Avrupalı kamu fonu Limak'a ortak oldu

5 ülke ortaklı fon InfraMed İskenderun Limanı ile Türkiye'de yatırımlara başladı.
Avrupalı kamu fonu Limak'a ortak oldu

İskenderun Limanı’nın 36 yıl boyunca işletme hakkını 372 milyon dolar bedelle alan Limak, hisselerinin yüzde 20’sini bölgesel yatırım fonu InfraMed Infrastructure’a devretti. Fransız, İtalyan kamu bankaları, Avrupa Yatırım Bankası gibi kurumsal yatırımcıların oluşturduğu 385 milyon euroluk fon Türkiye’de yeni yatırımlara hazırlanıyor.
Türkiye’ye klasik fonlarda olduğu gibi kısa vadeli değil 15 yıl gibi uzun vadeli bir ortaklıkla giren Inframed’in CEO’su Frederic Ottavy ve Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, fonu ve ortaklığın yapısını önceki akşam Çırağan’da düzenledikleri toplantıda anlattılar. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in aynı oteldeki UEFA toplantısı nedeniyle çok kısa bir süre uğradığı toplantıda (Fenerbahçe ile ilgili ayrıntılar spor sayfasında) Ebru Özdemir, limana önümüzdeki 5 yılda toplam 250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söylüyor. 750 milyon doları bulacak yatırımlarla limanın kapasitesi ilk etapta 1.3 milyon konteynire, ilerleyen aşamalarda ise 3 milyon konteynire çıkarılacak.
InfraMed Infrastructure adlı yatırım fonu Güney ve Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki uzun dönemli altyapı yatırımlarına odaklanmak üzere Avrupa Yatırım Bankası, İtalyan Cassa Depositi e Prestiti, Fransız Caisses des Depots et Consignations, Mısırlı EFG Hermes ve Faslı Caisse de Depot et de Gestion du Maroc tarafından 2010”da kurulmuş. İlk yatırımını İskenderun Limanı’nda gerçekleştiren fon önümüzdeki 5 yıl içinde ise yapacağı yeni yatırımlar için Deloitte’la çalışmaya başlamış.
Fonun CEO’su Fransız Kalkınma Kurumu’nda görev yapmış Frederic Ottavy. Fonun Avrupa’nın 5 önemli kurumsal yatırımcısı tarafından 385 milyon euroluk sermaye katkısıyla kurulduğunu anlatan Ottavy, İtalyan ve Fransız ortaklarını “Biri İtalyan’ın mali silahı, diğeri Fransa hükümeti adına yatırım yapan bir kurum” sözleriyle anlatıyor. 

Enerji, ulaşım öncelikli
Hedeflerinin Akdeniz Bölgesi’ndeki ülkelerde altyapı projelerini desteklemek olduğunu vurgulayan Ottavy, fonun hedefini 1 milyar euroya çıkmak olarak açıklıyor. Enerji, kentsel dönüşüm ve ulaşım fonun yatırım için belirlediği üç ana alan. Ottavy “Biz banka değiliz. Proje geliştirmek üzere kurulan yeni şirketleri buluyoruz. Ortak yatırım yapmak isteyenlere fırsat veriyoruz” diyor.
Yatırım yapmayı düşündükleri ülkeler arasında gayri safi milli hasılasına bakıldığında Türkiye’nin ilk üç temel pazar arasına girdiğini de ekleyen Ottavy, “Mısır ve Fas bu ülkeler arasında. Bu ülkelerde genç nüfus nedeniyle altyapı ihtiyacı büyük” diye konuşuyor.
Ottavy, “İlk yatırımın bu ülkelerde değil Türkiye’de yapılmasının nedeninin Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan Arap Baharı karışıklığından mı kaynaklandığı” sorusuna ise “Hayır. Türkiye önemli bir ülke olduğu için geldik” diyor. Limak ortaklığı konusunda ise Ottavy’nin yorumu şöyle:
“Bizim için Limak, kanıtlanmış başarı hikâyeleri olan bir ortak ve bu bizim için çok önemli. İki kuruluşun tamamlayıcı özelliklerinin güçlü bir birliktelik yaratacağına inanıyoruz.”
Fonun üç farklı merkezi var: İngiltere, Slovakya ve Fransa. Ottavy, “Türkiye’de de bir merkez açılacak mı?” sorusuna “Bizi önümüzdeki yıllarda daha faal çalışıyor bulacaksınız” diyor. Bu arada kısa ömürlü olan fonlara karşın kendilerinin geri dönüş için “sabırlı” bir fon olduklarını ve 15 yıla kadar süre belirlediklerini de anlatan Ottavy, InfraMed olarak şu anda Türkiye’de enerji, ulaştırma ve şehircilik sektörlerinde birçok büyük projeyi değerlendirdiklerini belirtiyor. Ottavy, Avrupa krizine ilişkin ise şu yorumu yapıyor: “Mali sıkıntı izafi. Doğrudur sıkıntılı dönemden geçiliyor ama bu kurumların kaynağı var. Akdeniz büyüme alanını temsil ediyor. Avrupa için Akdeniz en iyi ortaklık yapılacak bölgelerden biri.”
Ebru Özdemir ise İskenderun Limanı’nın ithalat ve ihracattaki artışa büyük katkı sağlayacağını söyleyerek “Dünyada artık uluslararası altyapı yatırım fonu ayrı bir uzmanlık olarak görülüyor. InfraMed’in Türkiye’de ve dünyada ilk ortaklığını bizimle yapmasından son derece mutluyuz. Onlar bizi buldu. Uzun vadeli projelere ilgi göstermeleri nedeniyle dikkatimizi çekti. Uzun vadeli ortaklık yapma kararını aldık” diye konuşuyor.