'Dershane olmasaydı ODTÜ'de okuyamazdım'

TUSKON Başkanı Meral "Dershanelerin kapatıl-masının teknik hiçbir gerek-çesi yok. Diyarbakırlıyım. Dershane olmasa ODTÜ'ye giremezdim" diyor.

Türkiye’de 2.5 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip olduğu belirtilen dershanelere yönelik düzenlemeye bir tepki de Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’ndan (TUSKON) geldi. Üyeleri arasında dershane sahiplerinin de bulunduğu TUSKON’un başkanı Rızanur Meral, “Dershanelerin kapatılması için tatmin edici hiçbir teknik gerekçe şu ana kadar yok. Fakir halkın çocukları özel okula nasıl gidecek” diyor.

TUSKON 140 bin şirketi temsil eden 55 bin üyeli bir iş dünyası örgütü. 1990’larda Anadolu’nun farklı illerinde kurulan işadamı örgütlerinin 2005’te bir federasyon çatısı altında buluşmasıyla kuruldu. TUSKON, kendisini ‘Hizmet hareketi’ diye tanımlayan Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla da biliniyor.

Türkiye’de Afrika pazarıyla ilgilenen ilk iş dünyası örgütü de olan TUSKON, 2006’dan beri Dış Ticaret Köprüsü adı altında toplantılar düzenliyor. Bölgesel başladığı toplantıları ise şimdi sektörel olarak sürdürüyor. Yeni zirve de 21 Kasım’da yapılacak. Başkan Rızanur Meral ve yönetim kurulu üyeleri 144 ülkeden 1343 işkadını ve işadamının katılacağı bu toplantıyı anlatmak üzere gazetecilerle bir araya geldi. 

Meral, önce Türkiye’nin Afrika’ya ihracatının üçe katlanmasında çok önemli gördüğü bu toplantıların geçmişini anlatıyor. TUSKON’un kurulurken diğer iş dünyası örgütlerinden farklı olması için farklı pazarları seçtiklerini söylüyor. İlk zirvenin 2006’da Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü olarak başladığını, daha sonra sayısı 18’e ulaşan bu toplantıları Dünya Ticaret Köprüsü olarak organize etmeye başladıklarını anlatan Meral, şunları söylüyor:

“İlk yıllarda getirecek işadamı bulamıyorduk. Birçok ülkede elçiliğimiz yoktu. Gazetecilerle başladık. Bugün kurulan bağlantılarla artan ticaret hacmi ile işadamları yoğun ilgi gösteriyor. Bölgesel toplantıları sektörel hale getirdik. Gıda konusunda düzenlediğimiz toplantıya katılanların yüzde 44’ü yine Afrika’dan olacak. 22 dilde 900 tercüman çalışacak. 25 bin iş görüşmesi olacak.”

Yüzde 25’i camiadan
TUSKON’un üyeleri arasında dershane sahipleri de bulunuyor. Meral son günlerin en önemli tartışma konularından biri olan hükümetin dershaneleri kapatma hazırlığına ilişkin soruları ise şöyle yanıtlıyor:

“Dershanelerin kapatılması için hiçbir teknik gerekçe şu ana kadar yok. Ben Diyarbakır’dan geldim, Ankara’da Büyük Dershane’ye gittim. Dershane olmasa ODTÜ’ye giremezdim. Cizre’den, Bismil’den benim gibi birçok örnek var. Fakir halkın çocuklarını iyi bir üniversiteye gönderebilmesi için elinden gelen bu. Dershanelerin sadece yüzde 25’i bizim camianın üyeleri. Yüzde 75 camia dışında.”
Meral, öğrencilerin elinden bu imkânın alınmasının fırsat eşitliğini yok edeceğini de ekliyor. Dershanelerin özel üniversitelere dönüşmesinin yaratacağı sorunları ise şöyle sıralıyor:

Türkiye’de 4 bin dershane var. Bunların ancak yüzde 20’si özel üniversiteye dönüşebilir. Özel okul fiyatları 15-40 bin lira arasında. Kaç kişi gönderebilir? Ayrıca Türkiye’de özel üniversitelerde şu anda yüzde 30 kontenjan boşluğu var.

Özel okullar talebe bulamıyor. Bunun üzerine 800 okul eklenirse ne olur? Ayakta duramazlar. 150 bin atama bekleyen öğretmen var. 60 bin öğretmen daha çıkacak. Halk tepkili, iş dünyası örgütleri tepkili… Bu karar çıkarsa da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden döner.