Bir demokratik yurttaşlık provası

Renault'nun 'Sizin fikriniz, sizin projeniz' yarışması gençleri onları etkileyen sorunlar hakkında çözüm üretmeye teşvik etti.

Renault MAIS, Total ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği 10 yıldır ilköğretim okullarında ‘Sokakta İlk Adımlar’ projesini gerçekleştiriyordu. Türkiye’de 41 ilde 1 milyon 200 bin öğrenciye ulaşan projenin amacı; Türkiye’nin en büyük dertlerinden biri olan trafik sorununda küçük yaştan itibaren farkındalık ve bilinç yaratmaktı.
Renault, bu yıl buna bir yeni proje daha ekleyerek ehliyet alma yaşına iyice yaklaşmış liselilere yöneldi. İstanbul’da pilot olarak her ilçeden bir Anadolu lisesini kapsayan yeni projenin adı ‘Sizin Fikriniz, Sizin Projeniz’.
Genel Müdür İbrahim Aybar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen jüri toplantısıyla okullar arasında ilk üç projenin seçimini yaptık. Toplam 39 Anadolu lisesi arasından 9 okul finale kaldı. Birinciliğe hak kazanan Mensucat Santral Anadolu Lisesi, Fransa’da düzenlenecek uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil edecek.
Toplantıda okullar tek tek kürsüye çıktı. Geleceğin sürücüleri, yol güvenliği konusunda birbirinden ilginç projeler anlattı. Birinci olan proje son derece naif, yalın ve çok etkileyiciydi. Hazırladıkları şarkı jüri üyelerinden Erol Evgin’i bile heyecanlandırdı. Lise öğrencileri anaokulu öğrencilerine temel trafik kurallarını öğretmek için bir trafik eğitim sınıfı hazırlamıştı. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız öğrencilerin bu projelerinden öyle etkilendi ki, bunu İstanbul’daki bütün okullara uygulayabilecekleri müjdesini verdi.
Ergün Mehmet Öner Anadolu Lisesi’nin Hızır Yol Projesi ise yarışmada ikinci oldu. Öğrenciler çizimlerine kadar hazırladıkları projeyle yoğun E-5 trafiğinde ambulanslara metrobüs yolunu açacak bir alternatif hayat kurtarma yolu öneriyordu. Tahmin ediyorum ki, bu proje de hayata geçme şansı bulacak. Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner de öğrenciler adına bu projeyi başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili mercilere önermek için inisiyatif alacağını açıkladı.
Yarışmada dereceye giremeyen ama beni etkileyen bir başka proje ise Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu Lisesi öğrencilerinin projesi ‘Çilesiz Seyahat Sistemi’ydi.
Emniyet şeridi ihlallerinden bıkan çocuklar hazırladıkları projeyle buna son vermeyi hedeflemişti. Şeridi ihlal edenleri sadece ceza ile değil sesli uyarılarla durdurmayı hedefleyen projenin ikinci ayağı ise hız sabitleme sistemiydi. Biraz Zihni Sinir projesini andırsa da olmayacak bir şey değil. GPRS sisteminden faydalanarak araçlara takılacak ‘radyo alıcısı’ ile de aracın hızı, sürücünün isteği dışında düşürülecek. Aynı projedeki üçüncü ayak ise korna sesi sorununa çözümü içeriyordu. Araç saatte 30 kilometre hızın altındayken, korna en alt seviyede çalacak. Hızı yükseldikçe, korna sesi de dereceli artacak. Sürücüler kornaya en fazla 4 saniye basabilecek, korna şalteri olacak. Ve bu sistem, aracın hoparlör sistemine de bağlanacak.
Bu yarışmada en çok hoşuma giden şey ise yarışmanın dayandığı felsefe oldu. Bu yarışma gençleri, onları da etkileyen toplumsal sorunlar konusunda şikâyet edip, edilgen kalmak yerine, küçük ve somut bir fark yaratmak üzere birlikte harekete geçmeyi teşvik ediyor. Bu da özlediğimiz pozitif ve katılımcı yurttaşlığın temel prensibi değil mi? Tüm proje ortaklarını, yani Renault, Total, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nü, gençlere yönelik bu demokratik yurttaşlık provası için kutluyorum.