'Biz' diye bir şey gerçekten var mı?

Türkiye'yi "biz" yapan zenginlikler Can Dündar, Coşkun Aral ve Nebil Özgentürk'ün "Kültür Yolcuları" belgeselinde Denizbank'ın desteğiyle buluştu. Denizbank CEO'su Hakan Ateş, "Belgesel Türkiye'nin çok sesli ve çok renkli dünyasında, uzak olanı yakınlaştırıyor" diyor.

Rusya'nın en büyük bankası Sberbank tarafından satın alınan DenizBank, bugün Türkiye'nin 5’inci büyük özel bankası. 1997'de kurulan Denizbank, bu yıl kuruluşunun 18'inci yılını kutluyor. 750 şubesi ve 15 bin çalışanı var.

Denizbank 81'inci sırada başladığı bankacılık yolculuğunda 5'inci sıraya yükselerek, sektördeki başarısını kanıtladı ama çok önemli bir özelliği daha var.

Kurulduğu ilk yıldan beri Türkiye'nin kültür, sanat değerlerini ortaya çıkaran yatırımlara ayrı bir önem veriyor.

Bankanın CEO'su Hakan Ateş'in öncülüğünde “sanata evet” diyen Denizbank, bundan önce yakın geçmişin sanatsal mirasını gelecek nesillere taşımayı hedefleyen “Sanatımızın Hatıra Defteri” belgeseline katkı sağlamıştı.

Şimdi yeni bir proje daha gerçekleşti. Adı "Biz - Kültür Yolcuları." Belgesel her biri farklı alanlarda üç belgesel ustası Can Dündar, Coşkun Aral ve Nebil Özgentürk’ü bir araya getirmiş. Türkiye’nin dört bir yanını “bir kültür yolcusu” gibi dolaşan üç arkadaş, Kafkas yaylalarından Sulukule sokaklarına, ada sahillerinden, Balkan köprülerine, abdal düğünlerinden Diyarbakır dengbejlerine, Ahtamar efsanelerinden, alaturka sohbetlerine Türkiye’yi “biz” yapan zenginliklerin peşine düşmüş.

Üstelik Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutan kültürlerini, zenginliklerini büyük ustalar anlatıyor. Mesela Yaşar Kemal’le dengbejlerin, Ara Güler’le Ermeni ustaların, Fazıl Say’la da adalar kültürünün izi sürülüyor. Zülfü Livaneli ile Livane Kalesi’ne tırmanılıyor, Musa Eroğlu ile erenler diyarına, Ahmet Özhan’la eski fasıllara uzanılıyor. Burhan Öçal’la Sulukule kültürü yad ediliyor; Erol Parlak ve Kubat’la abdallar diyarında, Garo Mafyan’la ise Van Gölü’nde buluşuluyor.

Bu projenin tanıtımı ise Üsküp’te yapıldı. Neden Makedonya’nın başkenti Üsküp seçildi derseniz. Belgeselin ilk bölümünde Balkan hikayeleri var. Bir asır önce savaştan kaçıp Türkiye’ye "suyun öte yanından" gelenlerin acıları, anıları Ayşe Kulin’in sözleri, Suzan Kardeş’in müzikleriyle anlatılıyor...

Türkiye ve yakın coğrafyada yaşanan öyküleri, farklılıkları, kültürleri bir araya getiren belgesel, 205 sayfalık bir kitapla da okuyucuyla buluşuyor.

KÜLTÜR YATIRIMLARINA DEVAM

Denizbank CEO'su Hakan Ateş, kültür ve sanat yatırımlarını Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması için öncelikli konulardan biri olarak görüyor. Destekledikleri bu projeyle de Türkiye topraklarının kültürel çok renkliliğini ortaya koymayı hedeflediklerini söylüyor.

(Soldan sağa) Coşkun Aral, Nebil Özgentürk, Hakan Ateş, Can Dündar.

 

Ateş, şu yorumu yapıyor:

"Bankacılıkta başarılı olmamızda eğitim, kültür, sanat, spor gibi alanlarda toplumsal geleceğimize yaptığımız yatırımların büyük payı var. DenizBank olarak ilk günden bu yana hayata iz bırakmanın yolunun, kültür ve sanattan geçtiğine inanıyoruz. ‘Biz - Kültür Yolcuları’ bizim için “insanımızın” hikâyesiydi; içinde faaliyet gösterdiğimiz coğrafyanın geçmişi ve geleceğiydi.”

Yakın zamanda televizyonlarda izleyeceğimiz belgesel, 45 dakikalık 10 bölümden oluşuyor.

Türkiye kutuplaşmanın en yoğun olduğu dönemlerden birini yaşıyor. Ortak heyecanlar yitirilmiş gibi. Her mahalle artık kendi dünyasında yaşıyor.

Peki, “Biz’i yitirdik mi gerçekten?” Bu soruyu soran Can Dündar, Türkiye’nin tüm coğrafyasını dolaşarak gerçekleştirdikleri belgeselden sonra cevabı da kendi veriyor:

“Hazine sandığımızın kapağını açıp içine baktık. Ve önyargısız, hesapsız, iltimassız bir samimiyetle, o sandığın içinde yatan o mucizevi zenginliği yansıttık. Evet, “biz” denilen o eski duygu hala yaşıyordu. Yolda “Biz”e dair inancımız perçinlendi.”