Finans göçü Ankara'nın önemini azaltmaz

Pasifik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan'a göre yapılan yorumlar çok haksız.

Türkiye’de ekonominin siyasete bağımlılığı Ankara uçaklarından belli olur. 2000 krizinde yolcu bulamadığı için sefer sayısı azaltılan Ankara uçaklarında bugün hafta için sabah ve akşam saatlerinde yer bulmak mümkün değil. Aslında ideali iş dünyasının siyasete bağımlılığının azalması ve kuralları oturmuş bir demokrasi ama Türkiye bunu bir türlü başaramıyor.
Ancak son iki yıldır farklı bir tartışma var. Önce Halk Bankası ardından Vakıfbank merkezini İstanbul’a taşıdı. Şimdi Ziraat Bankası, Merkez Bankası sırada. İstanbul’un finans merkezi olarak belirlenmesinin ardından kamu bankalarının İstanbul’a akını bu tartışmanın fitilini ateşledi.
Özellikle Merkez Bankası’nın taşınmasını sembolik gören Ankaralılar, kentin öneminin azalacağı endişesinde.
Peki Ankara’nın gelecekte yeri ne olur? Gücünü yitirir mi?
Bu günlerde Ankara’nın en büyük gayrimenkul yatırımlarından biri olan Next Level projesini gerçekleştiren Pasific Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan İstanbul’daydı ve bu gelişmeleri konuştuk.
Erdoğan, holdingin ikinci kuşağı. Rizeli ve soyadı Erdoğan ama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir akrabalığı yok.
Pasifik Holding yeni ama aslında Türkiye’nin ilk özel sektör çay fabrikalarından Orçay’ın devamı. Babası Mehmet Erdoğan uzun yıllardır Rize Ticaret Borsası Başkanlığı yapıyor.
Pasifik Holding ise grubun yöneldiği gayrimenkul firması. TOKİ özelleştirmesinden 106 milyon dolara aldığı Eskişehir-Konya yolundaki arsaya 500 milyon TL gibi büyük bir rakamı bulan projeyi gerçekleştirmekte olan Erdoğan’a önce Ankara hakkındaki kaygıları soruyorum.
Erdoğan, kaygıları yersiz bulduğunu söyleyerek başlıyor. “Finans sektörünün İstanbul’a gitmesi Ankara’nın önemini azaltmaz. Ankara boşalıyor yorumu çok haksız. Ankara savunma sanayi, taahhüt ve enerji sektörünün merkezi. Bilişim merkezi olması için çalışmalar yapılıyor” diyor.
Ankara’nın Anadolu’nun da merkezi olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Önümüzdeki yıllarda otoyollar, hızlı trenle lojistik merkezi olacak. Ankara’da büyük fırsatlar var. Biz de onun için güçlü bir yatırım yapıyoruz” diye konuşuyor.
İş dünyasının bu kadar Ankara’ya bağımlı olması doğru mu sorumu ise “Türkiye henüz Avrupa ülkeleri gibi değil. Bu bağımlılık sürmek zorunda” sözleriyle yanıtlıyor.
Next Level projesine gelince... İstanbul’da Trumhp Tower’ın mimarı Brigitte Weber’in yaptığı proje, ofis, rezidans ve alışveriş merkezinden oluşuyor.
Ankara’nın en gelişen bölgesi Eskişehir-Konya yolunda yer alıyor. Metrekare fiyatı 8 bin TL’ye kadar çıkıyor. 6 ay içinde bitecek olan projenin yüzde 40’ı satılmış bile. 

Ankara’ya sınıf atlatacak proje
İnşaat ve gayrimenkul sektörünün geleceğine inandıkları için bu sektöre yatırım yaptıklarını anlatan Erdoğan’ın verdiği bilgilere göre bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, iş dünyası, önemli dernek ve odaların bulunduğu lokasyonda yer alan proje, ofis, rezidans ve AVM nitelikli konseptiyle, Ankara’nın ilk karma kullanımlı projesi. Erdoğan “Bu proje ile Ankara, bir taraftan dünyada şehir yaşamının ulaştığı son trend ile tanışırken, diğer taraftan da Türkiye’de İstanbul’dan sonra, iş, yaşam, alışveriş ve eğlencenin bir arada olduğu yaşam tarzını hizmete sunan ikinci şehir olacak” diyor.