Güney Afrika'da 'maden' buldular

Üç girişimci Güney Afrika'da altı yılda 110 milyon dolar cirolu şirket yarattı.
Güney Afrika'da 'maden' buldular

Gökhan Kantarcıgil, Vuslat Bayoğlu ve Tarık İmre Umthombo Sosyal Fonu nu kurarak 16 milyon dolara Winnie Madikizela Mandela (Nelson Mandela nın ikinci eşi) Kız Lisesi nin inşasına bu yıl başlayacak.

Dünyanın en zengin maden yataklarına sahip Güney Afrika’da üç Türk girişimci Vuslat Bayoğlu, Gökhan Kantarcıgil ve Tarık İmre’nin kurduğu VTG Holding, madencilikte dünya şirketi olma yolculuğuna çıktı. Sıfır sermaye ile biraraya gelen üç ODTÜ’lü arkadaş bugün 750 kişinin çalıştığı 110 milyon dolar cirolu bir şirkete sahip, 2012 hedefi ise 300 milyon dolar.
VTG Holding’in 6 yıl önce Güney Afrika’da başlayan daha sonra da Kolombiya’ya uzayan macerasını Johannesburg’taki Middelburg’taki Hakhano Colliery tesislerine yaptığımız ziyarette dinledik. Üç ortak madencilik sektörüne ilk adımlarını Güney Afrika’dan kömür ticareti ile başlatmış. 1 milyon dolar sermayeye sahip olduklarında ise kömür rezervi olan bir alanı satın alarak başlıyorlar.
Sahadaki sondajlardan uzun bir süre kömür çıkmıyor. Tam vazgeçecekleri sırada zengin bir kömür yatağına rastlamaları üç ortağın kaderini değiştiriyor. VTG Holding bugün Güney Afrika’da, 2 adet kömür madeninde üretim, 5 sahada ise kömür arama faaliyetini sürdürüyor.
VTG Holding Güney Afrika’daki üretimlerinin yüzde 70’ini Türkiye, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan ile Doğu Afrika’ya ihraç ediyor. 100’e yakın sahada ise demir, platin ve krom arama faaliyetlerine devam eden VTG, Güney Afrika’daki 2 milyon ton olan üretim kapasitesini bey yıl içinde 10 milyon tona çıkarmayı hedefliyor.
VTG Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kantarcıgil, 2012 yılında 300 milyon dolar ciroya ulaşacak şirketin hedefini “Bir dünya şirketi olmak”diye açıklıyor. 

Manisa’da 40 milyon dolara şirket aldı
Güney Afrika’nın yanı sıra Türkiye’de de büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Kantarcıgil, Türkiye’de faaliyetlerini iştirak şirketleri, Oremine Madencilik, VTG Nikel, VTG Bakır ve VTG Kömür ile yürüttüklerini anlatıyor.
VTG Holding’in, geçen yıl Türkiye’nin en büyük nikel rezervine sahip Manisa Turgutlu’daki Çaldağ projesini European Nickel’den (ENK) 40 milyon dolara satın aldığını hatırlatıyor. Kantarcıgil bu projeye ilişkin şu bilgileri veriyor:
“Toplamda 450 milyon dolar yatırım yapacağımız bu projede 2014 yılında üretime başlamayı planlıyoruz. 2004 yılından beri Çaldağ Projesi’ne, 100 milyon dolar tutarında Ar-Ge yatırımı yapıldı. 20 yıl içerisinde yaklaşık 6 milyar dolar katkı sunacak. Yaklaşık 4 bin kişilik istihdam kapasitesi oluşturacağız.”
Kantarcıgil, Türkiye’deki bakır arama projelerinin bir kısmında, dünyanın en büyük bakır üreticilerinden Freeport-McMoRan Copper&Gold şirketi ile ortaklıkları bulunduğunu belirtiyor.
Orta vadede Kolombiya ve Mozambik’te maden projelerinde faaliyet göstermeyi hedefleyen VTG Holding, uzun vadede ise madencilik sektöründe öne çıkan Kanada, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde şirket satın alma yoluyla büyümeyi planlıyor.
Bu arada konuşmasına sık sık “sürdürülebilir” kavramını ekleyen Kantarcıgil’e çevre konusundaki görüşlerini soruyoruz şu bilgileri veriyor:
“Tesislerimizde, Avrupa Birliği normlarına uygun olarak “temiz kömür” üretiyoruz. Zararlı gazları Kyoto Protokolü’nün izin verdiği ölçülerin de altına düşürüyoruz. Madencilik çevre ile uyumlu yapılabilir. Hangi yöntemle ve kim tarafından yapıldığı değil, doğru yapılıp yapılmadığı önemlidir.”

Türkiye’de madencilik cari açığın ilacı
* Türkiye’de madenciliğin GSYH içindeki payı geçen yıl yüzde 1.3 civarında gerçekleşti.
* Türkiye’de dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77’si bulunuyor.
* Tüm maden kaynakları açısından 132 ülke arasında üretim itibarıyla 28., çeşitlilikte ise 10. sırada yer alıyor
* Petrol ve doğalgaz hariç, 2,5 trilyon dolar düzeyinde maden varlığına sahip olduğu tahmin ediliyor.
* Cari açığın ilacı olan madencilikte 2023 ihracat hedefi 15 milyar dolar.