söyleyerek, “Dünyaya turizmi öğretecek noktaya geldik. Türkiye markalarına sahip çıkmalı” diyor. 

Turizmde 1988’den beri varsınız. Sektördeki gelişimi değerlendirir misiniz?
1988’de seyahat acentesi olarak başladım. 1994’te tur operatörü oldum. 3-4 milyon turist geliyordu o yıllarda. Türkiye 2000’den itibaren turizm sektöründe ciddi bir atağa kalktı. Ben ilk günden beri Türkiye’nin dünyanın “süper lig”inde oynama potansiyeli olduğunu söylüyorum. Çünkü Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine baktığımızda, krizler yaşanmasına karşın her dönem yüzde 3-6 arasında artış olmuş. Son 20 yıldır Türkiye’de teşvik almayan tek sektör turizm ama buna rağmen bu başarıyı yakaladı. 

Krizlerden, karışıklıklardan en çok etkilenen sektör turizm. Çok kriz yaşanmasına rağmen nasıl gelişti?
Yabancı ülkelerde Türklerin kendi operatörleri ve kendi havayolu şirketleri kuruldu. Örneğin benim GTI Travel diye bir tur operatörü firmam var. Avrupa’nın en büyük tur operatörleri arasında ilk 6 sırada. Almanya, Hollanda’da ve Polonya’da bulunuyor. Yabancı şirketlerle rekabet için önemli bir silah oldu bu. Tanıtıma, tur operatörlerinin tanıtımına büyük önem verildi. Gelen misafirlerin yüzde 70’i tekrar geliyor. Konaklama sektöründe bugün Dubai dahil, dünyada en iyiyiz. Hizmette yine en iyiyiz. 

2011 turizmde nasıl bir yıl oldu? 2011 turizmde iyi bir yıl oldu. Turist sayısında 30 milyon hedeflenmişti, 31.5 milyona ulaştık. Gelir 24 milyar dolar oldu. Bu artışta Türkiye’nin artan siyasi popülaritesinin çok etkisi var. Kendine güvenen bir başbakan var, dünyadaki ekonomik krizden bahsedilirken Türkiye ekonomisinden övgüyle bahsediliyor. Türk dizilerinin de Türkiye’ye turist çekmedeki etkisi büyük oldu. İlk defa bu yıl D. Avrupa’nın zenginleri gelmeye başladı. İran, Suriye gibi ülkelerin de gelmeye başlaması, artışı etkiledi. Ancak yıl içinde büyük bir hata yapıldı. Mısır’daki karışıklıklar sonrasında oteller fiyatlarını artırdı. Bu yapılmasaydı 500 bin daha fazla turist gelirdi. 

2012 için öngörünüz ne?
2012 için yine yüzde 10 civarında artış bekliyorum. 33 milyon turiste ulaşırız. Türkiye’nin hedefi artık 12 aya yayılan turizm olmalı. Teşviklerde turizm de göz önüne alınırsa 40 milyon turiste çok kısa sürede ulaşırız. 2023 için 50 milyon turist hedefleniyor ama ben neden 100 milyon değil diyorum. Nitelikli turist olarak bu rakamın belirlendiğini görüyoruz. Fakir turistler de gelsin. Neymiş efendim, “benim memleketime sırt çantalı, bitli turist gelmesinmiş!” Neden gelmesin, en azından parası yoksa günde 3 simit alır, 2 su içer; buyurun 10 lira para! Ayrıca Türkiye’nin geleceğine yönelik bir PR’dır bu. 

Avrupa’daki kriz olumsuz yansıyor mu?
Ekonomist değilim, yanlış söyleyebilirim ama ekonominin içindeyim. Ana gelir kaynağım öncelikle Almanya, Polonya ve Hollanda olmak üzere Avrupa. Geçen hafta Almanya’daydım. Şirketimize araba almak istedik, 4 ay sonraya gün verdiler. Almanya ekonomisi kötü değil tabii. Hollanda’da da aynı şekilde. Polonya’da ise geçen yıl içinde 5 tane alışveriş merkezi açıldı. Krizin gerçekliğine inanmıyorum. Arap baharı dediler, kışa döndü. Bence dünyayı yeniden dizayn ediyorlar. Madem kriz bu ölçüde, Dünya Turizm Örgütü’nün açıklamasına göre, 2011’de bir yıl önceye göre yüzde 4,4 oranında artış sağlanmış; Şu an GTI olarak sadece bizim rezervasyonlarımızda yüzde 35’in üzerinde artış var. 

Yani turizmde krizden etkilenme yok...
Tek korkulan yanı şu: Uçakla gelinen bir ülkeyiz, bu krizin özünde de enerji var. Petrol ve doğalgaz, elektrik fiyatları var. Enerjinin oyuncuları bu fiyatları düşürmemek adına bunu yükseltirlerse... Uçaktaki en büyük gider yakıt. Petrol fiyatları artarsa iki şey olabilir; uçuş fiyatları artarsa yolcu sayısı düşebilir, artmazsa da firmalar batar. Böyle bir tehlike var. 

‘Turist sayısı artıyor ama gelir artmıyor’ tartışmalarına ne diyorsunuz?
Türkiye birçok tesiste en büyük rakibimiz İspanya’dan pahalı. Elma ile elmayı kıyaslarsanız biz ucuz değiliz, ilk başlarda ucuzduk ama yapılan tanıtımlarla, yatırımlarla oluşan Türkiye’nin yeni imajıyla, Türkiye kendi kulvarında ucuz bir ülke değil, hakikaten pahalı bir ülkedir. Gelirde sorun şu: Hesaplama yanlış. Bakanımız Ertuğrul Günay da söyledi, TÜİK hesabına göre gelir 23 milyar dolar civarında, ama bizim hesaplamalarımıza göre 7-8 milyar dolar daha fazla.

Adam&Eve moda oldu, İç hatta yanlış yaptık
Grup olarak 2012 hedefiniz ne? Adam & Eve’de doluluk nasıl?
Bu yıl Kayı Grubu için iyi bir yıl oldu. Gelirde artışımız yüzde 55-60 seviyesinde. Türkiye içindeki artışımız yüzde 35 seviyesinde. Bu sene Kayı Grubu olarak çok iyi bir sene geçireceğimize inanıyorum. Geçen yıl Türkler kaptırmadı birinciliği yine, ikinci Avrupa, üçüncü Ruslar geldi. Yedi kıtada 7 tane Adam & Eve diye hayalim var. 

Sky Airlines iç hatlarda niye başarısız oldu?
Şubatta yurtiçi uçuşa başladık, ağustosta son verdik. 6 ayda 450 bin yolcuyu taşıdık. Çok iyi hizmetle, bu rekabet ortamında kalamayacağımızı anladık. Anadolujet iki kat filoyu genişletti, Atlas ve Pegasus da uçaklar aldılar. Bu kadar geniş arz artışını hesap etmemiştim. İç hatlarda kullandığımız uçakları yurtdışı charter seferlerine yönlendirdik.

İstanbul rant merkezİ oldu
İstanbul başlı başına bir marka. Planlı bir tanıtımın sonucu değil ama tarihi ve kültürel geçmişi İstanbul’u bugünlere getirdi. Kültür başkenti oluşumuzu çok iyi kullanamadık. Şu an 8,5 milyon kişi ziyaret ediyor sanırım. Şehir şimdi tamamen bir rant merkezi oldu, her tarafına gökdelenler dikiliyor, tarihi yerler yıkılıyor… Belediyelerin bazı kararlarına karşı çıkamıyorsunuz ama bu tarihi güzellik ve mirasımıza sahip çıkmamız lazım. Dün okudum, bir vatandaş Bizans Sarayı’nı iş makinesiyle yıkmış.

Beledİyeler bölgelerİn katİlİ
Geliri arttırmak için ne yapmak gerekiyor?
Tanıtım lazım. Bana yine kızacaklar ama en önemlisi turizm beldelerimiz küçük belde belediyelerinden kurtarmamız lazım.Bu geçmiş hükümetin yaptığı en büyük yanlıştır çok fazla belediye yapmak. Belediyeler bana göre bölgelerinin katilleridir. Hepsi için demiyorum ama büyük bir kısmı. Belde belediyeleri kendilerine göre projeler yapıyorlar ama artık buralarda planlı programlı işler yapılmalı. Daha çok yatak kapasitesine ihtiyaç var.