Bize gelmeyene biz gideriz!

Maliye Bakanı Şimşek şüpheli mükellefi incelemeye alacak.
Bize gelmeyene biz gideriz!

Şimşek Bir ülkede maliye bakanı seviliyorsa o ülkede sorun var demektir diyor.

Maliye Bakanlığı 800 bine yakın emlak sahibine mart sonu itibariyle beyanname doldurup göndermeye başlıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bakanlık olarak artık proaktif çalışıyoruz. Kapımızı hiç çalmayanların kapısını çalıyoruz. Mükellef gönderdiğimiz beyannameyi doğruysa doldurup gönderecek, yoksa itiraz edecek. Görmezden gelirseniz kapıyı çalarız. Sonuçta yine vatandaşın beyanı esas olacak ama şüphelendiğimiz mükellefleri incelemeye alabiliriz” dedi.
Mart ayı yaklaşıyor, vergi ödemeleri bugünlerin önemli gündem maddelerinden biri... Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bugünlerde gözlerin en fazla üzerine çevrildiği bakanlardan biri. Bakan Mehmet Şimşek önceki akşam İstanbul’daydı. Etiler’de Ankara’dan transfer Tavacı Recep’in Usta’nın restoranında ekonomi müdürleriyle bir araya gelen Şimşek, bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi, soruları yanıtladı. 

Bazı ürünlerde verginin yüksek olduğu doğru
“Maliye Bakanı seviliyorsa sorun var demektir” sözleriyle başladığı konuşmasında yeni vergi indirim veya arttırımının olmayacağını belirten Şimşek, Özel İletişim Vergisi’nin kaldırılması için CHP’nin verdiği kanun teklifinin hatırlatılması üzerine bazı ürün gruplarında vergilerin “yüksek” olduğunu kendisi de kabul ederken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatına rağmen bazı gıda ürünlerinde KDV indiriminin şimdilik zor göründüğünü açıkladı.
Vergi indirimlerinin ancak tabana yayılmış ve adil bir vergi sisteminden sonra mümkün olabileceğine de dikkat çeken Şimşek, sistemin adil hale gelebilmesi için yürüttükleri çalışmaları ise şu başlıklarla açıkladı: 

GELİR VERGİSİ REFORMU YOLDA: Danimarka’da gelir ve kurumlar vergisi Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 29’unu oluştururken Türkiye’de bu oran sadece yüzde 6. Reform çalışması içindeyiz. Çok boyutu var. Denetimi etkin hale getirmek, teknolojik altyapıyı geliştirmek, müeyyideleri güçlendirmek lazım. Gelir Vergisi Kanunu’na ilişkin çalışmalarda epey bir mesafe kat ettik. Ülkelerin vergileme modelleri değişebiliyor. Türkiye’de mükellefin vergiyi kaçırıp kaçırmadığı idarece kanıtlanmak zorunda. Halbuki bazı anglosakson ülkelerde mükellef vergi kaçırmadığını ispatlamakla mükellef. Biz dünya uygulamalarını da inceledik, uygulanabilir sisteme gideceğiz. Amaç sistemi basitleştirmek, daha adil kılmak, kayıp kaçağı minimize etmek. 

PROAKTİF OLDUK GELİR ARTTI: Kapımızı hiç çalmayanların kapısını çalıyoruz. Maliye Bakanlığı’nda en önemli değişiklik daha proaktifiz. Biz beklemiyoruz vatandaş gelsin kapımızı çalsın diye. Onların kapılarını çalıyoruz. Milyonlarca sms, mektup, e-mail. Her ay çıkıp hatırlatmalar yapıyoruz. Birçok konuda özellikle kira konusunda gayrimenkul sermaye iradı diyorlar şimdi, ona yönelik yeni sistem geliştiriyoruz. Mart sonu itibariyle herkesin beyannamesini belli ölçüde önceden doldurup kendisine yollayacağız. Beyannamesini görecek, doğruysa doldurup gönderecek. Doğruysa hemen internete girip formu açıp bize göndereceksiniz. Görmezden gelirseniz kapıyı çalarız. Sonuçta yine vatandaşın beyanı esas olacak. Şüphelendiğimiz mükellefleri incelemeye alabiliriz. Beyanda bulunursanız stopaj bellidir. Biz gelir bulursak o zaman 5 yıllık faizi ve cezasını gecikme faiziyle sizden talep ederiz. 

FARKLI VADEYE FARKLI FAİZ: Finansal İstikrar Komitesi var. Tasarrufu arttıracak enstrümanların çeşitlendirilmesi üzerine çalışıyoruz. Mevduat üzerinden aldığımız vergiler vade farkını göz etmiyor. Maalesef mevduatın yüzde 80-85’i 3 ay veya 3 aydan az bir vadeye sahip. Bu vadeyi uzatmak için belki gelir vergisinde vadeye göre farklı vergi oranları belirleme yetkisini Bakanlar Kurulu’na alacağız. Bir adım atılabilir. İkincisi bireysel emeklilik sistemini iyileştirmemiz lazım. Vergisel teşvik boyutunu yeniden masaya yatırıyoruz. 

SUKUKUN ÖNÜ AÇILDI: Sukuk konusuna gelince ise gereken birçok adımı attık. Dünya genelinde son 10 yılda 150 milyar dolarlık sukuk ihracı yapılmış. Türkiye bunun sadece binde 3’ünü gerçekletirmiş o da geçen sene. Malezya bu konuda çok önde. 112 milyar dolarlık ihraç yapmış. Hazine de bu yıl içinde düşünür herhalde.