Başbakan talimatıyla Halkalı'ya fuar merkezi

Mesa, İstanbul Halkalı'da 1.3 milyar TL yatırım yaparak Türkiye'nin en büyük fuar ve eğlence merkezini inşa edecek.

Gayrimenkul sektörü 2012’ye sıkıntılı girdi. 2010-2011’de birbiri ardına açıklanan projelerin yerini şimdi derin bir sessizlik aldı. İnşaat şirketleri “bekle-gör” döneminde.
Mesa Şirketler Grubu 1969’da Ankara’da kurulmuş, Türkiye’nin en eski inşaat şirketlerinden biri. 5 bin çalışanı var, 8 ülkede faaliyet gösteren 225 büyük inşaat şirketi arasında yer alıyor.
Önceki akşam bir basın yemeği düzenleyen Mesa, açıkladığı projelerle sektörde olumsuz rüzgârların geçmekte olduğunu gösterdi.
Mesa için 2012 yılı önemli bir atak yılı. Çünkü bir yıl içinde ikisi yurtdışında 8 ayrı projeye start verecek. Projelerin toplam tutarı ise 6 milyar TL.
Mesa Yönetim Kurulu üyeleri Erhan Boysanoğlu, Özhan Akçalı, Ahmet Can Aynagöz ve Aslı Tokatlı’nın katıldığı toplantıda hem sektör hem de projeler konuşuldu. Boysanoğlu, bu projelerden ikisinin Polonya’nın Varşova kentinde, dördünün ise İstanbul’da yapılacağını anlattı.
6 milyar TL’lik projenin ekonomiye çarpan etkisini 13.3 milyar TL olarak açıklayan Boysanoğlu’nun verdiği bilgilere göre dört projenin yaratacağı istihdam 5 bin kişi.
Bir ay içinde temelleri atılacak projelerden Türkiye’de yapılacak olanlar Kâğıthane’de Papirus Plaza, Kartal, Bahçeşehir, Çamlıca’da konut projeleri. Projelerin merkezinde ise Halkalı’daki karma proje Tema Park bulunuyor.
1.3 milyar TL’lik bir yatırımla gerçekleşecek proje Kantur-Akdaş, Artaş ve Öztaş ortak girişim grubunun ortaklığı ile yapılacak. 4 bin konut, 200 bin metrekare kapalı fuar alanı, 380 bin metrekare ise temalı park olacak.
Bu proje için ODTÜ’lü 10 mimara rapor hazırlatan Mesa, bu çalışmayı da kitap haline getirmiş. Kitap mimarlık fakültelerinin kütüphanelerine girmiş.
Boysanoğlu, fuar konusunda talimatın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldiğini söylüyor. “O bizden 500 bin metrekarelik bir alanda kurmamızı istedi ama arsa olarak imkânımız yoktu. Ancak yine de Avrupa ve Ortadoğu bölgesinin en büyük ve modern fuar alanı olacak” diyor.
Fuarcılık sektöründe en gelişmiş ülkelerden biri olan Almanya’nın bu organizasyonlardan 26 milyar euro kazandığını, kişi başına harcamanın 2 bin 500 euroyu geçtiğini dile getiren Boysanoğlu, Türkiye’de ise bu rakamın sadece 65 euro olduğunu söylüyor.
Bu kadar düşük gelirin nedenini ise fuar merkezleri arasındaki rekabete bağlıyor. Boysanoğlu fuar alanı bittiğinde CNR ve TÜYAP’ın da birlikte çalışabileceğini anlatırken işletme için de Deutsche Messe ya da Münih Messe ile görüştüklerini söylüyor.
Eğlence parkı ise Disneyland konseptinde planlanıyor. İtalyanlar tarafından işletilecek Boysanoğlu parka 28 milyon ziyaretçi beklediklerini belirtiyor.
Proje gerçekten büyük. Ancak önemli bir problem var. Konut ve alışveriş merkezlerinin yoğunlaştığı bölgede trafik kilit olmuş durumda. Keşke önce altyapı sorunlarına çözüm bulunsa sonra bu projeler yapılsa...

Türk şirketlerini zor günler bekliyor
Boysanoğlu küresel ekonomideki gelişmeler nedeniyle sektör olarak kaygılı olduklarını da belirtiyor. Sadece Avrupa’daki finans krizinin değil Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan siyasi krizler ve Rusya’daki olumsuz gelişmelerin Türkiye’ye olumsuz yansıyacağını düşünüyor ve şöyle konuşuyor:
“Türk inşaat şirketleri riskli ülkelerdeki başarılarıyla bir yerlere geldi. Daha uygun fiyat, daha kaliteli inşaat gerçekleştirdik. Şirketler cesaretle riskli ülkelere girdiler. Şimdi gelen karmaşa riskleri büyüttü. Avrupalı şirketler de kriz nedeniyle bize rakip olmaya başlıyor. Türkiye’yi zor günler, iş savaşları bekliyor. Tek umut kentsel dönüşüm projeleri olacak. O da doğru uygulanırsa.”