Çimentocuyu elektrik çarptı

Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Mustafa Güçlü, "Sanayiye zam oranı için yüzde 4 deniyor. Gerçek değil" diyor.

Türkiye ekonomisinde bir gün bahar havası var, diğer gün kriz korkusu... Bahar havasını paradan para kazananlar yaşıyor. Kriz korkusunu ise üretim yapan reel sektör...

Büyüme rakamlarının ilk altı ayda yüzde 3.7’lere kadar gerilemesi tüm sektörleri zorlamaya başladı. Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaat da küçülen sektörlerin başında geliyor. Sorun henüz ABD veya İspanya’da yaşanan gayrimenkul krizine benzemese de veriler pek iç açıcı görünmüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre inşaat sektörüne kullandırılan 44 milyar TL krediden 1.7 milyar TL’si takipteki alacaklara düştü. Yıllardır yüzde 1 düzeyinde giden bu oran yılın ilk sekiz ayı itibariyle yaklaşık yüzde 3 civarına çıktı.

İnşaat sektörünün ilginç bir özelliği var. Gayri safi milli hasılanın büyüme dönemlerinde daha fazla büyüyor, daralma dönemlerinde de daha fazla küçülüyor. Örneğin büyümenin yüzde 9.1 olduğu 2010’da inşaat sektörü yüzde 18.3 büyümüş. 2012’nin ilk yarısında ise genel büyüme yüzde 3.7 olurken inşaat sektöründeki büyüme hızı yüzde 1.48’de kalmış.

Sektördeki sıkıntıya ilişkin bir başka sinyali de önceki akşam bir araya geldiğimiz Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Mustafa Güçlü’den dinledik. Çimento inşaat sektörünün ana maddelerinden biri. İnşaat maliyetinin yüzde 4’ünü oluşturuyor.

Güçlü, çimento sektörünün ise inşaat sektöründen daha fazla küçüldüğünü söylüyor. 2012’nin ilk yarısında sektörde büyüme -1.78 olmuş.

Güçlü önce sektörü değerlendiriyor...

“2012 beklentileri olumsuz. İnşaat sektöründe firmalar iflas erteleme istiyor. Ciddi stok artışı var. Bunu bir kriz olarak yorumlamak henüz zor. Türkiye’de henüz rakamlar yönetilebilir durumda. Ancak dikkatli olmak şart.”
İnşaat sektörünün son günlerde “can simidi” olarak gördüğü kentsel dönüşüm konusunda ise farklı düşünüyor.

“Bu iş daha çok inşaat, daha çok çimento satmak olarak ele alınacak bir konu değil. Daha nitelikli, estetik yaşam alanları oluşturma konusu. Böyle bakılmalı.”

Sektöre etkisinin de çok fazla olmayacağını rakamlarla anlatıyor. “7 milyon konut üretilecek. 20 yılda bize katkısı sadece yılda 8 milyon ton olur.”

Elektrik isyanı

Bu arada sektörün en önemli sorununa geliyor sıra. Enerji fiyatlarındaki artış. Çimento üretiminde maliyetin yüzde 25’ini enerjinin oluşturduğunu söyleyen Güçlü, isyan noktasına geldiklerini söylüyor ve şöyle konuşuyor:

“Yüksek gerilim hattından uzak olan işletmelere yapılan zam iddia edildiği gibi yüzde 4 değil yüzde 20’leri buldu. Toplam 44 üretici üyemizin 32’si bu bölgede. Mağdur durumdalar. Son 15 ayda yapılan zam yüzde 50’yi geçti. Bunu kabul etmiyoruz. Elektrik fiyatlarının 12 üreticimizle aynı fiyata getirilmesini istiyoruz.”

Güçlü, Ankara’ya “Çimentonun istikrarı için enerjide iyileştirme yapın” mesajını veriyor.

Görünen o ki enerji fiyatlarındaki artış çimento maliyetini arttıracak. Bu da fiyatlara zam demek. Yani fatura yine tüketiciye...