Girişimciye altın şans

Endeavor'da, özellikle istihdam yaratma kapasitesine sahip, yenilikçi, büyüme potansiyeli olan girişimcilere danışmanlık hizmeti veriliyor.
Girişimciye altın şans

Girişimcilik ile Türkiye son yıllarda birbirinden ayrılmaz hale geldi. Uluslararası toplantılarda en büyük övgü bu konuda geliyor.

Son yıllarda istihdamın büyük sorun haline geldiği dünyada da girişimcilik nazik bir konu. Desteklemek için özel kurumlar oluşturuluyor. Endeavor girişimcileri desteklemek için New York’ta kurulmuş uluslararası bir network. 27 ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye’de ise 2006’dan beri faaliyette. 6 yıllık süreçte hizmet verdiği girişimci sayısı 40’a ulaşmış durumda. Başarı öyküleri ise her yıl artıyor. Örneğin Türkiye’de desteklenen şirketler yıllık yüzde 51 büyüme hızına ulaşmış, istihdam ettikleri kişi sayısı ise 1700’ü bulmuş.

Örneğin Yemeksepeti.com azınlık hissesini 44 milyon dolara dünyanın önemli yatırım fonlarından biri olan General Atlantic’e sattı. Airties yabancı ortak buldu... Endeavor’ın girişimciye sunduğu ciddi değerler var. Özellikle istihdam yaratma kapasitesine sahip, yenilikçi, büyüme potansiyeli olan girişimciler bulunuyor. Bu girişimcilere danışmanlık hizmeti veriliyor.

Örneğin seçilen bir şirketin Silikon Vadisi gibi girişimciliğin merkezlerinde rehberlik alma imkanı doğuyor. Yaratılan network ve deneyimle sermayeye ulaşım fırsatları da artıyor. Endeavor Türkiye’nin yönetim kurulundaki isimlere bakınca şirketin nasıl bir şansa kavuştuğu ortada. Vuslat Doğan Sabancı, Ali Koç, Suzan Sabancı Dinçer, Ebru Özdemir, Murat Özyeğin, Özcan Tahincioğlu gibi iş dünyasının başarılı isimleri yer alıyor.

Endeavor’da yeni bir seçim süreci başladı. Uluslararası toplantı üç gündür İstanbul’da yapılıyor. Bu yılın desteklenecek girişimcileri, yabancı panelist ve girişimcilerle önceki gün Vuslat Doğan Sabancı’nın evinde biraraya geldik. Genel Sekreter Didem Altop girişimci desteklerinin küçük şirketlere büyük bir şans sunduğunu söylüyor. Toplantıda ise bu yılın 4 Türk aday girişimcisini tanıdık. DriveYoYo, Medimiks, Unnado ve Hediyemo. Şirketlerin kurucularıyla sohbet ettik. DriveYoYo’nun kurucusu Yavuz Barkın bunlardan biri. Yıllarca Borusan Holding’de çalışan Barkın, ilginç bir araba kiralama sistemi kurmuş.

25 arabalık filolarıyla şehrin farklı noktalarında park halinde hazır bulunan araçları online rezerve ediyor. Araçların kapıları üyelik kartı ile otomatik açılıyor. Medimiks 1993’te Dr. Hakkı Kumuşoğlu tarafından kurulmuş. Kanser, kısırlık gibi spesifik hastalıkların tanısında kullanılmak üzere kitler üretiyor. 1 milyon TL cirolu şirketin hedefi ürünlerini Körfez Ülkeleri, Avrasya, Kuzey Afrika ve Avrupa’ya pazarlamak. Unnado, bebek ve çocuk mağazası. İlk yatırımı 2010’da 300,000 TL ile iLab Ventures’dan alan Unnado.com 2012 yılında yine iLab’den 2 milyon TL ikinci bir yatırım daha almış. Geçmişlerinde SF Silikon Vadisi ve Turkcell olan iki girişimci Altuğ Acar ve Pınar Kart Acar 2010’da Hediyemo’yu kurdu. Hediyemo, insanlara sevdiklerinin cep telefonuna, e-posta adresine veya Facebook duvarına anında hediye göndermelerini sağlıyor.