Cevahir Mekke ve Medine'de hacılara devremülk yapacak

Türkiye'nin ilk yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Cevahir, yeniden yurtdışına yöneldi. Suudi Arabistan'da devremülk, Makedonya'da residence yatırımı yapıyor.
Cevahir Mekke ve Medine'de hacılara devremülk yapacak

İbrahim Cevahir, Türkiye’nin ilk yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Cevahir Holding’in patronu. Cevahir 1980’li yıllarda Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin kurucularından biriydi. SHP’de yaşadığı sıkıntılar yüzünden yönü sağa döndü. Cevahir, şimdi Mekke ve Medine’de hacılar için devremülk yapıyor. O sadece Suudi Arabistan projeleri ile uğraşırken, şirketin ikinci kuşak patronları ise Makedonya’ya yeni bir yaşam kültürü getiriyor.
İbrahim Cevahir’in oğlu Eser Cevahir “Makedonya, Üsküp Cevahir projesiyle ilk kez kulelerle tanışıyor” diyor.
Türkiye’nin ilk yurtdışı müteahhitlik firmalarından birisiniz. Geçen yıllarda neler yaptınız bir hatırlayalım mı?
Yurtdışında Libya ve Suudi Arabistan’la başladık. En büyük firmalardan biriydik. Sonra yurtiçine döndük. Önce Plaza Oteli yaptık, sattık. Daha sonra Türkiye’nin en büyük kongre merkezlerinden birinin de bulunduğu Cevahir Otel’i bitirdik. Ardından Cevahir Alışveriş Merkezi’ni inşa ettik. 2007’de ise St. Martins Property Investment’a sattık. 

Satıştan sonra yeni yatırımlara yöneldiniz değil mi?
Anadolu yakasında önümüzdeki bir ay içinde 200 odalı 5 yıldızlı otel açacağız. Adı Cevahir Otel Asya. Dragos sahilde. Yüksek teknolojilerle hazırlanmış bir bina. Makedonya’da 300 milyon euroluk büyük bir projemiz var. Hiç yüksek bina yoktu. Bizden istediler. Orada 4 tane 42 katlı bloktan oluşan 1376 daire kapasiteli, içinde alışveriş merkezi, sosyal alanları olan bir proje yapıyoruz. Muhtemelen Üsküp Cevahir olacak ismi. 

Balkan ülkeleri krizden etkilenmedi mi?
Balkan ülkeleri krizden ister istemez etkileniyor ama Makedonya şu an ciddi bir yabancı yatırım alıyor. İşgücü maliyetinin düşüklüğü, Türkiye ile gümrüksüz Türk malzemelerinin giriş çıkışının yapılabiliyor olması yatırımcılar için cazip. Yakın zamanda Limak büyük bir arazi aldı. Sütaş var ve TAV havalimanları işletiyor. 

Bundan sonra yönünüz hangi ülke?
İbrahim Bey’in uzun zamandır Suudi Arabistan’da bir projesi var. Kendisi birebir takibini yapıyor. Cevahir’in satışı St. Martins Property Investment’a yapıldı ama Kuveytli bir fon var ortakları arasında. Suudi Arabistan, tanıdığımız bir pazar olduğu için, onun getirdiği kolaylıklar var. Oralar sürekli yenileniyor ve plan değişikliği oluyor. Birçoğu otel biliyorsunuz. Yılda kaç milyon insan gidiyor hacca, umre’ye. Nerede yatıracaksınız bu insanları? 

Devremülk sayısı belli mi?
Şu anda sayısı belli değil, çünkü birkaç arazi üzerinde düşünüyoruz. Onlardan çıkacak olan sonuca göre bunun yapısı belirlenecek. Zaten bu çok kapsamlı bir proje. Bir tek İstanbul değil, Türkiye’nin her yerinde satış ağları kurularak isteyen herkese pazarlanacak. Beraberinde bu fırsattan faydalanan insanlara vize kolaylığı sağlanması gibi konularda da çalışmalar yürütüyoruz.

Ortadoğulu kadınlar Bİrbİrİne nİsPet yapıyor
Türkiye’deki inşaat sektöründe balon tartışması var.
Ne diyorsunuz?

Piyasada bir yavaşlama var gibi ama fiyatlar düşmüyor. Projeler gerçekten satılıyor. Yabancılara çıkan yeni yasa büyük bir etken. Geçenlerde Ortadoğulu birisiyle sohbet ediyorum, diyor ki: ‘Hanımlar arasında sen hangi projeden ev aldın, biz de şuraya bakıyoruz gibi muhabbetler var.’ İkinci olarak, hâlâ yabancı firmalar Türkiye’de ciddi anlamda var. Var olan lokasyonlarda yapılan proje kaliteliyse, inşaat da iyiyse, satıyor.

Lİbya’da hareket başladı
Libya’da projeleriniz vardı. Ne oldu?
Libya’da iki AVM için sözleşme imzalamıştık. Bingazi ve Tripoli’de. Büyük projelerdi. 200-250 milyon dolarlık bir yatırımdı. Ama Libya’daki olaylar ortaya çıkınca, durmak zorunda kaldık. Böyle olmasını beklemiyorduk. Ancak son dönemde yeniden bir hareket başladı. Görüşmeler sürüyor.