Ayaydın: Benim için olay kapanmıştır

Aydın Ayaydın, Kürşad Tüzmen'le 2007'deki Mısır gezisiyle başlayan ve yumruklaşmalarla süren kavgaya son verdiğini söylüyor

Biri eski bir bakan, diğeri muhalefet partisi CHP’nin en etkin isimlerinden biri. Son günlerde yumruklaşmalarla gündeme gelen Kürşad Tüzmen ve Aydın Ayaydın’dan söz ediyorum.
Tüzmen, Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu. Yüksek lisansını Illinois Üniversitesi’nde yapmış, DPT, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Genel Müdür Yardımcısı, Serbest Bölgeler Genel Müdürü, Dış Ticaret Müsteşarı, Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı, İGEME Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuş, ‘Yılın Bürokratı’ ödülünü birkaç kez almış başarılı bir bürokrat.
58. hüküme’te Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı, 59. hükümette Çevre ve Devlet Bakanı, 60. hükümette yeniden Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak yıllarca bakanlık yapmış bir siyasetçi...
Aydın Ayaydın da İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu, ekonometri alanında uzmanlaşmış bir profesör. Bankalar Birliği Başkanlığı, Emlakbank, Vakıfbank ve Şekerbank Genel Müdürlüğü, İş Bankası, Sınai Kalkınma Bankası ve Banque de Bosphore’un da Yönetim Kurulu üyeliği, Rekabet Kurulu Başkanlığı yapmış başarılı bir bürokrat ve siyasetçi.
Yani ikisi de etkin görevlerde bulunmuş, Türkiye’yi yönetmiş, yönetmeye talip olmuş insanlar.
Bu iki isim şimdi ne yazık ki başarılı çalışmalarıyla değil talihsiz bir konuyla gündemde...
Yumruklaşma, silahla tehdit gibi polisiye olaylarla... Önce hatırlayalım bu iki önemli ismin kavgası nereden geliyor?
2007 yılı... Tüzmen, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği Mısır gezisine katılıyor.
170 işadamının yer aldığı gezide Tüzmen, o günlerde TİM Başkanı olan Oğuz Satıcı’nın yatırım yaptığı serbest bölgeyi de ziyaret ediyor. Sabah gazetesinde yazarlık yapan Aydın Ayaydın ise bakanın bu gezide olmasına şiddetli bir tepki gösteriyor. Sazlı sözlü, dansözlü, ballı gezi dediği Mısır seferi için “Tüzmen ihracatçı birliklerinin parasıyla Türkiye’de Çin rekabetinden bunalan tekstilciye Mısır’a yatırım yapın mesajı veriyor” diyor.
Bu eleştiriyle de kalmayan Ayaydın, ‘yüzer gezer bakan’ dediği Tüzmen’i konu alan ‘El Tüzmen’ isimli bir de kitap çıkarıyor.
İki ünlü siyasetçi bu olayların ardından ilk kez geçen aylarda VIP otobüsünde karşı karşıya geliyor...
Tüzmen’in “Kendisiyle karşılaşınca başta kendisine olmak üzere validesi ve ailesine hürmetlerimi sundum” sözleri yumruklaşmanın nedeni oluyor.
Önceki gün de Ankara Sheraton Oteli’ndeki bir düğünde Ayaydınlarla yine karşı karşıya gelen Tüzmen, aynı hürmeti bir kez daha sununca Ayaydın’ın oğlu Gökhan Ayaydın’la kavga ediyor. 

Gökhan Ayaydın serbest
Dün konuştuğum Aydın Ayaydın hayli üzgün. Esat karakolunda ifade veren oğlu Gökhan Ayaydın’ın serbest bırakıldığını söyleyen Ayaydın, oğlunun da Tüzmen’in de yanlış yaptığını düşünüyor. “Benim için bu konu kapanmıştır” diyen Ayaydın, Tüzmen’in aksine “Hüsumetimiz yoktur” diyor.
Kürşad Tüzmen’in ise önceki gün yaptığı açıklamalar ürkütücü. İşin kan davasına döndüğünü savunan Tüzmen’e dün ulaşmaya çalıştım, olmadı. Umarım o da Ayaydın’la aynı noktaya gelmiştir ve bu garip tartışmayı bitirir.
Kavga neden çıkarsa çıksın, üslup ve geldiği nokta iki önemli siyasetçi için de çirkin. Delikanlılık, erkeklik gibi kavramlar topluma örnek olması, şiddete karşı çıkması gereken siyasetçilerin ağzına hiç yakışmıyor!