Büyük Kulüp de sivilleşiyor

130 yıldır politikacı, sanayici ve üst düzey askerleri bir araya getiren Büyük Kulüp'te seçim var. Silivri'deki asker üyelerin durumu merak konusu.

1882 yılında kuruldu. Üyelerinin çoğunluğunu Levantenler, azınlıklar oluşturuyordu. Dönemin zenginleri tarafından kurulan Cercle D’Orient yani Şark Kulübü adını 1944 yılında Büyük Kulüp olarak değiştirdi.
130 yıl boyunca politikacıları, bürokratları, diplomatları bir araya getiren Büyük Kulüp’ün şeref üyeleri arasında Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Bülend Ulusu, Hüsamettin Özkan gibi isimler yer aldı.
Yaklaşık 7 bin üyeye, 14 milyon TL bütçeye, 150 milyon TL malvarlığına sahip Büyüp Kulüp’ün sanayici üye sayısı 600 civarında. Kulübe üye olmak kolay değil. Giriş üyeliği 35 bin TL. Üyelik aidatı ise 150 TL civarında. Askerler de dahil sabıka kaydı temiz olmayan kimse üye olamıyor.
Kadıköy Çiftehavuzlar’da üyelerine eğlence ve zengin bir sosyal yaşam imkânı sunan Büyük Kulüp’te bugünlerde yine heyecanlı günler yaşanıyor. 27 Mart’ta seçim var. 1996’dan bu yana başkanlık görevini sürdüren Duran Akbulut yine aday. Akbulut eski bir sanayici, 2001’de fabrikasını kapatmış. 75 yaşında. Ancak sağlığı elverdikçe Büyük Kulüp’te çalışmak istediğini söylüyor.
Akbulut’un bir önceki yönetiminde Çevik Bir, Tevfik Altınok, Doğan Cansızlar, Okan Oğuz, Metin Bavlav gibi isimler bulunuyordu. Akbulut’un karşısında ise iki yıl önceki seçimde de aday olarak az bir oy farkıyla kaybeden armatör Gündüz Kaptanoğlu var.
2002 seçimleri öncesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir toplantıda armatör Şadan Kalkavan tarafından milletvekili olması için Erdoğan’a önerilen ve bir dönem AK Parti’den seçilen Cengiz Kaptanoğlu’nun ağabeyi olan Gündüz Kaptanoğlu “değişim grubu” adını verdiği ekibiyle iddialı hazırlanıyor.
Bu seçimlerin bir başka ilginç özelliği daha var... Üyeler arasında yer alan İsmail Hakkı Karadayı, İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Çevik Bir gibi üst düzey komutanların başı bugünlerde dertte.
Akbulut’un bir açıklamasına göre bir zamanlar yüzde 60’ları bulan, kulübün temel taşları olarak kabul edilen askerlerin bir bölümü Silivri’de. Davaların sonunda sabıka kayıtları ne olur bilinmez!
Bir zamanlar hükümetler kurup hükümetler deviren Kulüp’te bugün başkan Duran Akbulut siyasetten uzak durmaya çalışıyor.
Zaten siyaseti eski kulüplerden yönetme dönemi kapanmadı mı!

Gameela İsmail, ABD’li Lauren E. Bohn ve Sanaa El Banna birlikte mücadele ediyor.

Arap Baharı’nı özgürlük arayan kadın getirecek
Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da büyük bir değişim yaşanıyor. Libya’da Muammer Kaddafi devrildi. Mısır’da Hüsnü Mübarek gitti. Yemen’de mücadele sürüyor...
Geçen hafta Başakşehir Belediyesi Kadınlar Günü vesilesi ile “Arap Baharı kadın haklarını nasıl etkileyecek” başlıklı önemli bir toplantı düzenledi. Aralarında Müslüman Kardeşler örgütünün kurucusu Hasan El Banna’nın torunu Kahire Üniversitesi akademisyenlerinden Sanaa El Banna, televizyon sunucusu ve aktivist Gameela İsmail’in bulunduğu katılımcılarla sohbet etme imkânı bulduk.
Değişimin sembolü haline gelen Tahrir Meydanı’nda Hüsnü Mübarek yönetimine karşı erkeklerle birlikte sokaklara dökülen Mısırlı kadınların ne düşündüklerini öğrendik. Banna Müslüman Kardeşler’e oy vermediğini, daha geniş tabanlı bir partiye oy verdiğini söyledi. Banna’ya göre dedesinin hayalindeki demokratik ve güçlü bir ülke henüz gerçekleşmedi. Banna “Hâlâ ülkemiz Amerika’nın ve askerlerin baskısı altında. Daha çok mücadele etmemiz gerekiyor” dedi. İsmail ise Mısır’da devrim sürecinin henüz tamamlanmadığını söylerken, “Haklarımızdan vazgeçmeyiz. Gerekirse yine Tahrir Meydanı’na çıkarız” diyordu.
Görünen o ki demokrasi ve eşitlik kadınların mücadelesi ile gelecek. Geri dönüşü de yok.