Gölge oyunu bünyemize zehir olarak akıyor

MİT krizi TÜSİAD'ın bile kafasını karıştırmış durumda.

Bir haftadır Türkiye’nin gündemini altüst eden MİT krizi sadece sıradan vatandaşın değil, Türkiye’nin en büyük sanayicilerini biraraya getiren TÜSİAD’ın bile kafasını karıştırmış durumda.
TÜSİAD’ın yeni yönetiminin 2012 programının açıklandığı toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner’in yaşananları ‘gölge oyunu’ olarak tanımlaması ve ‘dehşet ve güvensizlikle’ izlediklerini açıklaması bu şaşkınlığı açıkça ortaya koyuyor.
TÜSİAD’ın 2013’e kadar görev yapacak yönetim kurulu üyeleri Haluk Dinçer, Muharrem Yılmaz, Erman Ilıcak, Cansen Başaran Symes , Nezih Batur, Tayfun Bayazıt, Cenk Çimen, Volkan Vural, Meral İnci Zaim, Zafer Ali Yavan’ın katıldığı toplantıda Boyner’in konuşması basına yönelik kaygılarla başladı.
Daha önce gazeteci arkadaşlarımız Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tutuklandığı günlerde de tepki gösteren Boyner, kaygıların arttığını söyledi.
Türk basını için kolay olmayan bir dönemden geçildiğini, kendileri için basının açıklığının çok önemli olduğunu ekleyen Boyner, demokrasilerde meslek dışı baskılar altında kalmayan, ifade özgürlüğü ortamında hareket edebilen tarafsız basının çok önemli olduğunu vurguladı. 

Orta halli demokrasi istemeyiz
Konuşmasının temelini oluşturan demokraside en önemli gücün özgün ve tarafsız medya olduğunu, bunu çok önemsediklerini söyleyen Boyner’in, adını vermeden MİT krizine yönelik yaptığı açıklama ise gerçekten son derece çarpıcıydı:
“Bu seyrettiklerimiz içinde gördüklerimizin hangi gerçekliği yansıttığını anlamak için gerekli malzemelerden yoksunuz kamuoyu olarak. Bu güvensizlik ve savrulma toplumda kamplaşmayı, ötekileştirmeyi arttırarak aslında toplum olarak bünyemize bir zehir olarak akıyor.”
Boyner’in konuşmasında dikkatimi çeken ekonomiye ilişkin bir konu daha vardı. Euro bölgesindeki krizin etkisiyle ortaya bir tehlike çıktığını söyleyen Boyner, Türkiye’ye Çin ve Hindistan’ın örnek gösterildiğini hatırlattı ve şunları söyledi:
“Refah için demokratik standartlardan vazgeçemeyiz. Orta halli bir demokrasili ülke olmak değil hedefimiz. Biz Türkiye’nin ekonomik büyüklüğü kadar kişi başına gelir artışı oranında da dünyanın sayılı ülkelerinin arasına girmesi gerektiğini üşünüyoruz.”
Boyner, TÜSİAD’ın Türkiye için ana vizyonunu gücün hukukunun değil, hukukun gücününün hâkim olduğu demokratik bir devlet, müreffeh ve açık bir toplum” olarak açıkladı. Boyner “Demokrasi hukuksuz olmuyor” dedi.
Son yaşananlar ise hepimize gösterdi. Hukuk herkese lazım.

Karbon ayak izini tohum kartla azalttı
TÜSİAD bu genel kurulunu da 2050 için açıkladığı sürdürülebilirlik politikalarına uygun gerçekleştirdi. Sıfır karbon hedefi doğrultusunda bu toplantı için 15 ton karbon satın alan TÜSİAD, gazeteci kartlarını da toprağa gömülerek çiçeğe, ağaca dönecek “tohum kartlardan” yaptı. Yüzde 100 dönüşüm sağlayan karbon kartları Aylin Caymaz ve Tolga Kabakçı adlı girişimciler üretmiş. Şirket kartvizitten davetiyeye kadar tüm kartları üretebiliyor. Bu ürünler hem kalıcı bir hediye oluyor hem de kâğıt için kesilen ağaçlar yeniden ağaca dönüyor.